Mládež
04.11.2019 - Redakce

Víkend plný florbalu aneb mladší žákyně v Mostě

V neděli absolvovaly svůj další turnaj opět naše mladší žákyně. Místem konání byl tentokráte Most a tak holky, rodiče i trenéry čekala náročná cesta po českých (ne)silnicích.

Pořadatel připravil tentokráte opravdu velké hřiště, které bylo o 2m na každou stranu větší než na minulých turnajích. Jako trenéři jsme to ale neřešili, protože si holky alespoň mohly vyzkoušet hru na velkém hřišti a o nové zkušenosti tak nebyla nouze. V zápasech se pak ukázalo, že holky musí více běhat na delší vzdálenosti. Vzhledem k tomu, že jeden z našich pokynů a hodnotící kritérium je nasazení a bojovnost, stály je zápasy tentokráte opravdu hodně sil.

Hned ranní utkání ukázalo, že se bude jednat o trošku odlišné zápasy od těch, které holky v této sezoně již absolvovaly. Zápas s Mostem byl hodně bojovný s naším pomalejším rozjezdem, ale o to mocnějším finišem. Holky čelily dobře organizovanému soupeři, který během turnaje dokonce praktikoval rozehrávkové signály a byl notně podporován radami rodičů ze všech koutů haly. Utkání tak bylo pro holky opravdu těžké. I když se pro některé jednalo o premiérové zápasy, popraly se se vším s velkou ctí a hlavou nahoře. Zápas se hrál opravdu nahoru - dolů a diváky obou týmů musel bavit. Díky dobrému závěru utkání našeho týmu se tak obě družstva rozešla smírně, což bylo vzhledem k předvedeným výkonům určitě spravedlivé.

Po zápase následovala asi hodinová pauza, po níž nás čekala 2 utkání ihned za sebou. V prvním z nich holky poměřily síly s velmi silným a ambiciózním Chomutovem. Fyzicky a obratnostně vyspělé soupeřky se do našeho týmu zakously a do poloviny první části hry na hřišti vládly. Bylo to zapříčiněno také tím, že hrály opravdu tvrdě a to jak tělem, tak hlavně hokejkami. Našim holkám chvíli trvalo, než uposlechly naše rady, že na hrubý pytel patří hrubá záplata. Od poloviny první části tak začaly oplácet soupeřkám z Chomutova stejnou mincí a rázem chytily otěže utkání do svých rukou. Po první polovině tak bylo skóre +/- vyrovnané. Omlouvám se fandům statistik, ale nejsem ve sledování poločasového skóre příliš dobrý. Může se tedy jednat pouze o můj vnitřní pocit.
Ve druhé části pak "šavlovaná" pokračovala a týmy se opravdu tahaly o každý míček. Skóre se také přelévalo tam a zpět a v konečném účtu byly Chomutovandy o jeden zásah šťastnější. Za tenhle zápas určitě zaslouží pochvalu naše gólmanka Pája, která chvílemi předváděla úžasné zákroky a pomáhala tak ve vyrovnaném průběhu utkání.

V posledním zápase nás pak čekal náš "kamarádský" tým ze Štětí. V hlavách holek byla ještě zřejmě výhra z předchozích turnajů a myslely si tak, že "se to nějak uhraje". I přesto však nastoupily naše holky do zápasu s dobrým nasazením. Štětí ale hrálo velmi dobře a na první gól v jedné ze sítí se tedy čekalo opravdu dlouho. Nakonec se jej podařilo vstřelit našim holkám a postupně přidat další. V kvalitním výkonu z předchozího utkání pokračovala Pája, která svou branku začarovala nějakým tajným kouzlem a dokázala tak svou svatyni uhájit před všemi soupeřkami. Gratulujeme jí tedy k vychytanému "shot-outu".

Během turnaje zavedl hlavní trenér Ondra Navrátil novinku v podobě střídání samotnými hráčkami. Samozřejmě se nám občas stalo, že byly holky na hřišti 2 nebo 4. Ale postupem času se i v této novince zlepšovaly a na příštím turnaji už na to budou připravené. Musely se samy domlouvat, kdo půjde hrát a ze hřiště chodily dle jejich vlastního uvážení. Určitě super tah pro budoucnost.

Komentář asistenta trenéra Lukáše Nesměráka: "Určitě bych chtěl holky moc pochválit za obrovské nasazení, které na turnaji předváděly. Samy zjišťovaly, že jedině tímto způsobem se dá hrát proti dobrým soupeřům. Za sebe jsem spokojen, když musí hráčka jít ze hřiště i dříve, protože je už vyčerpaná. Jedině takhle se hráčky zlepšují, protože si zvykají hrát v únavě a v plném nasazení. Až jednou půjde o výsledky, budou připraveny na hřišti nechat úplně vše v každém střídání za jakéhokoli stavu".

Komentář hlavního trenéra Ondry Navrátila: "U všech našich děvčat již delší dobu pozoruji veliký posun, za což chci poděkovat všem, kteří jsou v tomto procesu zapojeni. Sice nemáme tak perfektně propracovanou taktiku, jako nějaké týmy, které mají všelijaké taktické prvky. Perfektně zvládnuté trojúhelníky jako v AC Mila a neustále hlasitě udělující pokyny:"běž tam", "táhle si naraž", "jak to můžeš takhle udělat?!", "otoč se", "naběhni", "vystřel", "dej gól"a podobně, na což je vždy radost (alespoň u mě) koukat a pobavit se. Ale zcela vážně, jsem pyšný, jak naše hráčky vše řeší. Tah na branku, kreativita, pohyb, komunikace atd. Je sice vidět, které hráčky trénují prvním rokem a které již pár let, ale to s jakým nasazením všechny hrají, že se nebojí a zkoušejí si různé technické věci, zvládají si samy střídat, je pro mě radost koukat".

Sestava FBC Liberec na turnaji: Pája, Péťa, Julča, Domča, Laura, Lea, Áďa a Anet

Statistické okénko:

počet branek na každé straně - 1 červená s černou síťkou
počet rozhodčích: 1
počet vypalovaček zahraných místním DJ: 97
průměr vstřelených branek: 7,33/utkání
počet zatáček cestou: 429
výsledky v náhodném pořadí: 807877

Autor: Lukáš Nesměrák