Mládež
01.01.2019 - Redakce

Švédská mise: Vydařený turnaj zakončený ziskem zlata!

I v roce 2019 vyráží liberecká výprava na švédský florbalový turnaj Gothia Innebandy Cup. Hned 1. ledna vyrazily 4 týmy na jih Švédska a v tomto článku budeme moci sledovat, jak se FBC Liberec daří.

Den 5 – Finále

Po pár hodinách spánku se opět budíme...no budíme. Budím se já, cestou na záchod přemýšlím, že už by to dneska konečně mohlo vyjít, tolik finálových zápasu Liberec zažil, ale ani jeden zatím neproměnil ve zlato, dneska to klapne...a jak si tak bručím pod fousy, v pozadí myšlenek si uvědomuji, jaké divné ticho na škole je. Stále v klidu zalézám na toaletu, kontroluji znovu čas ..je 7:48, kontroluji v aplikaci Gothia čas semifinále, zda-li se něco nezměnilo...v hlavě probíhá matematický výpočet a v tom mě poleje studený pot....startuji ze záchodu s kalhoty na půl žerdi a budím Jarošáka, který v nejhlubším spánku pravděpodobně, již zvedá trofej nad hlavu. Po několika nepublikovatelných výrazech začíná záchranná akce. Budíme zároveň i ostatní týmy a zatímco aktéři semifinále se suchou houskou do ruky, zrychleným krokem míří na Partille Arénu, my máme přeci jen o tu půlhodinku déle a tak v klidu snídáme. Já pokračuji v záchranné akci a sháním aspoň pár banánů do šatny, to jen pro klid duše. Všichni věříme, že toto organizační fo-pa, zaviněné náročným programem posledních dnů, kluky nerozhodí a postoupí do vysněného finále. Zápas je to hrůzostrašný, proti Patnhers Praha nemáme nic, souboje, nahrávky..nic. Dostáváme laciné góly a na ty naše se strašně dřeme, ale florbalový bůh vidí to obrovské srdce, jaké má Liberec a žádný jiný tým !!. Díky neuvěřitelné podpoře malých kluků a holek přes ty střední až po Švédy, které kluci vyřadili ve skupině. Ano slyšíte dobře, vyřazený soupeř přišel fandit svým přemožitelům a fandil o 100 šest a česky. Z protilehlé tribuny se ozývalo slabounké fandění “Panthers!“ či dokonce zvláště znící pokřik “Hlavní město!“, z té druhé sborově snad stovka lidí “A Libe A Libe...“. Ano toto všechno společně s ohromnou vůlí samotných Libereckých hráčů, vyhecuje kluky k vyrovnání 20 sekund před koncem. Následovali nájezdy a fotky už jste jistě viděli. Všichni malý velký černí bílý...držíme se za ramena podél mantilelů...a vítězíme jako jeden tým. V samotném finále již kluci vědí co chtějí, drží hru ve svých rukou a po galapředstavení a opět neskutečné podpoře všech je náš ..klubový sen splněn!! 80 aktérů Libercké - Švédské Mise vbíhá s poslední vteřinou na palubovku a div že neporáží zklamané hráče Apenu. Všichni zažíváme jedny z nejkrásnějších okamžiků našeho sportovního života. Úmyslně píši My zažíváme...to jak jsme se jako klub prezentovali na celém turnaji, to, že kluci holky děti nešetřili své síly a pokud byla ta možnost, vždy vyrazili fandit svým starším vzorům a opláceli jim to, že i samotní nejstarší hráči Liberce chodili podporovat i ty nejmladší. To vše očarovalo i již vyřazené soupeře, kteří začali chodit na naše zápasy a přidali se k nám. Toto všechno opravňuje nás a niko jiného nosit přívlastek “Jeden tým – Jedno strdce“. Jsem šťastný že jsme po páté za sebou mohl být součástí Liberecké Švédské Zlaté mise. 

Děkuji rodičům za podporující smsky či příspěvky na sociálních sítích. A především Vám za všechny Liberecké trenéry děkuji za to, že vedete děti ke sportu. Jak moc je to důležité ve švédsku velmi dobře chápou a proto tam s dětmi tak rádi jezdíme a pojedeme znovu! Tento článek píšu s husí kůží a slzou v oku Taková to byla paráda! Tak za rok zase nashledanou. Faky

