Rozhovory
12.09.2018 - Redakce

Matěj Klucho: ”Práci s mládeží jsme opět výrazně posunuli”

Nová sezóna je v plném proudu i z pohledu dětských kategorií. Na začátku sezóny jsme proto vyzpovídali šéftrenéra klubu Matěje Klucha, který se již několik let stará o trenéry a mládež v klubu FBC Liberec.

Matěji, když bys měl krátce zhodnotit loňskou sezónu, jaká byla?

Nebál bych se říct průlomová. V minulém roce jsme posunuli směrem vzhůru spoustu věcí, dotáhli nápady, které jsme dlouho nosili pouze v hlavách. Zároveň jsme si přes léto svépomocí vyrobili perfektní zázemí, takže jsme po letních měsících natěšení na další práci.

Je něco v čem se FBC Liberec přes prázdniny zlepšilo?

Těch věcí je opravdu hodně. Noví trenéři elitních celků i mládeže, posily do hráčských kádrů (muži, ženy, junioři), nový povrch na „domácí“ hale ZŠ Dobiášova, nová kancelář pro trenéry, znovu spuštěné tréninky brankářů, nové tréninky pro přípravku včetně nového pátečního tréninku, spolupráce s Bílými Tygry Liberec, kroužky ve Vratislavicích a Chrastavě. Přes léto jsme se určitě nenudili (úsměv).

Kam bys zařadil mládež FBC Liberec ve srovnání s tou v České republice?

Zajímavá otázka. V kategoriích, ve kterých podle mě už sportovní srovnání něco znamená (dorostenci / dorostenky a výše), jsme podle mého názoru těsně za elitní šestkou klubů, které vnímám jako nejsilnější. Rádi bychom v budoucnu hráli „nejvyšší ligu“, což by letos mohlo být k vidění například u dorostenců, kteří budou mít mimořádně silný ročník.

Najdeš příklady, kde se částečně začíná propisovat cesta, na kterou se FBC Liberec vydalo?

Jsme strašně rádi, že například výchova hráčů Radka Valeše nese i sportovní (výsledkové) úspěchy, přičemž na ně rozhodně netlačíme. I díky tomu do další kategorie postupují perfektně připravení hráči, s kterými je radost pracovat dále. Dalším z příkladů dle mého je přechod hráčů a hráček z juniorského věku do mužského / ženského, kdy se zaměřujeme pouze na detaily a případně herní principy a nemusíme již s hráči řešit technické nedostatky. To vnímám jako největší posun.

Co očekáváš v následující sezóně?

Chceme se opět posunout v kvalitě tréninků a přitom pokračovat v nastolené cestě. Máme velké štěstí na trenéry, kteří přijali naši vizi za svou a každý den pracují na její naplnění. Přeji si další posuny u menších dětí ke sportovcům, u větších k hráčům, u největších k florbalistům a osobnostem.

V čem nebo kde vidíš největší prostor ke zlepšení?

Určitě v tom, aby naše kategorie byly vyrovnané. Myšleno, abychom dokázali každý rok produkovat zajímavé hráče a hráčky. Aby silné ročníky nebyly pouze výjimkou, ale aby byly pravidlem. V minulosti to byl náš největší problém a stále ho ještě lehce tlačíme před sebou, rozhodně u chlapců v ročníku 2000 a 2001, což je juniorský věk. I proto dostane v juniorské soutěži prostor mnoho dorostenců.

Je možné, že bys sám dosáhl pocitu, kdy vše v FBC Liberec funguje?

Tak to se čistě z mé povahy nikdy nemůže stát (smích). Abych řekl pravdu, líbí se mi, jak aktuálně fungujeme. „Práci“ s trenéry, kteří již trénují několikátým rokem, de facto nemám, tím pádem můžeme vymýšlet novinky, na které dřív zkrátka nebyl prostor. O šéftrenérskou pozici se navíc nově dělím se Zdeňkem Skružným, přičemž já se starám o děti a Zdeněk o elitní kategorie. Každopádně se o trenérsko-metodickou oblast staráme ve dvou a zatím si to náramně užíváme!