Mládež
18.11.2019 - Redakce

Mladší žákyně se představily na domácím hřišti

V sobotu se v naší domácí hale na ZŠ Dobiášova odehrál turnaj mladších žákyň, na který dorazila družstva Turnova, Lovosic a Litvínova. Naše holky se tentokrát musely obejít bez své nejproduktivnější hráčky Péti Škodové a stála před nimi tedy nová výzva. Navíc trenér Ondra Navrátil musel odjet na zápas s dorostenkami do České Lípy a proto vedl tým Lukáš Nesměrák.

Pro turnaj tak platilo hlavní motto, učit se novým věcem a nehledět vůbec na výsledky. Holky, které měly na minulých turnajích trošku problém se soustředit za nepříznivého výsledku, tuto myšlenku bez výhrady přijaly. Během turnaje tak ani jednou nedošlo k poklesu nasazení nebo chuti hrát. A to je moc dobře.

V prvním zápase holky nastoupily proti individuálně velmi silnému Turnovu. Rozdíl v technických schopnostech se samozřejmě projevil a výsledkově tak holky nestačily. Některé holky si odbyly svou premiéru a s nelehkým soupeřem odehrály určitě velmi dobré utkání, ve kterém dokázaly překonat i fyzicky velmi vyspělo brankářku soupeře. Ta by předepsané snižovače branek vlastně ani nepotřebovala. Nutno říci, že holky ze zápasu určitě odešly se vztyčenou hlavou a s odhodláním se v dalších utkáních zlepšit, což se také stalo.

Ve druhém zápase pak naše dívky nastoupily proti ambiciózním Lovosicím. Ty evidentně vyznávají naprosto jinou filosofii než FBC Liberec. Trenér soupeře totiž v podstatě vládl zápasu a svými neustálými pokyny řídil své hráčky jako šachové figurky.Prostor pro jejich seberealizaci tak nebyl prakticky žádný. Frekvence pokynů byla opravdu obrovská a hráček soupeře nám bylo až líto. Trenér Nesměrák tak holky připravil na to, že budou nastupovat nejen proti 3+1 hráčkám svého věku, ale i jednomu takticky vyspělému dospělému. I proto si holky z průběhu zápasu nic nedělaly a bojovaly jako lvice. Paradoxem bylo, že i přes nejvyšší prohru na turnaji je zápas bavil nejvíce. I to reprezentuje absolutní nedůležitost výsledku v této kategorii. Holky si dokonce vymyslely vlastní taktiku spočívající v "přefandění" pokynů trenéra soupeře. Když se k tomu přidala, díky vyššímu rozdílu ve skóre, naše čtvrtá hráčka na hřišti, hra se vyrovnala a ve druhé půli už holky i výsledkově nenechaly svého soupeře více odskočit. V zápase se holky naučily mimo jiné nehrát osobní obranu a nepouštěly tak již soupeřky k samostatným nájezdům na naši brankařku Páju.

Poslední zápas jsme pak odehráli proti Bivojkám z Litvínova. Zápas byl opravdu vyrovnaný a holky se v něm dále zlepšovaly v jednotlivých aspektech hry. Byla to pro ně určitě další dobrá zkušenost. Nicméně pro ti nim stál opět taktik v podobě trenéra na lavičce soupeře, který svůj tým řídil a tím měl hostující tým samozřejmě proti našim holkám opět velkou výhodu. Holky se toho ale nezalekly a hrály opravdu dobře. Ostatně rozdíl ve vtažení do zápasu u holek, které dostanou svůj prostor je vidět na fotografii laviček obou družstev. Vůbec nevadilo, že jsme nakonec nedosáhli na vítězství ani v tomto zápase. Zážitky a možnost učit se a ovlivnit zápassamotnými holkami, byly mnohem důležitější.

Komentář trenéra Lukáše Nesměráka: "Musím holky pochválit za to, jak k turnaji přistoupily. Jejich bojovnost byla opravdu příkladná. Je před nimi ještě opravdu hodně práce. Ale pokud budou takhle pokračovat, mohou své soupeřky brzy dotáhnout. Je pravda, že hodně z nich nehraje tak dlouho, aby měly zvládnutou individuální techniku jako většina soupeřek. Nastavení hlavy je ale pro jejich budoucnost možná ještě důležitější, než aktuální rozdíl v technice. Mám velkou radost, že mne holky s nadšením poslouchaly a chtěly zlepšovat v každém střídání. Jejich zaujetí a vášeň, se kterou turnaj odehrály, je pro mne nejlepší odměnou za čas, který jsem s nimi strávil. Jediné z čeho je mi trošku smutno, jsou uřvaní trenéři některých soupeřů".