DEN 4 - poslední želízko v ohni

B14: Do ranního rozbřesku jsem si trochu přivstal abych shlédl zápas 16ti finále mezi akademií Alingsas a Traslovslage, ze kterých měl vyjít náš soupeř do 1/8 finále. Dopředu jsme pořítali s Alingsas. V zápase Alingsas již prohrávali o 3 góly a svou sílu ukázali v jedné minutě ve které smazali 3golové manko a následně 8 sekund před koncem rozhodli. Vidět tyto švédské zápasy je veliké ponaučení, nebylo to poprvé kdy jsme tady viděli takovýto obrat. Tady se opravdu hraje až do poslední vteřiny. Kluci se mezitím dobře vyspali a najedli a dobře naladění jsme vyrazili na nádhernou Prioriet Serneke Arénu, jejíž součástí je krytý fotbalový stadion, vnitřní lyžařský areál a několik krytých hal na florbal a podobné sporty. FBC Liberec – IBK Alingsas 7:5. V nádherném zápase se skóre přelévalo ze strany na stranu. Vedli jsme, v zálpětí prohrávali a opět vedli. Nakonec několik minut před koncem vsítili pojistku na 7:5 a výhru jsme si pohlídali. Překrásnou atmosféru vytvořili kluci z B16, kteří si zápas svých budoucích nástupců nenechali ujít. Přesně kvůli těmto zápasům jsme tady, atmosféra super-kvalitní soupeř ,výborný zápas s dobrým koncem. Jsme ve ¼ finále a žijeme svoji pohádku, do toho zpráva že B12 také postupují mezi posledních 8 týmů, B11 doposud neprohráli a B16...na ty jedem a bude se fandit..mají rovněž nakročeno do ¼ finále. Ještě než se tyto zápasy odehrají víme, že jsme tady jako klub zanechali výborný dojem. Jelikož nestíháme oběd, nacházíme v rozpočtu ještě pár švédských korun a kupujeme pizzu, banány..máme 2 hodinky na regeneraci. Čeká nás soupeř, nosící logo Wallenstam. Jeden z nejlepších a nejslavnějších klubů světa Pixbo Wallenstam. Kluci jsou natěšení a věří si. Bohužel ve vyrovnaném zápase, kde jsme opět vedli prohrávali a zase srovnávali jsme nakonec padli 3:5 kdy poslední gól padl do prázdné branky. Udělali jsme drobné chyby a soupeř je ihned trestal, ale výsledek zápasu, byl z veliké části ovlivněn neskutečně nepřesnými rozhodčími. Těžko jsme v kabině kluky konejšil a chválil úspěch, který jsme zde dosáhli, ale věděli jsme, že jsme mohli ještě o stupínek výše. Ale měli jsme si to uhrát sami na palubovce. Sám jsem ovšem svým slovům nevěřil a i já měl v sobě pocit křivdy . Nedá se nic dělat, musíme to přejít a dívat se směrem dopředu. Čekají nás další turnaje a další zápasy. Kluci se po hodince oklepali a vyšplhali na tribunu Partille Arény a mocně povzbuzovali naše B16, kteří postupují do semifinále. Zítra tedy máme opět veliký den! Je 1:21 dodělali jsme tousty napsali články a jdeme spát. Zítra poslední den, a my si ho hodláme užít.

DEN 3 - úspěšné završení základních skupin

B14:

