02.05.2023 - Redakce

STARŠÍ ŽÁKYNĚ TULIP TEAMU UKONČILY PREMIÉROVOU SEZONU ÚSPĚŠNĚ

Na "čarodejnice" se v domácí hale ZŠ Dobiášova odehrál poslední turnaj starších žákyň v 5+1 florbale. Jednalo se o poslední turnaj tzv. TULIP Teamu, který před několika měsíci vznikl jako regionální tým za spolupráce Liberec - Turnov - Česká Lípa. Nutno říci, že projekt splnil svůj účel a po úspěchu na turnaji Gothia ve Švédsku tým ukázal svou sílu i v ligové soutěži.

Na "čarodejnice" se v domácí hale ZŠ Dobiášova odehrál poslední turnaj starších žákyň v 5+1 florbale. Jednalo se o poslední turnaj tzv. TULIP Teamu, který před několika měsíci vznikl jako regionální tým za spolupráce Liberec - Turnov - Česká Lípa. Nutno říci, že projekt splnil svůj účel a po úspěchu na turnaji Gothia ve Švédsku tým ukázal svou sílu i v ligové soutěži. Do ní nastoupil opožděně a z počátku si vybral pár zápasů, kdy se vůbec seznamoval s florbalem na velkém hřišti. Je důležité říci, že tým je tvořen převážně holkami ročníků 2009, 2010 a 2011. Kategorie starších žákyň však v letošním roce byla pro ročníky 2008-2009. Z ročníku 2008 byly na zápasech většinou pouze 2 dívky. Dá se tedy předpokládat, že náš tým patřil k nejmladším v soutěži. Do té sice naskočil později a nestihl odehrát všechny zápasy jako ostatní. I přesto obsadil v soutěži krásné třetí místo se ztrátou 1 bod na Chomutov, který měl ale zápas k dobru. S velikou pravděpodobností by tak skončil na místě druhém, protože chyběl jeden zápas se slabšími soupeřkami. Na premiérovou sezonu se jedná o husarský kousek. V příští sezoně by pak měl být tým trenérů Nesměráka - Pekárka - Pajkrta - Gembecové a pomoci Miloše Cidlinského ještě silnější, protože odejde do starší kategorie pouze pár děvčat ročníku 2008.

Vzhledem k tomu, že máme holek opravdu hodně a v příští sezoně nechceme přihlašovat soutěž 3+1, s největší pravděpodobností přihlásíme do soutěže 2 týmy! O herní praxi pokročilých i začínajících hráček tak nebude nouze.

FBC TULIP Liberec - SK BIVOJKY LITVÍNOV 3:2

Branky: Štočková (Brunclíková), Hartlová (Nesměráková), Pajkrtová (Cidlinská)

Předposlední zápas jsme zahájili velmi ospalou hrou, při které jsme rozhodně neplnili pokyny hlavně v osobních soubojích, zbavovali jsme se míčku a nebyli schopni skórovat. Soupeřky naproti tomu hrály v obraně velmi obětavě a nenechaly se jen tak přehrát. Po zásluze tak s naším týmem odehrály velmi vyrovnaný zápas a ukázaly veliké zlepšení. V zápase TULIPky 2x vedly, ale Litvínov vždy srovnal. Po druhém vyrovnání pak navíc mohl jít i do vedení, pokud by využil přesilovku za "sekerku" Therky Pekárkové. Ale právě v oslabení jakoby naše nejlepší hráčky cítily dostatek prostoru a vyhecovaly se k nejaktivnějším minutám v zápase. V oslabení si tak připravily několik šancí, ale díky riskantní hře šly i soupeřky samy na bránu. Jenže v domácí brance byla tentokráte velmi jistá Eliška Suleková, která odolala nejen tomuto nájezdu, ale také několika dalším v zápase. Na vítězství tak měla tentokrát opravdu velký podíl. V poslední třetině se pak našim holkám podařilo vstřelit gól a přes několik velkých šancí Litvínova, které občas i cinkly do tyče, uhájily vítězství. Vyhrát zápas, ve kterém se nedaří a hra někdy není dobrá, je také velmi důležité.

FBC TULIP Liberec - MOCNÍ TULENI PODBOŘANY 5:1

Branky: Cidlinská, Vlastní gól, Nesměráková, Pekárková (Pajkrtová), Šindelářová (Sekničková)

Ani druhý zápas se nám nedařilo předvádět naši obvyklou hru založenou na neprohrávání soubojů. Fyzicky zdatnější holky z Podbořan byly v první třetině lepší a našim holkám se toho moc nepovedlo. První třetinu tak tuleňky vyhrály 1:0. Do druhé třetiny šly holky s velkým odhodláním, že zápas otočí. Asi nejvíce je ale svazovalo vědomí, že mohou zápas prohrát. Bohužel si zvykly vyhrávat v TULIPu tak často, že jim tento fakt svazoval ruce. I proto jsme jim kladli na srdce, že na to nemají myslet a že mají dál a dál zkoušet do soupeře "bušit". Hru jsme jako trenéři museli stáhnout na 2 lajny a hráčky v nich přeházet, aby nehrály v obvyklých spojeních. Nevstřelili jsme sice ve druhé třetině ani gól, ale soupeře už jsme přitlačili před branku a věřili, že se to brzy podaří. Do třetí třetiny jsme opět udělali nějaké změny v sestavě a šli do toho naplno. Hned po 11 sekundách bylo vyrovnáno a následovaly další šance. Z aktivní hry dopředu se však "urodil" nájezd pro soupeřky. Ten ale Eliška Kolstrunková zlikvidovala. Minutu poté se nám díky velkému tlaku do brankoviště podařilo přinutit hráčku Podbořan k vlastnímu gólu a pak už bylo vidět jak z holek spadl tlak, který si na sebe samy nakladly. Jedna akce střídala druhou a zápas jsme třetí třetinou v poměru 5:0 vyhráli.

Chtěl bych moc poděkovat za pomoc s pořádáním rodičům a to hlavně Romče Labajové, Martině Štočkové, Verče Šindelářové a Martinu Labajovi. DÍKY!!!

Komentář trenéra Nesměráka: Myslel jsem si, že si poslední turnaj trošku více užijeme a ukážeme, co jsme se naučili. Bohužel jsme se ale během turnaje učili to, co chceme hrát a trvalo nám to. Je vidět, že spolu holky tolik netrénují. Nakonec to ale holky zvládly a oba zápasy ubojovaly. Jsou to pro ně cenná vítězství právě proto, že se nerodila jednoduše. Celou sezónu pak hodnotím opravdu kladně. Rozhodně jsem nečekal, že v soutěži budeme předvádět takové výkony a že budeme na konci figurovat takhle vysoko. Přeci jen jsme disponovali mladším a fyzicky méně vyspělým týmem. Hlavně počet obdržených gólů ukázal, že správně vedenými souboji mohou být holky často neprostupné. Asi nejlepší florbal jsme předváděli v ihned po Gothii, která byla zážitky i dosaženým úspěchem takovou třešničkou na dortu. Rozhodně ale máme na čem pracovat hlavně v souhře a ve hře dopředu. Neusínáme tedy na vavřínech a bereme tuto sezonu jako odrazový můstek. Jsem moc rád, že projekt TULIP a celá spolupráce s Turnovem a Lípou ukázala svůj smysl. Nemyslím tím výsledky ale to, jak jsme mohli dát lepší šanci nadějným hráčkám, aby se vyhrály a mohly zlepšovat.