15.08.2023 - Redakce

Crazy girls opanovaly Czech Open!

Letní prověrka Czech open vyšla Crazy girls na jedničku. V celé turnaji nepoznaly hořkost porážky a zaslouženě si tak došly pro zlaté medaile. Jak probíhal celý turnaj a byl s předvedenou hrou spokojený hlavní trenér Vojtěch Rondoš?

V základní skupině Crazy girls čekala 3 utkání. Postupně se utkaly se Soběslaví (7:0), norským celkem Bubblås (9:1) a s Tatranem B (5:4). Všechna utkání Crazyny zvládly bez ztráty květinky a do vyřazovacích bojů postoupily z prvního místa.

Prvním soupeřem v play-off byl prvoligový TJ Sokol Královské Vinohrady. Bylo jasné, že se nebude jednat o jednoduchý zápas, jelikož SKV obhajovali loňské prvenství na turnaji CzechOpen. Do zápasu Crazyny doslova vlítly a už po 13 sekundách Karolína Nováková vsítila první gól. Zbytek zápasu se nesl v podobném tempu, jako začal a Crazyny už se vedení nepustily. SKV několikrát skóre snížilo na rozdíl jediné branky, k vyrovnání je liberecké ženy ale nepustily a došly si tak k prvnímu vítězství v play-off. Celkové skóre zápasu se nakonec zastavilo na 7:4.

Druhým soupeřem pro play-off byl lotyšský celek NND Riga. Na první gól zápasu se čekalo pouhé 3 minuty a 21 vteřin, kdy skóre otevřela Tereza Holcová. Zápas s Rigou byl velmi podobný zápasům ve skupině. Byť soupeřky byly velmi šikovné na hokejkách, Crazyny je k ničemu nepustily. O tom svědčí také konečné skóre 5:0.

Ve čtvrtfinále čekal Crazyny papírově nejtěžší soupeř, a to extraligový Třinec. Dalo se očekávat vyrovnané utkání, což se také splnilo. Na první gól zápasu se čekalo dlouhých 10 minut a gól padl do liberecké branky. Crazynám k vyrovnání stačily necelé 4 minuty, kdy třineckou gólmanku prostřelila Veronika Šmídková. Do druhé poloviny utkání se tedy vstupovalo za stavu 1:1. Tato část herně patřila libereckým ženám. Převážnou část hry byly na míčku a tlačily do pevné třinecké obrany. Ta se dlouho nedařila propálit, naopak Třinci se to na opačné straně podařilo a ve 14. minutě zvýšil na 1:2. Vedení Třince však netrvalo příliš dlouho a 2 minuty před koncem základní hrací doby vyrovnala Daniela Švejdová a hrálo se opět „od nuly“. Liberecké ženy stále tlačily do pevné obrany, občasné úniky Třince likvidovala gólmanka Fryčová. Oba týmy už se pomalu připravovaly na nájezdový rozstřel, s čímž ovšem nesouhlasila Karolína Klubalová – ta totiž pouhé 2 vteřiny před koncem schovanou střelou od mantinelu prostřelila vše, co se dalo, čímž rozhodla zápas a Liberec se tak mohl radovat z postupu do semifinále.

Semifinálové utkání proti prvoligovému Chomutovu bylo pro oba týmy v sobotu již 4. zápasem, což se projevilo na hře i na skóre. Utkání skončilo 1:1. Již ve 2. minutě šly Crazyny do vedení zásluhou Moniky Žapkové. To byl ale pro dlouhou dobu jediný gól utkání. Hra se podobala předchozímu zápasu s Třincem. Liberecké ženy útočily do pevně sevřené chomutovské obrany a Hánová likvidovala občasné brejky chomutovských hráček. K vidění bylo několik pěkných šancí na obou stranách, nikdo ovšem neproměnil. To se změnilo až půl minuty před koncem základní hrací doby, kdy si chomutovské hráčky vybojovaly rozehru na velkém brankovišti liberecké branky. Tu se obětavě snažila překazit Klubalová, ovšem byla rychlejší než rozehrávající hráčky a do rozehry se vložila dříve než soupeřky. Rozehra poté byla v převaze chomutovských – 6 proti 4, čehož Chomutov využil a 38 sekund před posledním hvizdem vyrovnal na 1:1. Rozhodující gól už se ani jednomu z týmů vsítit nepodařilo a následovaly samostatné nájezdy. Ty byly v režii Hánové se Žbánkovou, přičemž Hánová za svá záda nepustila ani jeden chomutovský pokus a druhá jmenovaná vystřelila libereckým ženám postup do finále.

Finále se odehrálo ve sparťanské UNYP Aréně proti švýcarskému Appenzellu. Z pohledu libereckých hráček byla první polovina v režii Karolíny Novákové, která již v 9. minutě zkompletovala hattrick. Crazyny v této půli zápasu sice vždy vsítily první gól, během pár minut je ale Švýcarky vždy dorovnaly a utkání tak bylo dlouhou dobu výsledkově velmi vyrovnané s rozdílem maximálně jedné branky. Ve druhé polovině Crazyny ale odskočily na rozdíl 2 branek, kdy nejprve skórovala Karolína Klubalová a pouhých 18 sekund poté Markéta Valešová. Od této chvíle již naše ženy držely otěže utkání pevně ve svých rukách. Ve 34. minutě na 6:3 navýšila Markéta Žbánková, Appenzell poté ještě zvládl snížit na 6:4, ke zdramatizování utkání je už Liberec ale nepustil a po odeznění závěrečné sirény se tak mohl radovat z historicky prvního vítězství na turnaji Czech Open.

Nejlepší střelkyní turnaje byla vyhlášena Karolína Nováková a ocenění získala i jmenovkyně Karolína Klubalová, která byla zvolena MVP celého turnaje.

Hodnocení trenéra Vojtěcha Rondoše:
Czech open splnil naše očekávání. Ve skupině jsme sehráli herně i výsledkově poměrně jasné zápasy, kdy jsme v menším tlaku od soupeřů mohli zkoušet nové prvky naší hry. Do play-off jsme si přenesli pohodu z vydařené skupiny. Ke každému zápasu jsme přistoupili plně koncentrování. Turnaj nám ukázal slabší přechodovou fázi přes střední pásmo. Dále, především v zápasech s Třincem a Chomutovem, nás trápila koncovka a tlak na branku, kde si představujeme, že budeme mnohem efektivnější. Finálové utkání nám ukázalo, že fyzická připravenost je na dobré úrovni, kde jsme po 8 odehraných zápasech ve třech dnech stále byli v dobrem herním tempu. Turnajem jsme se dobře naladili do konečné fáze přípravy, která bude gradovat pohárem na domácí palubovce.

Hodnocení kapitánky Karolíny Novákové:
Letošní Czech Open hodnotím velice kladně. Do Prahy jsme odjížděly s tím, že se chceme pořádně sehrát a v turnaji to dotáhnout co nejdál, což se nám povedlo a jsem za to moc vděčná. Hrát finále Czech Open a vyhrát byl neskutečný zážitek. Samozřejmě ne vše se nám dařilo, jak jsme si představovaly. Díky tomu ale známe naše silnější a slabší stránky a víme, na co se ještě před začátkem sezóny zaměřit. Chtěla bych moc poděkovat spoluhráčkám a trenérům, kteří na turnaji nechali všechno, a taky všem co nám drželi palce a podporovali nás. Věřím, že tenhle turnaj bude skvělým odrazovým můstkem do nové sezóny.