Páteční ráno bylo pro nás ve znamení brzkého vstávání, večer jsme proto zalehli celkem brzy. Kluky musím pochválit, dodrželi večerku a proto bylo vstávání v 6:00 jen napůl bolestivé. Po několika minutách všichni vylezli z brlohů a po raní hygieně se již s úsměvem opět ládovali sladkoslanou chlebovánočkou. Dojezd na Quisthallen byl ještě za absolutní tmy která by se dala krájet. A taky ji krájel náš neúnavný vždy naplno puštěný reproduktor. Na hale se však vše rozzářilo. Krásná halička s dobrým povrchem, hudba jela, prostě nádhera. Díky tomu, že jsme hráli první zápas, tak jsme měli čas pěkně se rozcvičit, vše tedy vycházelo dle našich představ.
Našim prvním soupeřem byl FBC Lerum. Začátky nám jdou, opět jsme měli krásný nástup a vedli 2:0 po gólech Horňajze a Fakyho. Lerum je však houževnatý tým a snížil na 2:1. Pokud jsme hráli v 5, byly jsme lepší a Horňajs sázel na 3:1. Pak ale přišla naše šnůra vyloučení, některých celkem zbytečných, což nám nedovolilo dostat se na pohodový rozdíl skóre. Postupně šli na dvě, Luky, Čermi, Míša a Urby a to v rozmezí 15minut...co s tím že. A bylo drama. Soupeř si čichl a snížil na 3:2. Jamile jsme byli v 5 tak jsme naštěstí hned utekli gólem eLkápa Míši na 4:2, ale opět trest a optě gol 4:3. Některé rodiče již začali na tribuně brát mrákoty. To ale nebylo vše. Cejny se naposled prosadil na 5:3 a vypadalo to dobře ale rozhodčí nás opět posílá do 4 a následně do 3....minuta do konce a gol..5:4 - hrajeme o jednoho méně a když 3 sekundy před koncem ve vyložené šanci Lerumský středopolař míjí v jasné šanci, tři rodiče si vysílením sedají a 10 sekund jejich pohled míří do neznáma. Pak se ale všichni vzpamatují a již následuje sebevědomá děkovačka. Cíl splněn...Kluci B14 opět a suverénně postupují do prestižního Finále A a to bez ohledu na poslední zápas.
Z psychického vysílení jsme se dostali po dámsku ☺. Ihned po zápase jsme se přemístili do dvou florbalových krámků a rozfofrovali pár švédských korunek ☺.
V průběhu nakupování jsme po očku sledovali zápas v naší skupině Hovshaga vs Orkeljunga, který nám z předstihem mohl zajistit 1místo ve skupině a povedlo se. Švéďáci si dělí body za remízku 2:2 a nikdo už nás nemůže předstihnout. Paráda. Poslední zápas proti Hovskaga AIF už byl v poklidu, ani v jediné sekundě jsem nepochyboval o našem vítězství i když poločas skončil pouze 1:0. Soupeř zalezlý v 5 lidech na velkém brankovišti pro nás nebyl hrozbou. Věděli jsme že musíme být trpělivý. Vše se povedlo a po gólech Smutňáka, Rýmy, Míši a Fakyho jsme s přehledem zvítězili 4:1 a Melda si zaznamenal celkem 3 důležité zákroky ☺.
Dneska ještě zafandíme na krásné Partille aréně našim cvrčkům B11 a od 22:00 souboj B16tek se švédským Perstorp Bälinge IK. Zítra jdeme na naše vysněné osmifinále finálko na nádherné Prioriet Serneke Aréně. Na soupeře si musíme počkat ale věříme si!! A kdyby to nevyšlo....tak si to taky užijeme.
Dobrou noc a zítra nás sledujte třeba zde: https://results.gothiainnebandycup.se/2019/category/19017804/19017795/ladder

DEN 2 - naše první zápasy:
B16:
Dnešní den byl plný kvalitních utkání a střidavých výkonů našeho týmu. První zápas byla spíš taková “oťukávačka” se slabším soupeřem. Další zápas nás čekali již známe Öjaby, se kterými jsme vyhráli po výborném výkonu 3:2. Třetí a poslední zápas dnešního dne nás čekal nejtěžší soupeř ve skupině Aspen, tým složený z loňského vítěze FBC Lerum. První polovinu jsme odehráli velmi dobře, kde jsme švédskému celku odskočili až o 4 branky. Avšak naše druhá polovina byla tragická a Aspenu jsme podlehli 6:4. Děkujeme, že nám všichni držíte palce.

B14: V noci jsme zpět načerpali síly a těšili se na první hrací den. No mohli jsme načerpat těch sil malinko víc, kdyby nám v 8 ráno nezačal aktivní Mustafa (černý školník), bušit na dveře, že máme jít na snídani. Moc jsem to nepochopil, protože jsme měli klidně možnost spát až do 9 jelikož snídaně jsou až do půl 10. No nic, žalovat se nemá, ale hlásit se to musí, a tak jsme okamžitě vznesli stížnost a Mustafa si to snad slíznul. Tak ale když už jsme byli vzhůru, tak jsme teda šli. Nasoukali jsme do sebe sladký Švédský chleba, někteří to zalili hrnkem jogurtu z litrových tetrapakových balení a po lehkém dodatečném odpočinku vyrazili na první zápas se Švédským Lindome IBK. Cesta to byla dlouhá asi 1minutu,
protože jsme hráli na hale, která je součástí naší školy ☺.
To jak moc jsme se těšili na zápas, jsme hned předvedli na hřišti. Možná do nejsilnějšího soupeře naší skupiny, jsme se hned s nadšením zakousli. V 8 minutě se středem prosákl Smutňák a pěknou střelou “dvacet nad led“ otevřel skóre. V první třetině jsme měli ještě pár příležitostí, ale skóre se již nezměnilo. Druhá polovina začala opět naším tlakem ze kterého po pěkné kombinaci na jeden dotek zvyšoval Faky. Brankovou síťku pak ještě rozvlnil Horňajs a dovršil tak hattrick naší první útočné formace.
FBC Liberec B14 – Lindome IBK 3:0
K obědu jsme vyfásli boloňské špagetky, takže naše pohoda pokračovala i do odpoledního klání. Opět se nám povedl začátek zápasu, což je vždy klíčové a po gólech Smutňáka, Rýmy Hornyho a Horňajse, svítilo na tabuli skóre 4:0. Ve druhé půli jsme ještě přidali a na hřišti už byl jen jeden tým. Góly přidali Béda, Horňajs a kapitán Míša. A protože soupeř skóroval jen jednou z tečované střely-nestřely, skončil zápas v naprostém poklidu.
FBC Liberec B14 – Orkenlljunga IF 7:1

