Rozhovory
02.08.2022 - Redakce

Amerika? ”Skvělý zářitek,” říkají vítězové NAFL

Na konci června odletěli tři hráči FBC Liberec za angažmá v nově vzniklé Americké florbalové lize (NAFL). Po více jak měsíci se mohou pochlubit získaným titulem v dresu Florida Vikings. Více se dozvíte v našem rozhovoru.

Co Vás čekalo po příletu do USA? Jaké byly vaše první dojmy?

Jakub Mádlo: "Po nekonečně dlouhém letu, jsme se šli projít po městě a nechyběla ani Santa Monica beach v Los Angeles. Ze začátku jsem byl z LA nadšen, později jsem byl víc a víc zklamán, protože všude spali bezdomovci a na ulicích se válelo hrozně moc odpadků."
Lukáš Macháč: “Odcestovali jsme o dva dny dřív, abychom navštívili Los Angeles a vykoupali se v oceánu. Výrazně se na nás podepsala změna času. Překvapila nás mentalita Američanů, bohatství a zároveň hned vedle chudoba přímo v Hollywoodu.”

Kdy jste se poprvé sešli s týmem? Jaké to bylo poprvé sedět ve velmi rozmanité šatně?

Petr Chlad: “Poprvé jsme se s většinou týmu sešli 23. června ve městě Fresnu v Kalifornii. Náš tým byl kompletní až od domácího turnaje v Orlandu na Floridě, kam přiletěli naši 2 spoluhráči ze Švédska a po jednom hráči z Estonska a Thajska. Celkově náš tým tvořili hráči ze sedmi různých národů: USA (6), Česko (4), Švédsko (4), Švýcarsko (2), Finsko (1), Estonsko (1), Thajsko (1). U všech bylo vidět stejné nadšení a radost z florbalu, takže hned po prvním sezení v kabině s týmem bylo jasné, že zde všichni spolu budeme vycházet a fungovat bez sebemenšího problému.”

Jak jste měli program ve volném čase?

Petr Chlad: “Volný čas jsme se většinou snažili vyplnit poznáním města, ve kterém jsme zrovna v danou chvíli byli. Dále jsme také dávali prostor i pokračování kondiční přípravě na nadcházející sezónu, se kterou souvisí i vyhrazený čas na regeneraci po zápasech. Ze zajímavých míst, které jsme navštívili bych vypíchl tyto: Santa Monica, Hollywood, Antelope Island, Kennedy Space Center, Cocoa Beach, Universal Studios a mnoho dalšího. A abych nezapomněl, Machy a Mádlis si ještě udělali dvoudenní výlet do Miami, kde jsem já nebyl z důvodu trenérských povinností na Peaches Vikings Camp, kterého jsem byl součástí jako trenér brankářů.”

"Ze začátku jsem byl z LA nadšen, později jsem byl víc a víc zklamán, protože všude spali bezdomovci a na ulicích se válelo hrozně moc odpadků."

Co tě napadne, když porovnáš zápasy v NAFL a v Livesport Superlize?

Lukáš Macháč: “První zápasy byly mnohem těžší oproti Livesport Superlize, kde je tým sehraný, protože jsme se vůbec neznali. Oproti superlize se hrálo v hale, kde bylo 40°C. V druhé polovině soutěže byly týmy kompletní a výkony byly srovnatelné se superligovými.”

V šatně jste se potkali i s dalším zástupcem z České republiky. S Josefem Juhou jste i nastupovali v jedné lajně. Jaká byla vaše spolupráce?

Lukáš Macháč: “Pepa byl od začátku zvolen kapitánem týmu a své role se perfektně ujal. Spolupráce fungovala výborně jako s celým týmem, výhodou bylo, že jsme se domluvili česky.”

Jaký byl zájem o florbal v Americe? 

Jakub Mádlo: “Popravdě jsem nečekal takový zájem, mezi zápasy a o přestávkách bylo na hřišti spoustu dětí a dospělých, kteří hráli zápasy mezi sebou a nebo si jenom stříleli na bránu. Asi největší zájem byl v Orlandu na Floridě, kde se pořádal Peaches camp, z kempu se na nás přišlo kouknout spoustu dětí”

Finálový víkend jste poměrně jasně ovládli, že?

Jakub Mádlo: “Výsledkově to tak může vypadat, realita je trochu jiná. Všechny týmy už byly sehrané a v plné síle, bohužel pro ostatní, my jsme se dokázali připravit na play-off nejlépe, dobře jsme se rozhodovali v těžkých situacích a zlepšili jsme střelbu, k tomu všemu musím vyzdvihnout Chlaďáka, kterej zachytal neuvěřitelně.”

Jak moc velké byly oslavy? (smích)

Lukáš Macháč: “Oslavy nebyly příliš velké, protože spousta spoluhráčů musela opustit USA další den. Po finálovém zápase nás majitel klubu pozval na pořádnou americkou večeři. Zbytek dne jsme všichni společně prožili v obýváku našeho domu zpěvem a tancem.”

“Popravdě jsem nečekal takový zájem, mezi zápasy a o přestávkách bylo na hřišti spoustu dětí a dospělých, kteří hráli zápasy mezi sebou a nebo si jenom stříleli na bránu."

Jaký je tvůj nejsilnější zážitek z USA?

Petr Chlad: “Ze sportovního hlediska je to finálový den, kde jsme získali první historický titul. Tyto vzpomínky mi zůstanou v paměti celý můj život a to jak finálový zápas a následné oslavy s trofejí, tak i týmové oslavy mimo halu, které trvaly až do rána dalšího dne. Jinak silný zážitek je celých 35 dní strávených v USA, kde jsme vystoupili ze svého normálního života v Česku a museli se adaptovat na úplně jiný styl života. Tuto zkušenost bych doporučil každému, aby si ji zkusil prožít nezávisle na věku. Na závěr bych řekl, že za těchto pět týdnů jsem získal spoustu nových přátel a kontaktů, kteří mi dávají myšlenku někdy zase vycestovat a poznat tak jinou zemi a jejich styl života. A kdo ví, třeba si někdy v budoucnu opět zkusím zahrát nějakou zahraniční ligu, ať už NAFL nebo jinou…”

Lukáš Macháč: “Silným zážitkem bylo cestování po USA. Nicméně největší emoce jsem zažil na finálovém zápase a hlavně po něm, když jsme se loučili s tak skvělými lidmi, které jsem měl to štěstí poznat. ”

Jakub Mádlo: “Stejně jako Chlaďák, pro mě to je finálový den a zisk titulu z NAFL a následně to budou oslavy a loučení se s týmem po pěti příjemných týdnech. Doufám, že se v budoucnu ještě někdy setkáme.”

"Tuto zkušenost bych doporučil každému, aby si ji zkusil prožít nezávisle na věku."