Rozhovory
07.01.2020 - Redakce

“Ani na chvíli jsem si nepřipustil, že bychom prohráli,” říká Adam Balatka

Na přelomu listopadu a prosince ho trápilo zranění kotníku. Do sestavy FBC Liberec se krátce podíval v televizním utkání proti Mladé Boleslavi. V nedělením zápase s Otrokovicemi se opět představil v zahajovací pětice. I díky jeho výkonu se liberečtí mohli radovat ze zisku dvou bodů.

V prosinci jsi laboroval se zraněným kotníkem. Už je vše v stoprocentním pořádku?

Bohužel, ani letos se mi výron nevyhnul. Navíc se mi celkem špatně hojil, ale teď už je to mnohem lepší, i když cítím, že to ještě úplně stoprocentní není.

Zranění kotníku je poměrně časté ve florbale a jak jsi zmínil máš s tímhle dost zkušeností. Co by jsi doporučil mladším florbalistům, aby se jim toto zranění vyhnulo?
Základ jsou určitě silné stabilizační svaly, jako jsou svaly břišní a svaly pánevního dna. Právě díky nim dokážeme udržet optimální stabilitu našeho těla při rychlé změně pohybu. Dále se hodně používají různé balanční pomůcky, které pomáhají posílit svaly okolo kotníku a kolene a stabilizují nožní klenbu. Já mám nejlepší zkušenost s balančními prkénky.

Návrat do základní sestavy sis užil, že?
Bodově to sedlo. Jinak co se týče předvedeného výkonu jako celku, tak to mohlo být lepší.

V čem? Povídej.
V hodně situacích jsem mohl zvolit určitě lepší řešení, jak naložit s balónem.

Jaké bylo utkání s Otrokovicemi?
Byl to boj. Přišlo mi, že jsme se trochu prali sami se sebou a moc se nám nechtělo do pohybu. Nakonec jsme ale ukázali týmovou sílu a zápas otočili.

Věřil jsi v obrat. Dlouho jste si nedokázali ve třetí třetině vypracoval pořádnou šanci?

Ani na chvíli jsem si nepřipustil, že bychom prohráli. Sice jsme rozhodli až v prodloužení, ale to nic nemění na radosti z vítězství.

Při pohledu na tabulku je Liberec na sedmém místě. Nicméně týmy jsou okolo playoff hodně blízko u sebe. Co na to říkáš?
Alespoň bude o co hrát až do posledního zápasu. Vůbec to neberu tak, že bychom už playoff měli jistý. Naopak, musíme z každého zápasu vydřít maximu a uvidíme na co to bude stačit.

Jak daleko je postup do playoff?
Jak říkám, musíme jít do každého zápasu s tím, že chceme brát co nejvíc bodů. Když se nám podaří navázat na předchozí výkony z předešlých zápasů, tak by to mělo vyjít.

Co bude teď pro elitní tým FBC Liberec nejdůležitější?

Asi bych jen opakoval předchozí odpovědi. Plus samozřejmě budeme potřebovat pomoc diváků na domácích zápasech.

Po úspěšné maturitě jsi začal studovat FTVS v Praze, co studuješ?
Na FTVS studuji obor fyzioterapie. Na FTVS mě baví, že zde není tento obor brán z čistě medicínského hlediska, ale zůstává tu i vazba na sport a psychologii. Vzdělání je to hodně komplexní.

Jak zvládáš dojíždění? Přeci jenom to je dost náročné.
S trenéry jsem domluven na dojíždění jednou týdně, ve čtvrtek. V pátek ráno jedu zpět do školy a potom rovnou zase na trénink. V poslední době sice nestíhám dávat florbalu 100% jako dřív, ale nelituji. Náročné to samozřejmě je, ale není to nic co se nedá zvládnout i se školou, která je časově náročná. 

V lednu čeká na tým FBC Liberec poměrně nenáročný program. K dalšímu utkání nastoupí až 19.1. ve venkovním utkání s celkem ACEMA Sparta Praha. Následovat bude VIP utkání v hale SH ZŠ Dobiášova, které je v harmonogramu Superligy florbalu v sobotu 8.2.2020.