Mládež
13.01.2023 - Redakce

PROJEKT TULIP UKÁZAL SVŮJ SMYSL

Naše starší žákyně reprezentovaly FBC Liberec na významném klubovém turnaji mládeže ve Švédsku. Turnaje se zúčastnilo celkem 471 týmů a naše holky pod hlavičkou FBC TULIP Liberec vybojovaly nečekané bronzové medaile. V žádném zápase neobdržely od 6 švédských a 1 dánského týmu více jak 2 góly a první porážku zaznamenaly až v semifinále proti slavnému švédskému velkoklubu Pixbo Wallenstam.

Právě v tomto klubu začala v roce 2016 trenérská stáž Lukáše Nesměráka, ze které vznikl projekt CHCEME NEJLEPŠÍ RODIČE V REPUBLICE. Ten můžeme, po mnoha školeních vedených Lukášem a Matějem Kluchem, prohlásit za velmi úspěšný. Rodiče má FBC Liberec fantastické! Paradoxem je, že na lavičce holek z Pixba stála nejslavnější a nejúspěšnější žena světového florbalu Kristina Landgren Carestam, která dokázala vyhrát titul mistra světa s mužským reprezentačním týmem Švédska. I proti takovým osobnostem naše holky nastoupily a rozhodně se neztratily.

Připomeňme si ale projekt TULIP jako takový. Jeho cílem je propojit talentované hráčky v regionu a dát jim možnost se navzájem poznat, porovnat a vzájemně se zdokonalit. Dalším cílem projektu je motivovat hráčky, aby zůstaly co nejdéle ve svém regionu a nenechaly se zmanipulovat pražskými týmy k odchodu do hlavního města. Tato cesta totiž škodí florbalu v regionech a proto se jí rozhodli trenéři Turnova, Liberce a České Lípy postavit čelem. Hned v prvním roce se ukazuje, že společná práce v regionu přináší výsledky a to nejen na hřišti. Tvoříme silnou skupinu děvčat, která není uzavřená a do které tímto zveme talentované hráčky z okolí. Ty často hraji v počtu 1-2 hráček za kluky a ve věku starších žákyň často skončí. A to je obrovská škoda.

Právě turnaj Gothia Cup stál za vznikem tohoto projektu. Jeho cílem není jednorázová účast nejsilnějšího týmu na jednom turnaji. Hráčky v týmu musí být z našeho regionu. Tým není posilován hráčkami účelově kvůli výsledku, ale kvůli dlouhodobému horizontu.

Na turnaj Gothia jsme odjížděli s obrovským respektem. Neznali jsme úroveň a um soupeřek, prostředí, velké haly, hlasitou muziku po obdrženém gólu. Poprvé holky hrály zápasy v 8 ráno i ve 22 hodin večer. Se vším jsme se při první mezinárodní zkušenosti museli srovnat. Vše bylo nové a pro holky strašně náročné. Zvládli jsme to společně s hlavou nahoře a obrovskou motivací pro práci do budoucna. A k tomu všemu se zaslouženou bronzovou třešničkou. Jako trenéři jsme doufali, že tým vybojuje 2 vítězství z 5 zápasů ve skupině a v playoff B zabojuje o nějaký slušný výsledek. Vše ale bylo trošku jinak.

Trenér Lukáš Nesměrák: "Po turnaji můžeme říci, že tým překročil mnohonásobně náš plán. Tohle jsme opravdu nečekali. Ve všech zápasech (vč. semifinále s Pixbo) jsme byli aktivnější jak střelecky, tak pohybem na hřišti. Chtěli jsme od holek vysoké napadání, dobrou práci před brankou, neustálý boj o míček. Rozhodně jsme nechtěli na něco čekat a "betonovat" se strachem, co soupeř vymyslí. Potkali jsme několik různých taktik a postavení hráčů na velkém hřišti. V žádném zápase jsme nedostali více jak 2 branky, což je skvělá vizitka naší hry. Spoustu týmů jsme skoro nepustili za půlku s míčkem. S holkami jsme odvedli obrovský kus práce u videa. Posunuli jsme se o parník vpřed. Vrátili jsme se namotivovaní pro další práci. V týmu vznikla chemie, nová pravidla a automatismy. Moc jsme si to s Milošem Pekárkem užili a splnili jsme si sen."

Nebudeme rozebírat jednotlivé zápasy. Každý měl svůj příběh. Některý byl z naší strany lepší, některý horší. Zápasy v play off byly velmi tvrdé, kdy jsme se dokonce báli o zdraví hráček. Ale ze všech jsme si přivezli hromady zkušeností. Po konci horších zápasů byly holky schopné samy sebe kriticky zhodnotit a tím se dále posunuly. Takto chceme pracovat. Chceme aby byly holky samostatné a učily se. Maximum jejich výkonnosti by mělo přijít kolem 18-19 let. Na to že hrají teprve půl sezony na velkém hřišti (5+1) ukázaly velkou sílu. Teď musíme celou energii z Gothie využít k eskalaci jejich vývoje.

Výsledkový servis:
IBF Älvstranden (SWE) 6:0

Landvetter IBK Wings (SWE) 3:2

Mullsjö AIS (SWE) 2:0
Hovshaga AIF (SWE) 6:1
IBK Lund (SWE) 2:0
Frederikshavn Blackhawks (DEN) 4:2
Pixbo Wallenstam IBF (SWE) 0:2

Sestava FBC TULIP Liberec:

Nesměráková Julie (LIB)
Suleková Eliška (LIB)
Šindelářová Veronika (LIB)
Kolstrunková Eliška (LIP)
Štočková Karolina (LIB)
Sekničková Valča (LIB)
Hartlová Silvie (LIB)
Némethová Anežka (LIP)
Svobodová Eliška (TUR)
Svobodová Anita (LIB)
Kopecká Nela (LIP)
Pekárková Theresa (LIP)
Brunclikova Zuzana (LIP)
Pajkrtová Barbora (TUR)
Motejzíková Róza (LIP)
Gembecová Darina (LIP)
Cidlinská Michaela (TUR)
Labajová Tereza (LIB)
Ulrychová Veronika (LIB)
Futschiková Nella (LIB)

Speciální poděkování si zaslouží 2 lidé, bez kterých bychom nemohli holkám věnovat tolik času. Lidé kteří pasivně neseděli na tribuně. Lidé kteří bubnovali, nakupovali svačiny, organizovali dopravu, poskytovali zdravotní pomoc a mnoho dalšího. Těmi lidmi jsou Martin Labaj a Honza Kolstrunk. Díky kluci!