Klub
31.10.2019 - Redakce

Dva kluby - jedna společná cesta!

Jedním z dlouhodobých cílů florbalového klubu FBC Liberec je rozvoj a růst dívčí složky. I proto jsme rádi, že navazujeme v této oblasti spolupráci s florbalovými přáteli FBC Panthers Liberec.

Ženský florbal patřil dlouhou dobu neodmyslitelně k městu z pod Ještědu. Mezi lety 2001-2006 dokázaly Crazy girls vyhrát hned 6 titulů a neodmyslitelně zapsaly klub FBC Liberec do historie. V následujících letech nastřádaly juniorky a dorostenky řadu úspěchů, ale napodobit významnou éru v Extralize žen už se nikdy nepovedlo. V letech minulých pociťoval klub i počtové problémy při skládání jednotlivých týmů, a proto se v hlavách začala objevovat myšlenka restartu ženské složky.

"Problémy s počty v dívčí složce jsme v minulosti řešili velmi intenzivně, ale zpětně je potřeba si přiznat, že ne příliš efektivně. Až v sezoně minulé a té letošní se začínají počty stabilizovat a zejména v nejmladších kategoriích začínají růst děvčata, u kterých věříme, že se bude jednat o dlouhodobou záležitost. Čistě dívčí trénink je jedna z nutností, kterou jsme pro letošní sezonu zavedli právě proto, aby dívky měly svůj kolektiv,” dodává šéftrenér klubu Matěj Klucho.

Své o tom ví i Lukáš Nesměrák, současný trenér mladých holčiček a hlavní motor při snaze restartovat ženský florbal. “Holčičí kolektiv je naprosto specifický a kdo se v něm někdy pohyboval jako trenér, dá mi za pravdu. Pro holky je mnohem důležitější mít kolem sebe kamarádky, než pro kluky. Ti jsou více výkonově zaměření. I v FBC Panthers Liberec jsou v jednotlivých týmech zastoupena děvčata v malém počtu a je tedy potřeba dát holkám možnost se pro budoucnost seznámit v jednom týmu. Trénování a hraní s kluky jim pomáhá ve sportovním růstu a určitě je správné, ale je možné jen do určitého věku. Jsem moc rád, že mezi oběma kluby panuje spíše přátelství než nějaká nesmyslná rivalita. Hlavním cílem je přece poskytnout dětem vhodné prostředí pro florbalový a sportovní růst.”

I díky těmto důvodům je středeční trénink děvčat otevřený jak pro děvčata z klubu FBC Panthers Liberec, tak pro všechna děvčata, která chtějí florbal zkusit. “První týdny naší spolupráce ukazují, že tenhle projekt má určitě šanci. Snažíme se do tréninku zapojit i trenéry z Panthers a věřím, že postupem času budeme nuceni rozšířit i počet tréninkových jednotek. Otevřenost našeho klubu navíc ukazuje i spolupráce se ZŠ ve Smržovce, odkud k nám holčičky také dojíždějí”, dodává trenér elévek.

“Máme v klubu několik dívek i na nábory děvčata chodí, takže nás celkově těší jejich zájem o florbal. Je třeba dodat, že jsou i velmi šikovné a hlavně je to s námi baví, což je to nejdůležitější. Spolupráci určitě vítáme a rádi ji budeme společně rozvíjet, protože jak budou dívky postupovat do starších kategorií, tak nám je jasné, že nebudou hrát stále s chlapci, ale bude třeba je připravovat samostatně již v dívčích kategoriích.” doplňuje ke spolupráci Tomáš Szabo z FBC Panthers Liberec.

"Poslední roky jsme věnovali spoustu času náborům hráček a návštěvám škol, kde jsme připravili místo hodin TV florbalové tréninky. Bohužel se tato cesta ukázala jako neefektivní, protože holky nejlépe reagují na doporučení svých kamarádek. Chceme ukázat hlavně maminkám, že florbal je skvělý sport pro holky při kterém na ně nebude nikdo křičet, jako jiných sportů.

Tato spolupráce má za úkol především dát možnost holkách trénovat v jejich vlastním prostředí - holčičím kolektivu. Věříme, že nastolený trend bude pokračovat a po letech opět vrátí liberecký dívčí florbal na výsluní.
Společný trénink dvou libereckých klubů probíhá každou středu od 18:00 - 19:00 na Hale Míčových sportů za přítomnosti trenérů z obou libereckých klubů.