Mládež
06.11.2022 - Redakce

TULIP TEAM STARŠÍCH ŽÁKYŇ ABSOLVOVAL SVÉ PRVNÍ ZÁPASY

Vzhledem k velkému počtu starších a mladších žákyň jsme se minulý týden rozhodli přihlásit nový tým našich holek do soutěže v pětkovém florbale (5+1). Velký dík za to patří Blance Procházkové a také souhlasu ostatních týmů v soutěži. Přidávat tým během soutěže není úplně jednoduché. Naše rozhodnutí ale záviselo také na spolupráci s Turnovem, se kterým jsme se dohodli, že tým budeme skládat spolu. Vzhledem k tomu, že v kategorii starších žákyň mohou startovat i holky z jiných klubů, které nemohou přihlásit 5+1 tým, bylo družstvo doplněno i holkami z České Lípy.

Holky všech 3 týmů se znají ze společných tréninků tzv. "TULIP TEAMU". Celý název projektu je FBC TULIP Liberec. V jeho názvu jsou tak reprezentovány všechny 3 kluby. Cílem je odehrát turnaj Gothia ve Švédsku na přelomu roku a hlavně seznámit holky ze severních Čech, aby spolu měly šanci se porovnávat mezi sebou a vzájemně se motivovat a podporovat. Dosud však holky společně jen trénovaly a neodehrály v plném složení žádný turnaj. Jsme tedy moc rádi, že se můžeme společně posunout při ligových zápasech.

Na první turnaj odcestoval TULIP Team v počtu 15+2 hráček, což je jistě příslib do budoucna, jelikož počty hráček bývají v holčičích kategoriích někdy problematické. Na šanci navíc čekají i další holky. Ihned v prvních 2 zápasech jsme se setkali se 2 nejlepšími týmy soutěže a jednalo se tak o opravdový křest ohněm.

FBC TULIP Liberec - Florbal Chomutov 1:4

Historicky první zápas nám do cesty postavil zkušené holky z Chomutova, které patří na špičku naší ligy. Náš tým na prvním turnaji hlavně testoval jednotlivé hráčky na pozicích a také se začínal učit nový herní systém. Vzhledem k tomu, že spousta holek absolvovala vůbec svůj první zápas na velkém hřišti s 5 hráčkami v poli, bylo jasné, že bude zápas plný učení a poznávání se. Tým byl navíc doplněn i o 3 hráčky do pole a jednu brankářku ročníku 2008, které se s holkami 2009-2011 na hřišti prakticky neznají. V zápase jsme byli relativně hodně v držení míčku, dle statistik soupeře i přestříleli. Holky z Chomutova ale ukázaly vysokou efektivitu při zakončení. Hned první gól nám vstřelily po dobré pasáži, kdy jsme drželi míček na útočné polovině. V dalším průběhu zápasu jsme podali solidní výkon, který měl samozřejmě hodně nedostatků. Ale na první zápas to ušlo a hezky jsme se rozkoukali.

FBC TULIP Liberec - FBC DDM Kati Kadaň 0:5

Do druhého zápasu holky naskočily s velkým odhodláním. Čekal nás ale ještě silnější soupeř než byl Chomutov, navíc před hlučnou diváckou kulisou. Hlavně fyzicky byly týmy Chomutova i Kadaně velmi vyspělé a nám trošku dělala problémy tvrdá hra plná zákroků holemi. Příště musíme být jednoduše tvrdší. Ve druhém zápase nás několik holek poprosilo, zda by si mohly vyzkoušet jiné (a často netradiční) pozice na hřišti. Několik obránkyň hrálo v útoku a útočnice si také vyměnily pozice. To nám samozřejmě ubralo na efektivitě při hře a ubralo i na kvalitě souhry. Byli jsme na to ale připraveni a nechtěli jako trenéři holkám bránit ve zkoušení. Myslíme si, že je dobré, když budou holky znát herní systém i z ostatních pohledů.

Kvalitu soupeře musíme uznat, ale skóre úplně neodpovídá počtu šancí na obou stranách. Jen naše útočnice nedávaly góly a branka byla někdy až zakletá. Každopádně to byla pro nás velká škoda a už teď se těším na další zápas s Kadaní, který už nebude pro soupeřky tak lehký jako ten první "seznamovací". Pozitivní je, že holky byly ihned po zápase plné emocí a v kabině to "žilo". To je velmi pozitivní.

Hodnocení trenéra Lukáše Nesměráka: Hlavně po druhém zápase jsme jako trenéři byli opravdu spokojení. Bylo vidět, že se holky již přizpůsobují vyššímu tempu oproti "trojkovému" florbalu a začínají chápat svou pozici na hřišti. Musíme je opravdu pochválit. Jsme spokojení hlavně s tím, že máme i další hráčky, které jsou schopny za TULIP nastoupit a tím bude v týmu zdravá konkurence. Nebyli jsme na turnaji proto, abychom hru stahovali na 2 pětky a šli za výsledkem. Chtěli jsme nechat holky "oťukat", nahrát si zápasy a získat základ pro budoucí práci. Za sebe mám velkou radost, že si jako trenéři 3 klubů úžasně rozumíme a máme stejnou filosofii. Člověku se pracuje velmi dobře, pokud má další schopné parťáky a těmi Jarda Pajkrt i Miloš Pekárek (Martina Gembecová tentokrát chyběla) opravdu jsou. Oba zápasy nám i holkám daly mnohem více inspirace a návodů na zlepšení, něž deset tréninků. Opravdu se těšíme na spolupráci a budoucnost tohohle projektu. Děkuji všem za to, že do naší kooperace nevstupuje nějaká chlapská ješitnost, ale pouze snaha dát maximální možnost pracovat holkám, které opravdu chtějí.

Sestava: Tereza Labajová, Zuzana Brunclíková, Anita Svobodová, Theresa Pekárková, Barbora Pajkrtová, Karolína Štočková, Valérie Sekničková, Michaela Cidlinská, Silvie Hartlová, Jana Pokorná, Anna Vodhánělová, Anežka Némethová, Veronika Ulrychová, Julie Nesměráková, Veronika Šindelářová, Eliška Suleková(B), Pavlína Vávrová(B)

Trenérský tým: Lukáš Nesměrák, Miloš Pekárek, Jaroslav Pajkrt, Antonín Vávra