Aktuální zprávy
18.10.2020 - Redakce

Martin Čermák míří do švédského FBC Lerum

V době, kdy se v České republice nesmí trénovat ani hrát soutěžní zápasy, se upekl jeden zajímavý přestup. Martin Čermák, odchovanec FBC Liberec, míří na dobu neurčitou do druhé nejvyšší švédské soutěže.

Martin Čermák je plnohodnotným odchovancem Severočeského florbalového klubu. Za tu dobu prošel všemi kategoriemi a od loňské sezony se stal platným členem elitního mužského týmu. Od minulé sezony je pevnou součástí juniorské reprezentace ČR.

Pověz, na kdy máš koupené letenky do Švédska?
Letím už dnes 18.10. a můj přílet zpět do Česka ještě není pevně daný. Uvidíme, jak se bude vyvíjet koronavirová situace v Česku. 

V podstatě jsi první hráč z FBC Liberec, který míří do Švédska. Co na to říkáš?
Jsem rád, že se mi naskytla takováhle příležitost. Jsem dost nervózní, letím do prostředí mně neznámého, ale na druhou stranu se moc těším a jsem zvědav, co mě čeká.

Vše se uskutečnilo velmi rychle, že?
Ano, je tomu tak. Po neuskutečněném EFT v St. Gallenu jsem se rozhodl kontaktovat pár švédských týmů se záminkou toho, že bych někde mohl aspoň trénovat. Ve středu se mi ozval zástupce týmu FBC Lerum, že o mě mají zájem, a že by byl tým rád, kdybych se mohl účastnit i ligových soutěží. S vedením obou klubů jsme začali situaci řešit a nakonec se týmy dohodly na přestupu.

Je tento tvůj přestup reakcí na to, že se v České republice nesmí hrát soutěže?
Určitě. Trošku mě inspirovala dvojice Míša Mlejnková a Denisa Kotzurová z FBC Ostrava, které okamžitě reagovaly na nepříznivou situaci ohledně koronaviru v Česku a odcestovaly do švédského Lundu a nyní hrají SSL.

Představ nám svůj budoucí tým FBC Lerum.
Měl jsem tu možnost již proti Lerumu párkrát hrát, ať už to byl zápas mužské kategorie minulý rok v srpnové přípravě nebo proti juniorským kategoriím na Gothia Cupu. Hrají rychlým útočným stylem a na samotné působení v týmu se moc těším. Lerum je tým, kterého jsou mimo jiné součástí čtyři švédští juniorští reprezentanti, takže hráčské obsazení je opravdu kvalitní.

Co tě ve Švédsku čeká? Tušíš do jakého prostředí jdeš?
Ve Švédsku mě čeká distanční výuka a dny plné tréninků. Budu bydlet u rodiny, která působí v klubu. Popravdě moc netuším, do čeho jdu i vzhledem k tomu, že přestup a odjezd byl vyjednaný velmi rychle, nestihl jsem ani zjistit všechny možné informace. (smích)

Jakou soutěž budeš hrát? Víš kolik odehraješ zápasů?
Tím, že jsem ročník 2002, budu mít tu možnost hrát juniorskou nejvyšší ligu a zároveň mužskou Allsvenskan. Kolik přesně zápasů odehraji nejsem schopen říct. Záleží to na tom, kdy se v Česku znovu rozjede sezóna.

Když se řekne švédský florbal, co se ti vybaví?
Vybaví se mi rychlý, technický florbal plný osobních soubojů.

Vyjádření sportovního ředitele Petra Saláta: 
"Jak já, tak ostatní členové vedení klubu, máme velkou radost z toho, že k tomuto kroku došlo. Čermi dostane příležitost se florbalově a životně posunout. Doufáme, že se vrátí zdravý a plný nových poznatků, které zužitkuje v restartované sezoně Livesport Superligy."