Mládež
12.11.2019 - Redakce

Elévky se předvedly na domácím hřišti

V sobotu se na ZŠ Dobiášova odehrál, kromě 2 turnajů našich elévů, také turnaj našich holek ve stejné kategorii. Na turnaji se holky musely vyrovnat s absencí své tahounky Julči Nesměrkové, která kvůli náročnému programu s mladšími žákyněmi i pochroumanému kotníku, dostala od trenéra a zároveň táty týden volna.

Své kamarádky samozřejmě nenechala ve "štychu" a na turnaji alespoň řídila rozcvičky a pomáhala na střídačce. I když by Julča nastoupit nakonec mohla, byl jsem moc rád za novou situaci, které musely holky čelit.

Početný tým, namixovaný z 10 hráček FBC Liberec a Panthers Liberec, předváděl na turnaji bojovný florbal a opět ukázal, že jeho pokroky se ne a ne zastavit. Jako vždy bylo v týmu pár nováčků, kteří absolvovali první zápasy v dívčí kategorii. Nestačilo už tedy jen být na hřišti a nechat aktivitu na klucích jako obvykle. Holky musely hru tvořit a nesměly se bát kličkovat a ztrácet míčky. Všechny se během 3 zápasů neustále zlepšovaly a jejich výkon rostl každým zápasem. Dodrželi jsme opět tradici střídání brankářek a ve 3 zápasech si tuto pozici vyzkoušely 4 holky. Uvidíme, která z nich se do chytání nakonec v budoucích letech zamiluje. Všem to šlo skvěle.

Ale pojďme už k jednotlivým zápasům.

V prvním zápase holky nastoupili proti nejtěžšímu soupeři z Turnova. Turnov měl v kádru většinu starších holek (2009) a rozdíl ve fyzické vyspělosti se samozřejmě musel ukázat. Už v loňském roce některé holčičky z Turnova chodily do čtvrté třídy a tak pro ně byl náš tým, složený z holčiček často i o 3 roky mladších (2011), nepříliš rovným soupeřem. Jenže naše holky se nebojí nikoho a to ukázaly samozřejmě i v tomto zápase. Trenéři vyhlásili svůj oblíbený cíl proti příliš silným soupeřům, tedy každá naše střela=gól. Holky tedy tímto počítáním nakonec dokázaly soupeři konkurovat, i když musely v průběhu zápasu přejít na hru ve 4 kvůli rozdílu ve skóre. Tato rozumná věc se dá využít při rozdílu ve skóre vyšším než 5 gólů. Ale koho z nás to bude v budoucnu zajímat že? Holky bojovaly tak skvěle, že nakonec i jeden gól vstřelily a mohly tak prožít zaslouženou radost.

Ve druhém utkání jsme pak nastoupili proti družstvu ze Štětí, jehož holky nám v předchozím zápase skvěle fandily a za to jim patří dík. V loňské sezóně nás i tento soupeř válcoval, ale letošní sezona už je naše druhá. Holky nastoupily absolutně bez respektu a v zápase dokonce dlouho vedly. Hráčky soupeře, mocně řízeny oběma trenéry z lavičky, nakonec ukázaly větší zkušenosti a převrátily zápas o gól na svou stranu. I díky tomu, že jsem jako trenér odmítl trestné střílení za sekání hráčky soupeře (byla by z toho zbytečně smutná), nepodařilo se nám zápas již srovnat. V zápase ale naše holky ale opět ukazovaly, že jsou primárně nabádány ke kličkování a osobní odvaze v soubojích. Po první kličce však většinou následovalo zametení míčku i s našimi hokejkami na půlce tvrdě hrajícími soupeřkami. Ale co, metr byl takhle prostě nastavený a holky se tím určitě naučily mnohem více, než kdyby kolem soupeře procházely jako nůž máslem.

Ve třetím utkání jsme pak nastoupili proti holkám z Ústí nad Labem. Jak jsem již psal výše, zlepšovaly se naše holky s každým zápasem a v tomto jejich výkon gradoval. Bylo to také tím, že z nich spadla nervozita a z některých nových holek i strach ze ztrát míčku při kličkování. U nás je toto totiž naopak žádoucí. Protože kdo nezkouší kličkovat, míček neztrácí. V zápase se naše holky rozstřílely a nakonec byly šťastnější. Největší překážkou (i fyzicky) byla určitě brankářka soupeře, která předváděla skvělé zákroky a nutila tak naše holky připravovat si více a více šancí, aby se jim podařilo gól vstřelit. V zápase oba týmy předváděly nadšený florbal plný holčičí radosti z pohybu. Věřím, že tak pobavily obě skupiny nadšených diváků. Holky z Ústí ukázaly bojovnost a zlepšení od minulého turnaje a zaslouží si určitě náš respekt.

Pokud bych měl turnaj zhodnotit celkově, tak jsem moc rád za to, jak jej holky zvládly. Nemohly se tentokráte spolehnout na jednu ze svých opor a i přesto hrály skvěle. To jim určitě dodá hodně sebevědomí, které je u dívčích týmů tak důležité. Je vidět, že správná filosofie pomůže týmu v jakékoli situaci. Jsem si opravdu jist, že se nemohou dočkat středečního tréninku.

Děkuji Klárce Leierové za pomoc na turnaji. Přeci jen na turnaji prožila svou premiéru u týmu jako trenérka a věřím, že si to moc užila. Příště s námi bude snad i Martina Sluková, trenérská pomocnice z Panthers Liberec.


Statistické okénko: vstřelené branky 11, obdržené branky 16 a na víc se mne neptejte:-)
Autor a trenér: Lukáš Nesměrák