Aktuální zprávy
04.06.2020 - Redakce

”Chci se ukázat,” říká Radek Valeš o reprezentační nominaci

Radek Valeš. Tento produktivní útočník v týmu z města pod rotačním hyperboloidem strávil celou svou kariéru, je členem širší reprezentace České republiky a velkým vzorem pro mnoho florbalových učenců z řad mládeže, nejen v libereckém klubu. O své kariéře nám sdělil zajímavé informace, které se dočtete níže.

Jaké to je být stále na hraně, je pravda, že balancuješ mezi přijetím a náhradnictvím v reprezentaci?
Vždycky jsem věděl, že moje místo v reprezentaci není 100% jisté. I proto jsem si každé nominace nesmírně vážil a snažil se místo využít na maximum. Ve sportu si člověk nemůže být jistý ničím.

Nyní tvé jméno figuruje v nominaci na soustředění české reprezentace, jaké máš pocity?
Moje odpověď vychází už z první otázky. Jsem rád, že opět dostávám příležitost ukázat dobrý florbal a pokusit se získat místo v sestavě na delší dobu.

Už za sebou pár mezinárodních akcí máš. Uveďme například Akademickém mistrovství světa 2018, či Světové hry 2017. Jaké to bylo
Nominace na Světové hry pro mě je stále záhadou. (smích) Ale povedlo se. Byl to velmi zajímavý turnaj, protože se hrálo ve velmi okleštěné sestavě s menší hracím časem.
Akademické MS v Polsku pro mě bylo významné tím, že snad poprvé jsem v národním dresu neskončil na 4. příčce. V lajně jsem hrál s klukama z Mladé Boleslavi, myslím si, že jsme se sedli parádně. Super zkušenosti, zážitky a zlato navrch.


"Jsem rád, že opět dostávám příležitost ukázat dobrý florbal a pokusit se získat místo v sestavě na delší dobu."

Pojďme na tvé klubové působení. V elitním týmu se pohybuješ již 10 let. Vidíš nějaké rozdíly ve fungování týmu tehdy a nyní?
Dříve mi přišlo, že jsme jako hráči neměli takové podmínky. Trénovali jsme pozdě do noci, bylo to více amatérské. Nyní máme v týmu mentálního kouče, maséra a další osoby, které se o nás starají. Navíc, co je důležité, v kabině je nás dostatek hráčů, takže celý tým nenesou jen jedinci.

Jsi stavební kámen libereckého útoku. Jak svou pozici v týmu vnímáš ty?
Rozhodně se nějaké důležité pozice v týmu nezříkám, ale už teď vím, že když se mi nebude dařit je v týmu několik další lídrů, kteří mě dokáží nahradit. Dává mi to v hlavě větší volnost a myslím si, že se to i odráží na mých výkonech.

V čem vidíš silné stránky týmu jako celku?
Jsme hodně florbalově rozdílní, mnohdy právě tyto odlišnosti nás mohou činit více nečitelnými. Za druhé si troufnu říci, že víme, proč to hrajeme. Chceme se zlepšovat a udělat vše pro dobro týmu. Z toho mám velmi dobrý pocit.

Popiš nám prosím, jak probíhá aktuální příprava mužů FBC Liberec?
Za sebou máme měsíc přípravy. Téměř od začátku máme halové tréninky, což si všichni pochvalujeme, protože můžeme dělat, to co nás baví. Za pár týdnu nás čekají první přátelská utkání. Osobně se dost těším.

K této kapitole zároveň patří cíle na nadcházející sezónu. Jaké jsou tvé osobní a týmové?
Týmovým cíl si budeme muset určit, ale za mě by to mělo být rozhodně udělat další krok vpřed. Hrát svoji hru v co největším počtu zápasů. Když se to povede bude jen otázka jestli to bude stačit na playoff.


"Týmovým cíl si budeme muset určit, ale za mě by to mělo být rozhodně udělat další krok vpřed."

Trochu na odlehčení. S kým z týmu by si rád vytvořil pětičlennou formaci?

Zvolil bych Martyho (Honza Bitman), Péťu Kološe, Prokyho Ferdana a divokou kartu bych dal Vojtovi Wienerovi. Zajímalo by mě kolik bychom dali v této sestavě gólů. (smích) Ale rozhodně mohu říct, že by to byla pěkná podívaná.

Nesbíráš úspěchy jen jako hráč, ale i jako trenér. Pověz nám o tom něco.
Trenéřina mě dost zajímá. Celé to je o tom, abychom z kluků a holek dělali lepší sportovce, které baví sport. Celkově v klubu se nám daří v každém ročníku vychovávat mnoho zajímavých hráčů z Liberce. Podmětů na zlepšení mají spoustu. Chystáme další vzdělávací projekty, které jim mohou podat pomocnou ruku, aby byli lepší. Zbytek je pouze na nich. Myslím si, že u nás mají spoustu prostoru být výbornými hráči.
Zas na druhou stranu úspěšný mládežnický trenér se pozná podle toho, kolik hráčů a hráček zůstane u sportu. A ne to,jestli vyhrajeme nějaký větší turnaj. Na tu trofej si beztak nikdo za pár let nevzpomene a zůstane jen kdesi v koutě. (smích)

Jsi stále trenérem starších žáků. Máš ambice trénovat i vyšší kategorie?
V současné chvíli se někam dál neženu. Do budoucna bych zájem posunout se výš rozhodně měl. Uvidíme. Nicméně mě baví se věnovat dětem a hráčům každého věku.

"Chystáme další vzdělávací projekty, které jim mohou podat pomocnou ruku, aby byli lepší. Zbytek je pouze na nich. Myslím si, že u nás mají spoustu prostoru být výbornými hráči."