Rozhovory
před 3 dny - Redakce

”Je to skvělá zpráva,” říká o restartu hlavní trenér Zdeněk Skružný

Restart Livesport Superligy je připraven. Muži FBC Liberec vstoupí do restartovaný soutěže v sobotu 28.11.2020 v Otrokovicích. Jak se staví klub k současné situaci a co budou muset hráči splnit za podmínky?

V pondělí dostalo vedení Českého florbalu potvrzení od Ministerstva zdravotnictví restart Livesport Superligy, co na to říkáš?
Je to skvělá zpráva, všichni už jsme se na návrat do haly a ke společným tréninkům moc těšili.

Hrálo v tomto rozhodnutí i role zařazení florbalu do programu Covid sport II? (pozn. v něm jsou zařazeny největší profesionální sporty v ČR)
Neznám přesně jak se vyjednávalo, ale předpokládám, že to spolu musí souviset. Bez zařazení do Covid sport by nebyla Superliga a bez zahájení nejvyšší soutěže bychom nebyli zařazeni do dotačního programu.

Myslíš si, že zařazení florbalu mezi tuto společnost může pomoci? Bude to, možná trochu nešťastný, ten pomyslný přechod k částečné profesionalizaci?
Nemyslím, že to znamená přechod k profesionalizaci. Kluby, které na to v tuto chvíli mají, byť třeba z dotačních peněz, tak už finančně podporují své hráče. Bude záležet na finančních možnostech klubů, měst a krajů. Ale vzhledem k ekonomické situaci se skok k profesionalitě určitě nebude konat. Ale je důležité, že se florbal objevil ve skupině důležitých sportů a že ukazuje, že se organizačně i zázemím některým z nich může rovnat.

Jen pro úplnost, restart soutěže se ve florbale týká pouze Livesport Superligy, že ano?
V tuto chvíli se restart týká pouze nejvyšší mužské soutěže. Ale připravují se termínové listiny a varianty herních možností i ostatních soutěží. Věřím, že především děti se budou moci vrátit ke své oblíbené hře co nejdříve.

"V tuto chvíli se restart týká pouze nejvyšší mužské soutěže. Věřím, že především děti se budou moci vrátit ke své oblíbené hře co nejdříve."

Byla vůbec možnost, že by klub Superligy mohl odmítnout nastoupit?
Jeden klub tuhle možnost využil a do konce roku pojede Livesport Superliga ve 13 družstvech. Ale pak bude muset své zápasy dohrát.

Jaký musí splnit hráči a realizační tým podmínky k tomu, aby mohli nastoupit do zápasu?
Hráči musí mít podepsanou smlouvu s klubem a všichni musíme být před hracím víkendem testováni na Covid-19. Výjimku, stejně jako v ostatních sportech, mají ti, kteří nemoc v minulých 90 dnech prodělali.

Testování hráčů na covid-19 bude asi velmi náročný proces, zejména z hlediska financí.
Budeme na testy moci čerpat z dotačního programu, dále budeme koordinovat cestu laboratoře společně s Mladou Boleslaví a Českou Lípou a jednáme také o společném testování s volejbalisty Dukly. Protože valná většina z nás již nemoc prodělala, bude se testování týkat pouze cca 5 hráčů a celého realizačního týmu.

Pojďme k samotné Livesport Superlize. Florbalisté poznají dobu, kdy se hráli v nejvyšší soutěži dvojzápasy  sobota-neděle. Zvládnou to?
Jako trenér jsem to zažil, ale po dvojzápasovém víkendu následoval víkend volný... V tomto případě budeme nejspíše hrát všechny 4 víkendy do Vánoc a potom nás čeká to samé v lednu. Celkem budeme hrát od 5.12. do 31.1. 13 zápasů, což je polovina soutěže!

"Celkem budeme hrát od 5.12. do 31.1. 13 zápasů, což je polovina soutěže!"

Jaký byl první cíl ve společných trénincích? Vrátili se hráči připravení?
Bylo to takové seznamování s míčkem, ale hned od druhého tréninku pracujeme na jednotlivých prvcích hry. Myslím, že hráči se vrátili připraveni odpovídajícím způsobem vzhledem k situaci. Na některých bylo znát, že se po nemoci dostávají zpět do nějaké formy hodně těžce.

V neúplné tabulce zatím nasbíral tým 3 body. Bude hlavním úkolem bodovat?
Měli jsme 4 těžké soupeře, teď bychom rádi začali pomalu sbírat body a dostali se v tabulce na pozici, kde budeme spokojeni.

Neztratila během prvních tří měsíců soutěž na regulérnosti? Mnoho zápasů se nehrálo. Týmy musely hrát v neúplných sestavách. To se v historii nikdy nestalo.
Podle mne soutěž regulérní nebude. Bohužel tohle je realita, musíme se s ní vypořádat a být připraveni, především v hlavě.

V současné době máme ve Švédsku jednoho hráče, který nastupuje v Allsvenskan. Stihne se vrátit do ČR a být připravený na restart ligy?
S Martinem Čermákem jsme v kontaktu, bude připraven na první zápas.

Co vůbec říkáš na jeho angažmá. Martinův přestup byla první vlaštovka, která doslova spustila lavinu odchodů na sever.
Jsem rád, že projevil aktivitu a mohl hrát, trénovat a také si vyzkoušet jiný životní i sportovní styl. Věřím, že si přiveze skvělou formu.

Na co se jako hlavní trenér nejvíce těšíš? Je to návrat do kolektivu, znovu roztočený florbalový kolotoč nebo něco jiného?
Těšil jsem se na společné tréninky, přeci jen jsme zvyklí být v sezoně skoro denně spolu. A teď už s trenéry vyhlížíme první utkání. Bude to pro mně opět jiná zkušenost, se zápasy takhle rychle po sobě se liga ještě nikdy nehrála. Sledujte nás na netu a držte nám palce! 

"Těšil jsem se na společné tréninky, přeci jen jsme zvyklí být v sezoně skoro denně spolu."