Rozhovory
03.10.2023 - Redakce

Bart Smolka o juniorském postupu, premiéře v Superlize a reprezentaci

Bart Smolka se stal dalším z řady odchovanců FBC Liberec, kteří dostali příležitost nakouknout do nejvyšší soutěže Livesport Superligy. Jak vnímá Bart svoji těžkou premiéru proti Tatranu Střešovice? Jaká byla juniorská kvalifikace o postup do hlavní soutěže CE ligy juniorů? Více v našem rozhovoru.

Barte, gratulace k premiérovému zápasu v Livesport Superlize. Jak se po úspěšném startu cítíš?
Cítím se skvěle. Vstoupit do Superligy vítězstvím nad Tatranem je pro mě nezapomenutelné.

Jaké máš teď pocity, když se zpětně ohlédneš na zápas s Tatranem Střešovice?
Určitě nadšení z toho co se nám povedlo. Skvělý týmový výkon a celkově atmosféra, která v týmu panovala nám pomohli k tomuto vítězství. Zaskočit mistra takto z kraje sezóny může pomoci celému týmu dodat sebevědomí do dalších kol.

Ty ses dostal do hry ve třetí třetině, kdy Střešovice začali mohutně dotahovat. Cítil jsi nervozitu?
Cítil jsem nervozitu zvlášť v takto vypjatém zápase. Ale hned první střídání se nám podařilo vstřelit gól a tak nějak to ze mě spadlo. Tatran byl ve hře v šesti velmi efektivní, ale nám se podařilo nenechat ho se dotáhnout a zůstat ve vedení.

Během zaří jsi se svoji kmenovou kategorií úspěšně prošel do hlavní soutěže CE ligy juniorů. Jaká byla kvalifikace?
Cíl projít do CE ligy byl jednoznačný a chtěli jsme, aby se nám to povedlo z prvního místa bez nutnosti hrát baráž. To se nám nakonec povedlo bez ztráty bodu, takže se dá říct, že velmi úspěšná. Herně se nám na hřišti dařilo plnit cíle, které jsme si stanovili a naši hru jsme průběhem kvalifikace posouvali.

"Vstoupit do Superligy vítězstvím nad Tatranem je pro mě nezapomenutelné."

Kvalifikací jste prošli bez prohry. Najdeš zde vůbec nějaké zaškobrnutí?
Do všech zápasů jsme vstupovali jako favorité a předvedli dominanci ve všech šesti utkání. Zápasy s Českou Lípou jsme ovládli bez problémů. Složitější byly zápasy s Náchodem a Black Angels, kteří i přes to, že toho nedokázali moc předvést v útoku, zvládli dlouho vzdorovat našemu tlaku a museli jsme rozdíl navyšovat pomalu gól po gólu do zatažené obrany. Nakonec se nám ale podařilo zaslouženě zvítězit ve všech utkání, za což jsme rádi.

Co vám jako týmu přinese tento postup?
Postup nás posunul do nejvyšší juniorské ligy, kde se budeme moci pravidelně setkávat s nejlepšími týmy z celé republiky. Věříme, že se nám zde bude dařit a připravíme se co nejlépe na jarní play-off.

Tvoje výkony ti vynesli i místo v juniorské reprezentaci. Jaké máš pocity po prvních akcích?
Myslím si, že se první akce velmi povedly celému týmu. Absolvovali jsme tréninkový den v Praze a soustředění v Kutné Hoře. Tréninky byly náročné a probíhaly v maximální intenzitě, což bude na této úrovni standard. I já jsem se během akcí cítil velmi dobře a snažil se předvést nejlepší výkon. Většinu hráčů jsem znal z předešlých ročníků KTM a tak si myslím, že i vzniklo příjemné a přátelské prostředí mezi všemi

V týmu se budeš chtít rozhodně udržet, že?
Určitě je mým cílem se v týmu dále držet a postupně se účastnit dalších společných akcí.

Co to všechno obnáší být v reprezentaci?
Pro mě to znamená více samostatnosti, hlavně v oblasti tréninku, regenerace a dalších částech sportovního života, tak abych byl připravený podávat maximální výkony nejen na reprezentačních akcích, ale i na zápasech a každém tréninku.

Na závěr mi řekni, jaké máš v letošní sezoně cíle?
Mým cílem bude si víckrát zopakovat zápas v Superlize, umístit se co nejlépe v juniorské soutěži a dále usilovat o místo v juniorské reprezentaci.

"To se nám nakonec povedlo bez ztráty bodu, takže se dá říct, že velmi úspěšná. Herně se nám na hřišti dařilo plnit cíle, které jsme si stanovili a naši hru jsme průběhem kvalifikace posouvali."