Mládež
01.09.2020 - Redakce

Elévové předvedli skvělou hru na Unyp cupu

Poslední prázdninový víkend se i naši elévové zúčastnili pražského UNYP Cupu a trenéři na ně byli opravdu hrdí. Poslední turnaj hlavního trenéra elévů z poslední sezóny Lukáše Nesměráka byl jakýmsi uzavřením roční práce jím složeného realizačního týmu. Jeho velká část ale u týmu elévů dále zůstává a novým kapitánem lodi se stane pro další sezonu hráč superligového týmu mužů Radek Valeš.

10 vybraných hráčů předvádělo na turnaji opravdu obdivuhodné výkony a svou odvahou a kreativitou bavilo diváky. Filosofií realizačního týmu je maximální nasazení za jakéhokoli stavu a tento postoj ke hře se ukázal na turnaji jako zlomový. Kluci se dozvěděli i něco o životosprávě na takovéto akci, naučili se spoustu věcí a odhalili spoustu nedostatků, na kterých mohou pracovat.

Základní skupina

Nejtěžší soupeř ve skupině Butchis nás čekal hned na začátek turnaje. V zápase bylo znát, že kluci delší dobu nehráli zápas, ale z počátku trochu neurovnaný výkon se neustále zlepšoval. Vzhledem k aktivnímu startu a plnému nasazení jsme v zápase udávali tempo, nepřizpůsobovali se soupeři a zaslouženě zvítězili. Kluci ukázali velmi dobrý tah na branku a kvalitní obranu v čele s gólmanem Benem Šrollem, který teprve začínal ukazovat své nadšení v hájení branky FBC Liberec.
V dalším zápase jsme potkali tým holek Sparta Girls. Rozdíl ve výkonnosti byl už od počátku výrazný. Naší filosofií není honit body v kanadském bodování, ale učit se. Proto trenéři hned v 5.minutě vyzvali trenérku soupeřek, aby posílala na hřiště o jednu hráčku navíc. Tím se našim klukům zmenšil prostor a museli tak překonávat zhuštěnou obranu soupeře. Nutno říci, že holčičky bojovaly statečně, ale naši kluci zápas i přes nižší počet hráčů v poli kontrolovali a holky často trošku šetřili.
Poslední zápas ve skupině jsme odehráli proti Slavii Praha, která podlehla ve skupině týmu Butchis, a proto jsme byli favoritem. Kluci svou roli bezesporu splnili a zápas zvládli s přehledem. K dobrému výsledku jim pomohl koncentrovaný výkon plný nasazení a kvalitního zakončení. Díky tomuto vítězství jsme postoupili přímo do čtvrtfinále, ušetřili jeden zápas v předkole a také jsme mohli jet zafandit našim dorostencům v semifinále proti Tatranu.