VŠECHNY FOTOGRAFIE Z PRVNÍHO DNE SE BĚHEM NÁSLEDUJÍCÍHO DNE OBJEVÍ NA FLICKRU FBC LIBEREC: Flickr FBC Liberec

B11 a B12: 1. den nemohl dopadnout lépe. Holky a kluci dnes v kategorii B11 a B12 převálcovali 5 švédských týmů a zítra budou bojovat o postup do další fáze turnaje. Už včerejší přípravné zápasy naznačily, že letos vezeme do Švédska SUPER TÝMY. Všichni jsme a trenéři nejvíc (smíchú unavení) a tak se těším do postelí a na zítřejší další florbalové zážitky. Všechny moc pozdravujeme.

ODJEZD A DEN 1: Přijezd do Švédska a první zápasy!

Je 1.1.2019 17:00 a my se konečně scházíme u autobusu s příznačným označením “A“ a nabíráme směr Göteborg. Cesta probíhá v naprostém klidu, žádný sníh ani led na vozovce. Cestu od poloviny doprovází silnější vítr, který párkrát škubne s autobusem, ale zkušení piloti jsou v klidu a tak my také.
Hodinu před příjezdem na trajekt dostáváme info od předjezdců Honzy Jaroše a jeho posádky, že vlny jsou díky větru dneska o něco větší, a tak někteří jedinci do sebe začnou sypat tablety Kinedrylu. Dělají dobře, protože vichr společně s vlnami na otevřeném moři udělal i z na oko vypadajících zkušených mořských vlků, zeleno-bílé postavičky sedící v rohu a počítající zbylé metry do přistání.
Cestou přes Dánsko většina kluků usíná a všichni na druhém trajektu zůstávají, zaplaťpánbůh, v autobuse. Já jsem se však rozhodl, že si odskočím na palubu na záchod, což byla osudová chyba. Při návratu do našeho autobusu, který byl první v řadě na přídi trajektu, se přesně v okamžik, kdy jsem chtěl přeběhnout, převalila vlna a já si, doufám, vyžral všechnu smůlu na celý týden a to i za kluky. S pocitem křivdy, osprchován mořskou vodou a promrznutým tělem usínám i já. O několik hodin později se probouzím až v Göteborgu, do růžova vyspinkán.
Okolí školy vypadá parádně, několik parádně upravených sportovišť, jak je ve Švédsku pravidlem, solidní parkoviště a zastávka hned vedle budovy....začíná to dobře. Chvilku nám trvá orientace v samotné škole, kde se prosklené třídy prolínají s prostory pro odpočinek mezi hodinami. Chvilku ani nevíme, co je ještě třída a co už je rest-room. Za mě je to skvělý nápad, ovšem v našich trenérských řadách jsou i renomovaní učitelé, kterým trvá delší čas, než se smíří s tímto free uspořádáním školních prostor.
V čase oběda dojídáme řízky a mířímě všichni na halu Lundbystränd k tréninkovým zápasů. Všichni si vedou nad očekávání. B16 vítězí nad Tatranem 5:2, B12 drtí také Tatran 9:6, B14 v parádním zápase s Tatranem 04, posíleným o výběr celé české republiky, již vedli 6:3 ale nakonec těsně podléhají 7:8 a B11 ve vyrovnaném klání s Prague Tigers prohrávají, ale také jen těsným rozdílem. Na úvod jsou to krásné zápasy, ale jejich výsledek nesmíme přeceňovat. Přeci jenom všichni jsme trochu zválení po dlouhé cestě. Proto po krátkém hodnocení vyrážíme na Pizzu. Po jídle vypadají někteří kluci, že usnou za chůze a tak jim ordinujeme brzkou večerku, což ovšem většinu z nich zázračně probere a jakoby pokropení živou vodou se zuby nehty brání spánku. Stačí však párkrát pohrozit trenýrkovým výletem na blízké promrzlé parkoviště usínají i ti největší noční průseráři Rýma a Čumpy. Trenéři ještě krátce klábosí nad sestavami, ale nakonec i oni padají do hlubokého spánku. Těšíme se na zítřek !!

Naše překrásná škola:

B11 a B12:

Výprava čítající 4 týmy vyrazila na svoji pouť. Všem hráčům, trenérům a rodičům přejeme bezproblémovou a krátkou cestu na jih Švédska!

Naše týmy můžete sledovat na oficiálním webu Gothia Innebandy Cup: 

B11:

B12:

B14:

B16: