Mládež
16.01.2024 - Redakce

STARŠÍ ŽÁKYNĚ TULIP TEAMU ZOPAKOVALY NA GOTHII ÚSPĚCH Z LOŇSKÉHO ROKU

S velkou motivací vylepšit skvělé třetí místo z loňského roku vyrazily letos starší žákyně TULIP TEAMU na švédský turnaj Gothia. Před rokem naše holky vyrážely na turnaj bez znalosti soupeřek a malými zkušenostmi. K překvapení všech přivezly bronzové medaile, když je dokázalo porazit 2:0 v semifinále pouze "domácí" Pixbo Wallenstam. My trenéři jsme týmu určitě věřili, ale byli jsme velmi opatrní a snažili se spíše tlumit optimismus holek. Kdo někdy obhajoval takový úspěch, dal by nám určitě za pravdu.

V kategorii G14 startovalo celkem 30 týmů (o 7 více než před rokem) a naprostou většinou byly týmy ze Švédska. Pouze 5 týmů pak bylo zahraničních - 3 české a 2 dánské. Obhájit třetí místo tedy rozhodně nebylo jednoduché. Minulý rok jsme v 7 zápasech dostali pouze 7 branek a letos? 7 zápasů a opět pouze 7 gólů v naší síti. Vloni byly góly rozprostřeny do několika zápasů. Letos jsme dostali góly pouze v prvním a posledním zápase. V těch 5 ostatních si naše gólmanky připsaly čisté konto a jejich branka zůstala nepokořena. Stejně malý počet obdržených branek = stejný úspěch. Z pohledu útoku jsme ale byli v letošním ročníku turnaje úspěšnější. Holky dokázaly vstřelit 34 branek, tedy o 11 více než před rokem.

Na turnaj odcestovalo celkem 19 hráček do pole + 2 brankařky. Někomu by se to mohlo zdát hodně, ale po loňské zkušenosti jsme věděli, že rozložit velké množství náročných zápasů na více hráček, znamená mnohem více sil v postupujícím turnaji. Až poslední zápas proti extrémně silnému soupeři jsme odehráli na 2 pětky, jinak jsme všechny zápasy odehráli na 3 lajny. Nutno říci, že hned po příjezdu onemocněla Zuzanka Brunclíková a na poslední zápas nám velmi chyběly Valča Sekničková a Nikča Slámová, které již ve Švédsku oslabily hluboké mrazy natolik, že musely zůstat v spacáku.

Zápasy TULIP TEAMU:

FBC Ljungby - FBC Tulip Liberec 2:2 (Slámová, Pekárková)

V prvním utkání jsme si vybrali daň za nervozitu, nepovedený zápas, chybu rozhodčích apod. No prostě se nám nepovedl a ukázal nám, jakou cestou na turnaji nechceme jít. Fyzicky silné soupeřky potrestaly naši nepozornost a naše střelkyně se trápily = ztracený bod v pozdějším souboji o první místo.

FBC Tulip Liberec - FBC Partille(SWE) 12:0 (Nesměráková 3, Cidlinská 2, Štočková 2, Sekničková, Svobodová E., Steinerová, Pekárková, Pajkrtová)

Ve druhém zápase proti slabšímu soupeři naše holky zasypaly branku spoustou střel a krásných akci a rozjely gólovou mašinu. Pro naše sebevědomí to byl velmi důležitý zápas, který jsme potřebovali.

Warberg IBF 1(SWE) - FBC Tulip Liberec 0:0

Florbalový zápas bez branek může vypadat jako nudný, ale opak byl pravdou. V naprosto špičkovém zápase s totálním nasazením obou stran se naše holky v první půli rozkoukávaly, aby po radách nás trenérů soupeře ve druhé půli přehrávaly a vytvořily si několik vyložených šancí z nichž jedna skončila na tyči. Zasloužená remíza s pozdějšími finalistkami nás hodně naučila. Moc krásný zápas, po kterém následovala gratulace trenérů soupeřek a přání, abychom si vše zopakovali ve finále. To se bohužel nepovedlo.

FBC Tulip Liberec - Nybro IBK(SWE) 6:0 (Cidlinská 2, Nesměráková, Pekárková, Svobodová E., Šindelářová)

V posledním zápase ve skupině nás čekal soupeř, na kterého jsme si věřili. Velmi drsná hra nám příliš neseděla, ale holky se se soupeřkami postupem času skvěle vypořádaly a pojistily si tak druhé místo v těžké skupině.

Hestra SSK(SWE) - FBC Tulip Liberec 0:7 (Nesměráková 3, Štočková, Šindelářová, Nemethová, Motejzíková)

1/8 finále jsme zvládli skvěle. Soupeřky disponovaly fantastickou střelkyní s číslem 9 Wilmou Gillgard. Jenže tu naše holky díky kvalitní přípravě u videa absolutně vygumovaly. Podle výsledku se zdá, že se jednalo o jednoduchý zápas. Ale odehráli jsme ho prostě skvěle a soupeřky k ničemu nepustili. Postup do čtvrtfinále jsme si tak naprosto zasloužili.

Florbal Židenice(CZE) - FBC Tulip Liberec 0:5 (Šindelářová, Svobodová, Hartlová, Nesměráková, Cidlinská)

Drobnou nevyrovnanost jednotlivých skupin ukázalo 1/4 finále. Židenice svou skupinu vyhrály a tak ušetřily 1/8 finálový zápas, protože byly nasazeny rovnou do 1/4 finále. Tam ale narazily na náš tým, který jasně ukázal, že si nenechá postup uniknout. Zápas jsme naprosto kontrolovali a s přehledem vyhráli, když jsme soupeřky mockrát do ohrožení naší branky nepustili. Skvělý výkon našich holek a hurá do semifinále.

FBC Tulip Liberec - CL98IC(SWE) 2:5 (Svobodová E., Hartlová)

V semifinále jsme narazili na loňského (a nakonec i letošního) vítěze. Holky Clasicu byly jako stroje. Velké, silné, atletické, rychlé a důrazné. Už z videopřípravy jsme tušili, že se bude jednat o extrémně silného soupeře. Florbal na 1-2 doteky vypadal na videu skvěle. Naší taktikou tedy bylo tento kolotoč přerušit a nenechat soupeřky hrát jejich hru. Clasic byl sice v první půlce více na míčku, ale naše holky plnily skvěle taktické pokyny a Švédkám to moc nevonělo. Navíc když v oslabení vypíchla míček Eliška Svobodová, skvěle se natlačila před brankářku, vymíchala ji a srovnala na 1:1, byly Švédky trošku zaskočené. Poté se šťastnou střelou z poloviny hřiště uklidnily, ale 3 sekundy před přestávkou srovnala Silva Hartlová a vrátila neklid na jejich hole. Ve druhé polovině se bohužel ukázala mnohem lepší fyzická a technická připravenost švédských hráček a ty překlopily zápas na svou stranu. Následoval velký smutek z prohry, ale holky se rozhodně neměly za co stydět. Nechaly na hřišti vše. Sportovně jsme museli uznat kvalitu soupeře. Byl prostě lepší.

Komentář trenéra Nesměráka:
Jel jsem na turnaj s respektem k soupeřkám. Čekal jsem, jaký pokrok udělaly Švédky za jeden rok a jestli nám nějak neodskočily. Holky jely turnaj vyhrát, což je správné. Tak se má na turnaj jet. Já se ale trošku obával, aby nebyly nemile překvapeny a zklamány. Naštěstí jsme "vyfasovali" celkem těžkou skupinu, ze které jsme se mezi nejlepší 3 týmy dostali my i Warberg. Skupina nás dobře připravila na play-off a dovolila nám pracovat na zlepšení v každém zápase. S holkami jsme odvedli obrovský kus práce u videa i mimo něj a holky se určitě hodně zlepšily. Bohužel zápasy v české lize starších žákyň nás na takové nasazení, napadání a tvrdost vůbec nepřipraví. S turnajem jsem moc spokojený, protože se nám s přehledem a profi přístupem podařilo zopakovat loňské bronzové medaile. Moc jsem si užil fungující spolupráci s Milošem Pekárkem. Speciálně bych pak chtěl poděkovat všem 5 rodičům, kteří s námi byli a opět nám hrozně pomohli. Jen díky nim jsme se mohli jako trenéři soustředit jen na florbal a rozvoj holek. Jsem přesvědčen, že právě to byla velká součást našeho úspěchu.

Do budoucna nás čeká hodně práce na fyzické kondici a síle. Holky musí pochopit, že je potřeba začít děla "něco navíc" pokud to chtějí někam dotáhnout. Dále se zkusíme zaměřit na lepší a rychlejší posouvání míčku tak, abychom nemuseli absolvovat souboje. Už teď se na práci těším.

Jsem také moc rád, že jsme s sebou vzali tolik holek. Na hřiště se všechny dostaly a věřím, že to pro spoustu z nich bude velká motivace pro další práci.