Play-off

V ranním čtvrtfinále jsme se setkali s fyzicky velmi vyspělým soupeřem z Kladna, který v předkole vyřadil mírného favorita z Mladé Boleslavi. Naprostá koncentrace, dostatek spánku a hlavně trenéry nařízené těstoviny k večeři (Pappardelle nás nepobavily jen chuťově, ale i svým názvem) nás připravily skvěle na úvod zápasu a proto do něj kluci vlétli s obrovským nasazením. Za to jsme byli odměněni rychlým vedením a výsledkově výrazným vítězstvím proti silnému soupeři.
V semifinále nám pavouk turnaje přiřadil obrovského favorita, kterým byl top tým domácí Sparty, skládající se z jejich 6 nejlepších hráčů. Sparťani hned v prvním střídání ukázali svou kvalitu a šli do vedení. Naši kluci ale odpověděli hned za 10 sekund vyrovnávacím gólem. Poté však přišla gólová smršť Sparty, která se 5 góly dostala do pohodlného vedení. A v tu chvíli přišla největší krize na turnaji, kdy kluci začali malinko rezignovat a někteří začali tvrdit, že "to nejde". Jako trenéři jsme ale přesně na tohle velmi alergičtí. Může to jít těžko, ale nesmí se přestat bojovat. Kluci tedy zapli a dvěma góly dokázali snížit. Sparta byla lepší především v důraznější hře 1 na 1, ale i systémovějšímu postavení, které je v této kategorii velkou výhodou. Nutno říci, že my nic takového netrénujeme a proto klukům trvalo, než se přizpůsobili. Když to zvládli, byl už náskok Sparty dostatečný a tak postoupila zaslouženě do finále.
Nás čekal souboj o první medaili na tak kvalitním turnaji za poslední rok - proti Hattrick Brno. Před zápasem jsme museli klukům promluvit do duše, vyhnat z jejich hlav zklamání z prohry a dostat je do bojovné nálady, která je jim vlastní. To se nakonec podařilo až celotýmovou honičkou na provokatéra Alexe vedle haly. Ten statečně prchal až do chvíle, kdy se potkal s místním osvětlením, které nad ním zvítězilo. Po ráně do hlavy a bouli na čele jsme museli volat sanitku, následoval převoz do nemocnice a Alex tak souboj o třetí místo společně s trenérem Jirkou Hypšem nestihl. Vše dobře dopadlo a Alex je doma mimo nebezpečí. Kluci se ještě více semkli a bylo vidět, že je jim jejich neúnavného útočníka líto. Medaile tak měla být i pro něj.
Do zápasu tak nastoupili odhodlaní a soupeře přehrávali. Výborný brankář soupeře ale svou svatyni uzamkl a vzal si navíc na pomoc tyčky a snižovač. Když se nám nepodařilo z mnoha šancí skórovat, přišel ojedinělý výhoz, teč útočníka a nepříznivý stav 0:1. Kluci sice hned vyrovnali a pokračovali v dobývání branky soupeře, ale ta byla stále zamčená. 7 minut před koncem byl stav dokonce už 1:3. Kluci ale bojovali ještě více, využili zkušenosti ze zápasu se Spartou, lépe plnili pokyny trenérů a třemi góly za 2 minuty zápas otočili. Soupeř sice ještě srovnal, ale jeho branka už byla odčarovaná a kluci odhodlaní. Zaslouženě tak zápas vyhráli a doslova vybojovali bronzové medaile.


Komentář hlavního trenéra Lukáše Nesměráka:

Za celý trenérský tým mohu říci, že jsme na kluky byli opravdu hrdí. Ne za výsledné umístěni, ale za způsob, jakým jsme k němu došli. Kluci byli fantastičtí a já si svou derniéru na lavičce opravdu užil. To co jsme kluky učili celý rok, ukázali na posledním turnaji a beru to jako odměnu za práci našeho realizačního týmu. Mám také radost, že na turnaji se nejdále dostaly týmy, které nechávají děti hrát a nekřičí na ně na hřiště jeden pokyn za druhým. Je pak radost pro nás všechny takové zápasy hrát.
Tým nyní předávám s klidným srdcem Radku Valešovi, který bude mít za úkol kluky dále posunout, aby se z nich v dlouhodobém horizontu stali dobří hráči a skvělí lidé.

Výsledky (pro pořádek a milovníky statistik):
FBC Liberec - Butchis 7:2
FBC Liberec - Sparta Girls 17:0
FBC Liberec - Slavia Praha 18:2
FBC Liberec - Kanonýři Kladno 9:2
FBCLiberec - Sparta Praha 3:10
FBC Liberec - Hattrick Brno 6:4

Sestava bronzového týmu:
Beny "chytámjakobůh" Šroll
Fíla "koupugólmany" Mařan
Ondra "dvojitáklička" Hypš
Tobík "mámčuchnagóly" Šlechta
Fanda "bojujujakoďas" Chládek
Míša "klidnásíla" Cejnar
Jířa "hrajushlavounahoře" Vlasák
Honza "sniper" Javůrek
Máťa "nebezpečnýběžec" Chroust
Alex "neúnavnýbourák" Frydrych

Trenéři: Lukáš Nesměrák, Jirka Hypš, Dan Chroust

Díky rodičům za pomoc se vším, příjemnou podporu a prostor ke koučování. Byli jste skvělí a hrdí jsme i na vás.
Lukáš Nesměrák