Rozhovory
26.07.2021 - Redakce

Nominace na MS? “Věřím, že to může být motivace i pro další hráče.”

Šimon Stránský se po 9 letech stal dalším, mužským hráčem FBC Liberec, který byl v nominován na Mistrovství světa. Jak se připravuje na vrchol “letního” období? Co od juniorského týmu České republiky očekává, a jaké jsou jeho role v týmu? Všechny podstatné odpovědi naleznete v rozhovoru níže.

Šimone, než nakousneme zmiňovanou reprezentaci pojďme se vrátit o pár let zpět. Pomyslel si, že z menšího klubu FBC Lomnice může vést cesta až na juniorské MS?
Asi jsem nad tím nikdy v Lomnici nepřemýšlel. Samozřejmě, kdyby mi to někdo řekl, nevěřil bych mu. Jsem velmi rád, že se to povedlo a věřím, že to může být motivace pro další mladší hráče z menších měst a vesnic, kde se hraje florbal.

Pro mě osobně jsi byl od útlého věku, velmi nadaný hráč. Jak vzpomínáš na svůj věk v mladších kategoriích?
Pamatuji si, že se mi hodně dařilo dávat branky, ale někdy to hraničilo s určitým "sólováním". Skoro vždy jsem hrál se staršími kluky a myslím, že to mi pomohlo nejvíce. Musel jsem se jim vyrovnat a snažit se být lepší.

Rivalita s FBC Liberec byla asi velká, že? (smích)
Nějaká tam byla, ale v tom věku jsem to osobně moc nevnímal. Byl jsem rád, že můžeme hrát zápasy proti klubům z větších měst. 

Co ti dal následné přesun do FBC Liberec?
Jak jsem už zmiňoval v Lomnici jsem byl hlavně střelec, ale přestupoval jsem jako starší žák. Tam už nemůžete jen střílet. Takže si myslím, že jsem změnil trošku pohled na florbal jako týmovou hru a teď raději přihraji svým spoluhráčům.

Jak ses dozvěděl o nominaci a jaká byla tvoje bezprostřední reakce?
Dozvěděl jsem se to telefonem od hlavního trenéra. Pamatuji, že jsem cítil obrovskou radost. Poděkoval jsem za tu možnost reprezentovat na domácím mistrovství.

"My jsme se na domácí mistrovství připravovali dva roky. Víme, co je náš cíl a za tím si půjdeme."

Tento šampionát byl kvůli koronaviru posunut na srpen, jak vnímáš pořádání šampionátu v srpnu? Příprava obecně musí být náročnější než při konání v tradičním květnovém termínu.
Beru to tak, že jsme se mohli připravovat déle. Nicméně neříkám jestli to je výhoda nebo nevýhoda. Měly to stejně všechny týmy. Já osobně jsem rád, letní příprava na novou sezonu mi pomáhá být stoprocentně lepší než v květnu.

Bereš tento získaný čas jako pozitivní věc, která vám dá s týmem čas na přípravu?
Určitě, nicméně všechny týmy to mají stejně. Ale i tak věřím, že náš tým bude připraven nejlépe ze všech.

Kdo bude vaším největším soupeřem? Bude to nějaká země z trojice Finsko, Švédsko, Švýcarsko?
Stoprocentně, ale nemůžeme podcenit nikoho na mistrovství. Dalším velkým soupeřem může být tlak a stres.

Budeš si ty osobně tlak, který může na domácím MS přijít připouštět? Co od sebe očekáváš na Mistrovství světa?
To teď netuším. Když se tak stane, věřím že to zvládnu. Chci pomoci týmu na hřišti svoji hrou - připravovat spoluhráčům gólové pozice, být efektivní v zakončení a odebírání balónků na hrotu.

Obhajovat zlaté medaile na domácím šampionátu určitě není jednoduchá úloha, že?
Jednoduchý to určitě nebude, ale my jsme se na domácí mistrovství připravovali dva roky. Víme, co je náš cíl a za tím si půjdeme.

Mistrovství světa se koná od 25.8. - 29.8. v Brně. V sestavě juniorského týmu je i odchovanec FBC Liberec Martin Čermák. Juniorský výběr ČR začne svůj šampionát duelem s Finskem. Více informací o šampionátu: https://www.u19wfc2021.com/cs/turnaj/rozpis-zapasu