Rozhovory
01.03.2023 - Redakce

Jan Šoltys: Těším se na ”jiný” florbal. Cíl je jednoznačně postoupit!

Obránce Jan Šoltys se spolu s Prokopem Ferdanem v posledních utkáních usídlil v první obranné formaci. Jak vnímá Jan Šoltys postup libereckého týmu do osmifinále play-off? A co řekl na soupeře z Black Angels, se kterým muži sehrají sérii na dvě vítězná utkání?

Postup do play-off jste si zajistili až po posledním kole, jak bys zhodnotil celou základní část?
Upřímně je to poměrně těžké hodnotit, když vezmu v úvahu všechny možné úhly, jakými lze na tuto sezónu pohlížet. Za sebe bych řekl, že byla velmi chaotická a z naší strany nestabilní. V letní přípravě jsem se o play-off absolutně nebál, v přípravných zápasech jsme si vedli, řekl bych, až velmi dobře. Možná měla tato povedená příprava vliv na začátek sezóny, kdy jsme dostali pomyslnou facku od Sparty a od té doby jsme měli problém vrátit se do herní pohody. V průběhu jsme pak byli jak na vlnách, což může potvrdit náš závěr sezóny, kdy jsme od zápasu s Mladou Boleslaví opět ukázali, na co máme a s Chodovem to zúročili... a opět v závěru se Spartou nastal mírný propad.

Ale za postup do osmifinále jste jednoznačně rádi, že?
Ano, rádi určitě jsme. Byl to jeden z dílčích cílů, který jsme si nastavili s novým realizačním týmem. Po jeho splnění přichází cíl nový a tím je postoupit do čtvrtfinále.

Bereš to teď tak, že teď začíná nová část sezony?
Určitě. Tato část sezóny přináší trošku jiný florbal než který lze vidět v základní části, kde se body po nevydařeném zápase dají „sebrat jinde“. Nyní se ukáže i morální stránka týmu – jak se vyrovná s drzejším stylem florbalu plného soubojů a vypjatých situací. Za sebe jen můžu říct, že mě tento styl baví a těším se na něj. (smích)

Nakonec na vás v osmifinále vyšli Black Angels. Jste spokojeni?
Upřímně beru Black Angels i Ostravu, která také přicházela v úvahu, na podobné úrovni, takže kdybych to měl hodnotit, tak co se týče dojezdové vzdálenosti jsme spokojení a z herního pohledu to bude hlavně o nás.

Jaký to je soupeř? Z jaké pozice do této série vstupujete?
Za mě jsou "Blaci" týmem, který hraje na hodně brejků a umí z nich vytěžit spoustu zajímavých příležitostí. Ačkoliv si myslím, že půjde o vyrovnané bitvy, tak navzdory číslům budeme nastupovat jako favorité a bude záležet jen na nás, jak se s tím popereme.

V posledních zápasech jsi našel svoje místo v sestavě v první obranné formaci s Prokopem Ferdanem. Oba jste bývalí útočníci, takže jak Vám spolupráce klape?
Myslím a snad to nezakřiknu, že nám spolupráce klape velmi dobře, jak z pohledu obdržených gólů naší lajny, tak ze svého pocitu na hřišti. S Prokopem se dokážeme velmi jednoduše domluvit a reagovat na soupeřovy změny, takže spolupráci s ním mohu jen chválit. Myslím si, že fakt, že jsme oba bývalí útočníci, nám trošku hraje do karet, protože si díky tomu dokážeme vyhodnotit útočníkovy možnosti a také z vlastních zkušeností víme, co od obránců bylo nepříjemné a na čem jsme je nachytávali.

V posledních duelech bylo vždy na hale více než 300 diváků. Jak moc vnímáš tento fakt?
Osobně fanoušky vnímám dost a to jakékoliv. Líbí se mi, když je na hale rachot a žije to tam, dodává to hře další rozměr. Samozřejmě, že když se jedná o naše fanoušky, je ten rozměr o to příjemnější.

Mohou být i oni vaším pomyslným šestým hráčem?
Stoprocentně. Nejvíce mám v hlavě zápas s Chodovem, který se nám podařilo zvrátit, a řekl bych, že za stavu 2:5 to byli právě fanoušci, kteří nás vrátili zpátky do sedla. Ještě jednou jim chci poděkovat, protože mimo jiné i zápas s Chodovem rozhodl o našem působení v předkole. Zároveň bych chtěl všechny fanoušky pozvat na neděli, kdy je budeme zase potřebovat! Za sebe mohu přislíbit, že na hřišti necháme tělo i duši.

"Zároveň bych chtěl všechny fanoušky pozvat na neděli, kdy je budeme zase potřebovat! Za sebe mohu přislíbit, že na hřišti necháme tělo i duši."