Rozhovory
29.06.2020 - Redakce

”Budeme usilovat o to, abychom hráčky i tým posunuli o něco výš,” říká Vojtěch Rondoš

Ženský florbalový tým v Liberci prožívá velmi turbulentní období. Po 26 letech nenastoupí do Extraligy žen a začne tak další etapa restartu Crazy girls. Nové trenérské duo Vojtěch Rondoš a Petr Novák budou mít za úkol hlavně stabilizovat kádr. O novém výzvě, hlavních cílech týmu se rozpovídal prvně jmenovaný trenér, Vojtěch Rondoš.

Vojto v libereckém ženském florbale se pohybuješ poměrně dlouho dobu, jak si celou situaci vnímal v minulosti?
V minulosti jsem ženský florbal v Liberci vnímal, jako pravidelného účastníka bojů play-off, který svými výkony zatápěl týmům z vrchních pater tabulky. S postupem času z týmu odcházela řada hráček, naposledy jména jako Míša Mlejnková, Hanka Koníčková a další… Liberecký tým se nedokázal s těmito odchody vypořádat, což vedlo k letošnímu nepřihlášení nejvyšší soutěže. Teď tady však čeká nová generace holek, které věřím, že liberecký florbal vrátí tam, kam patří. Na mapu mezi extraligové týmy.

V nové sezoně budeš pokračovat ve spolupráci s Petrem Novákem, je tomu tak?
Ano je, myslím, že spolu začneme 5. sezónu, takže se už trošku známe. S Petrem se spolupracuje skvěle, je to kliďas, který se málokdy rozohní. Takže pravý opak mě, a proto nám to tak klape. Těším se na další sezónu s Petrem, kde budeme usilovat o to, abychom hráčky i tým posunuli o něco výš.

Bereš působení v 1. lize jako výzvu?
Rozhodně ano. Už jen to, trénovat Liberecké Crazy Girls, kvůli jejich historii je výzva. V lize budeme pasováni do role favoritů snad do každého zápasu. Nikdo nám nedá nic zadarmo a v každém zápase budeme muset pracovat na 100%, abychom naši roli potvrdili. Nebude to nic jednoduchého, pokud však budeme pilní na tréninku, budeme fungovat jako tým, který se chce neustále posouvat dál, věřím, že potvrdíme papírové předpoklady.

"Těším se na další sezónu s Petrem, kde budeme usilovat o to, abychom hráčky i tým posunuli o něco výš."

Jaký bude cíl týmu?
Nechci se fixovat pouze na jeden velký cíl, to rozhodně ne. Chceme holky posouvat individuálně i týmově stále dopředu. Každopádně už v kabině padlo slovo postup. Holky nám ukazují svým přístupem a postojem, že chtějí vrátit extraligu žen do Liberce. Takže náš cíl bude trénovat, hrát, jako ten nejlepší tým 1. ligy žen.

Připouštíš si komplikace?
Nejdu do sezóny s tím, že bude vše duhou zalité a vše půjde jako po másle, i když ta představa je krásná. Ve florbale, stejně jako v jakémkoliv sportu, se může stát cokoliv. S Petrem se budeme snažit všem možným komplikacím předcházet a připravit tým na těžké chvíle, které nás určitě čekat budou.

Většina soupeřů bude pro vás nových. Máš tušení, co od soutěže očekávat?
Mám soutěž trochu nakoukanou a jedná se především o fyzický florbal. Žádné taktické bitvy nečekám, až na pár výjimek. Spíše se budeme muset soustředit sami na sebe, aby náš výkon byl koncentrovaný a klidný po celý zápas.

S jakým kádrem pracujete? Jsou holky poctivé v letní přípravě?
Kádr prošel velkými změnami. Odešla řada hráček, které převážně ztratily motivaci dále působit v Liberci. Za to mohla především minulá nevydařená sezóna. Nynější kádr žen je tvořen hlavně libereckými odchovankyněmi a převážně úspěšným ročníkem 2002 a 2003. Z nového týmů je cítit síla a chuť vyhrávat, co se také odráží na letní přípravě, kde holky poctivě pracují a snaží se neustále zlepšovat.

"U nového týmů je cítit síla a chuť vyhrávat, co se také odráží na letní přípravě, kde holky poctivě pracují a snaží se neustále zlepšovat."


Pojďme a pár pater níže. U mladších žákyň a elévek byl trenérem Lukáš Nesměrák. Jak vnímáš jeho práci u nejmenších dívek?
Nepostradatelná práce. Věnuje se budoucnosti klubu. Dává malým holkám základy, návyky, které si ponesou po celou florbalovou i sportovní kariéru. Dělá něco, co není hned vidět a samotné hráčky to docení až za pár let, kdy budou umět hrát s hlavou nahoře, budou se umět sami rozhodovat. Je dobře, že máme u malých holek Lukáše, který dokáže dát holkám přesně to co potřebují.

Komunikujete spolu, jak trénovat? Případně dojdeš si k mnohem zkušenějšímu kolegovi pro radu? (smích)
Komunikujeme spolu, to je jasné. Máme stejný názor na trénování hraček a to nám společnou komunikaci dost ulehčuje. Holky vedeme v duchu toho, aby se nebály dělat chyby. A nakonec máme společný cíl, aby ženský florbal v Liberci prošel úspěšným restartem. Na druhou stranu nejsem typ, co by si šel cíleně pro radu, dělám si věci hodně podle svého. Spíš si rád popovídám s trenéry, jako je Lukáš a snažím si udělat sumář věcí, které jsou pro mě podstatné a dále s nimi pracuji abych byl lepší trenér.