Rozhovory
13.07.2021 - Redakce

Filip Smutný: “Vyhrát Prague Games je splněný sen.”

Jak se rodilo vítězství cenné vítězství juniorů na mládežnickém turnaji Prague Games? Kde nastal pro juniory FBC Liberec zlom v turnaji, a který zápas byla ta nejtěžší zkouška? Přečtěte si rozhovor s juniorem Filipem Smutným o triumfu na Prague Games, cílech v juniorské reprezentaci, či probojování do elitního týmu FBC Liberec.

Filipe, jak náročné bylo vyhrát turnaj Prague games?
Velmi těžké. Prague Games je prestižní turnaj a kategorie B18, ve které jsme nastupovali, je velmi kvalitní se samými dobrými týmy. V play-off jsme už neměli jediného soupeře lehkého, ale na každý zápas jsme se svědomitě připravili a pořádně ho odmakali.

Nicméně, když se vrátíme na začátek. První dva prohrané zápasy vám radost určitě udělat nemohly.
No, neudělaly to je pravda. Ale nakonec si myslím, že zároveň i udělaly. Otevřely nám oči a ukázaly, co je potřeba změnit. S klukama jsme si po druhém zápasu sedli, vše probrali a od té doby už se jenom dařilo.

V jakém momentu se začala hra i turnaj obracet k lepšímu?
Jeden z momentů bylo, když jsme už nemuseli hrát na hale VŠE. (smích) Ne, určitě to bylo od zápasu třetího zápasu s týmem SKV (výhra 9:1 pozn. redakce), kdy jsme se už konečně "probudili" a začali hrát, tak jak umíme.

Trenér Matěj Klucho mluvil o přirovnání k týmu hokejové Kanady z letošního Mistrovství světa. Můžeš tento fakt uvést na pravou míru?
Určitě! Hokejový tým Kanady měl v podstatě stejný průběh turnaje jako my. Jak nám, tak Kanadě, se nepovedly úvodní zápasy, ale následně v play-off jsme dominovali a došli si pro cenné zlato.

Byl finálový duel ten nejtěžší zápas v turnaji nebo si myslíš, že nejtěžší zkoušku jsme museli zvládnout v předchozích duelech?
Neřekl bych, že finále byl ten nejtěžší zápas, ale určitě byl jeden z těch těžších, které jsme museli zvládnout. Když se zpětně zamyslím, nejsložitější byl asi semifinálový zápas s Ústím, kde jsme museli dvakrát dotahovat tříbrankový rozdíl. Po tom všem jsme se dostali i do vedení 6:5, kdy pak Ústí ještě srovnalo a poté nám nebyl uznán gól, kvůli postavení našeho hráče v brankovišti. Myslím si, že při nájezdech rozhodly hlavně naše zkušenosti, klid na hokejce a náš brankář.

"Úvodní zápasy se nepovedly, ale následně v play-off jsme dominovali a došli si pro cenné zlato."

Tvůj proměněný nájezd v poslední sekundě finálového utkání už byla pouze pověstná třešnička na dortu. Jak sis ho užil?
Užil jsem si ho moc! V hlavě už mi jen běhaly myšlenky: “je to tam! Konečně se nám to povedlo. Vyhráli jsme Prague Games!” Přemýšlel jsem, že zkusím něco originálního, co třeba běžně zkouším na trénincích, ale ve chvíli, když na mě gólman začal vyjíždět, jsem se rozhodl, že už nic extra vymýšlet nebudu a udělám to jednoduše na jistotu. (smích) Pak už konečně mohla vypuknout ta obrovská společná radost.

Je vyhraný turnaj Prague games ten nejcennější v tvé kariéře? Těch posbíraných medailí jste spolu s týmem v tomto ročníku vyhráli opravdu hodně.

Tak určitě! Prague Games se řadí mezi ty nejkvalitnější turnaje pro mládež. Vždycky jsem si přál ho vyhrát a je to o něco víc cennější, když se to povedlo s takovouhle super bandou a rodinou.

Kdo je ve vašem týmu největší lídr?
Myslím si, že po florbalové stránce to budou Stráňa, Winy a Sláňa. (Vojtěch Wiener, Šimon Stránský a Vojtěch Janeček) Mají za sebou celý první rok v superlize a všichni mají zkušenosti, jak s reprezentací, tak třeba právě s mužským florbalem. Ale jinak jsme každý takový lídr. Všichni máme něco a navzájem se tak perfektně doplňujeme.

"Ale jinak jsme každý takový lídr. Všichni máme něco a navzájem se tak perfektně doplňujeme."

Když jsi nakousl reprezentaci. Nacházíš se v nominaci nově tvořící se juniorské reprezentace ČR. Potěšila tě pozvánka?
Potěšila mě hodně. Je to zase nová motivace a další krok dopředu. Myslím si, že je to i odměna za všechnu tu snahu a úsilí, co do florbalu dávám.

Zjišťoval jsi od starších kluků, jak to v juniorské reprezentaci chodí? Jak velkou motivaci budeš mít, aby ses stal plnohodnotným členem?
Popravdě, ani moc nezjišťoval. Trochu jsem se jen zeptal, jak to chodí s nějakým testováním hráčů a podobně, ale jinak bude motivace určitě obrovsky obrovská a zároveň se na to velmi těším.

Tvoje mládežnická kariéra se pomalu chýlí ke svému konci. Zbývají ti poslední dva roky v juniorské kategorii. Nastupovat budeš moci už i za elitní tým. Jaké budou tvoje následující cíle?
Rozhodně se chci pořádně zapracovat do sestavy našich mužů a odehrát co nejvíc zápasů za ně. Jako další cíl nesmí chybět, dostat se do již zmiňované juniorské reprezentace a za dva roky si zahrát na mistrovství světa.

Svoje premiérové zápasy za mužský tým už máš za sebou. Myslím, že se ti hodně povedly, co na to říkáš?
Ze svého výkonu mám velkou radost, ale musím zůstat nohama na zemi a makat na sobě. Cítím dobrou sezonu a budu dělat všechno pro to, aby to tak pokračovalo i dál.

Vstřelené branky v těchto zápasech potěší, že?
Tak to je jasný! Doufám, že to tak bude i v sezoně, a nebo ještě lepší. (smích)

"Z branek a výkonu mám velkou radost, ale musím zůstat nohama na zemi a makat na sobě."