Rozhovory
03.08.2021 - Redakce

Jan Baudisch novým kapitánem FBC Liberec!

Do nové sezony vstoupí mužský tým s novým hráčským lodivodem. Nástupcem Matěje Klucha, který byl kapitánem 4 sezony, se stává útočník Jan Baudisch. Jak probíhala volba na kapitána? Jak vnímá tuto pozici a co bude jeho prvním úkole v nové, kapitánské roli? Více se dozvíte v našem rozhovoru.

Jan Baudisch - kapitán FBC Liberec. Jak ti tohle spojení zní?
Spojení je to určitě zajímavé a pro mě úplně nové. Takže doufám, že všechno zvládnu! V šatně je hodně hráčů, kteří by mohli být těmi vůdci, takže je to pro mě určitě pocta. Budu se snažit být dobrý a příkladný kapitán!

Pověz, jak důležitě vnímáš roli kapitána? 
Roli kapitána vnímám hodně důležitě. Chci pomoc v kabině a doufám, že se náš cíl, který si s týmem nastavíme povede. Když se mě trenéři zeptali, zda bych chtěl být kapitán, tak jsem samozřejmě chvilku přemýšlel, ale řekl jsem, že do toho jdu! Volba kapitána proběhla v kabině, kdy celý tým hlasoval mezi třemi kandidáty.

Budeš mít po volbě v minulém týdnu hlavní slovo?
Je těžký říkat, že budu mít hlavní slovo. V týmu je hodně zkušených a starších hráčů, kteří mi se vším pomůžou a to slovo budou mít také. Rád si nechám poradit a pomoc.

Jaký jsi vůbec hráč?
Jaký jsem hráč? Zajímavá otázka, ale jak všichni v Liberci už vědí nejsem ten co rozhoduje zápasy, ale spíš se snažím pomáhat bojovným výkonem a nevypustit žádný souboj. Nemám rád prohrávat, takže je to na mě vidět na hřišti i na střídačce.

Máš vůbec  nějakého hráče jako "kapitánský vzor”? Osobnost, která se ti vybaví, když se řekne kapitán?
Popravdě asi nemám. Nikdy jsem takové hráče nesledoval, takže to pro mě bude úplně nové. Ale hodně věcí si vezmu od Matese, protože on byl skvělý kapitán.

Co by jsi chtěl vtisknout týmu? Určitě máš v hlavě myšlenky, jak by měl tvůj tým vystupovat.
Co určitě budu chtít, aby náš tým vystupoval co nejvíce týmově a profesionálně. Na trénincích chci dbát na 100% nasazení od každého člena týmu.

"Ale hodně věcí si vezmu od Matese, protože on byl skvělý kapitán."

Pojďme malinko otočit list, jak zatím probíhá letní příprava?
Letní příprava je letos úplně rozdílná, než předešlé sezony. Máme nového kondičního trenéra (Aleš Pařez pozn. redakce) a musím říct, že je to pěkná dřina. Nicméně věřím, že to funguje! Kondiční část s Alešem Pařezem nás myslím, může posunout zase o level výš. Věřím, že budeme připraveni ještě líp.

Na zápasy se určitě těšíš...
To je jasné, že těším. Od dubna hodně trénujeme, běháme a posilujeme. Pevně doufám, že letošní sezóna proběhne jak má a již nezažijeme četné přesuny zápasy kvůli koronaviru.

Když jsi zmínil Aleše Pařeze. Jaké změny přinesl do tréninku?
Aleš je ve své práci profesionál, takže ví, jak nás má připravit na sezonu. Děláme zajímavé rychlostní prvky a hodně se věnujeme i silové přípravě. Myslím si, že celý tým udělal progres ve fyzické kondice a to nás může posunout výš. Věřím, že na sezonu budeme dobře připraveni.

Jak moc ti letní příprava baví, když vezmeš v potaz celoroční sezonu?
Letošní příprava mě baví. Máme ji hodně silovou a ta mi osobně nevadí. Je to dřina, ale doufám, že to bude mít pro tým kladné známky. Když vidím, jaký posun udělala většina hráčů je to skvělý.

Jak zatím vnímáš sílu elitního týmu? V letošním roce tým zaznamenal mnoho odchodů.
Odchodů určitě není málo a je to škoda, protože jsme tým dokázali držet dlouho pohromadě. Všichni hráči co odešli měli pro tým velkou hodnotu a i herní kvalitu. I přesto si myslím, že náš tým bude v nové sezoně silný a věřím mu.

V příští sezoně se poprvé v historii, po vzoru hokejové extraligy, bude hrát tzv. předkolo playoff. Máš už v hlavě týmový cíl nebo je ještě brzo avizovat výsledkové cíle?
Předkolo playoff se mi líbí a zpětně mě mrzí, že se nehrálo už loňské sezony. (smích) Týmový cíl v hlavě mám. Myslím si, že ho má rozmyšlený i většina hráčů, ale společně jsme se o něm ještě nebavili. Sezonní cíl si budeme dávat až na soustředění, takže je ještě brzo na tuhle otázku.

"Máme nového kondičního trenéra a musím říct, že je to pěkná dřina."