Klub
22.02.2019 - Redakce

Krýšo, kamaráde, drž se!

FBC Liberec v letošní sezoně kromě soubojů jednotlivých kategorií na hřišti sleduje i boj našeho hráče Kryštofa Abela, který se od loňského srpna statečně pere s vážnou nemocí.

Pro florbalového fanouška, byť i pro fanouška klubu FBC Liberec, může být jméno Jakub Kryštof Abel poměrně neznámé. Jedná se přitom o florbalistu, který prošel téměř kompletní mládežnickou strukturou severočeského klubu a například v posledních třech letech si pravidelně připisoval starty v divizi za mužský “B“ tým.

Kryštof svou sportovní kariéru rozjel v sezoně 2009/2010, kdy si připsal svoje tři první starty v lize elévů – divize II. Hned od dalšího ročníku začal pravidelně nastupovat v mládežnických kategoriích FBC. V celkovém součtu nastoupil v dresu Liberce ke 168 utkáním, ve kterých si připsal 126 bodů (61+65). Například v sezoně 2014/2015 odehrál celkem 33 zápasů v 2. lize dorostu a 3. lize juniorů.Poslední roky se natrvalo usadil v mužském “B“ týmu, se kterým nastupoval v divizi. Celkem v této soutěži absolvoval 20 utkání se ziskem 9 bodů (2+7). První gól mezi dospělými si připsal hned ve svém prvním duelu za populární Benfiku, když 14.11.2015 skóroval proti Rokycanům.

Krýšovu sportovní kariéru zastavilo velmi závažné onemocnění. Doktoři mu objevili agresivní zhoubný nádor v koleni (osteosarkom). Léčba oficiálně začala 16. srpna 2018 a trvat dle doktorů měla 7-8 měsíců. Kryštof zvládl nejednu kritickou situaci a v současné době vstupuje do poslední série chemoterapií. Našemu bojovníkovi nyní zbývá několik posledních týdnů, po kterých by se mohl vrátit do normálního života.

"Krýšu jsem byl navštívit o Vánocích a musím říct, že mě to pořádně vzalo,“ popisuje setkání se svým bývalým svěřencem šéftrenér oddílu Matěj Klucho. „V tomto týdnu jsem se bavil s tatínkem Kryštofa, který říkal, že začíná “mentálně“ žít. Měl jsem z toho ohromnou radost, ale stále víme, že ještě není vše u konce. Posíláme na dálku Krýšovi všechnu naši sílu a držíme mu palce. Je to asi největší bojovník, kterého znám.“

Kryštof má za sebou kromě chemoterapií i několik hodin cvičení s novým kolenem. Cvičí opravdu velmi intenzivně a dělá úctyhodné pokroky. Dle slov doktorů se dokonce bude moct vrátit i do sportovního života bez větších omezení. „Věříme, že to Krýša dobojuje. V týmu mu rozhodně držíme místo a už se moc těšíme, až bude opět mezi námi,“ vyslal vzkaz na dálku trenér “B“ týmu Ladislav Láska.

Florbal a sport je pro nás velkou součástí života, ale zároveň si i díky Krýšovi uvědomujeme, jaké máme štěstí, že můžeme řešit pouze sportovní výsledky, nebo jak se kdo zlepšuje v tréninku. Přitom vůbec to nejdůležitější, zdraví své i svých blízkých, považujeme za samozřejmost. Díky kamaráde za inspiraci a držíme palce!

#staystrong16