Mládež
20.11.2022 - Redakce

TULIP TEAM STARŠÍCH ŽÁKYŇ ZAČÍNÁ VYSTRKOVAT DRÁPKY

Naše starší žákyně měly nabitý víkend. V sobotu reprezentovaly v Kadani FBC Liberec v kombinovaném týmu TULIP v 5+1 florbale a v neděli pak ve 3+1 v Ústí nad Labem (samostatný článek). Nejdříve si ale pojďme vysvětlit, co se pod názvem FBC TULIP Liberec skrývá za tým. 

Jedná se o regionální projekt, do kterého jsou zapojeny kluby FBC Liberec, TJ Turnov a FBC Česká Lípa. Právě z názvu těchto tří klubů se skládá název FBC TU(rnov)LIP(a) Liberec. Ten vznikl v loňském roce, abychom se společně mohli zúčastnit mezinárodního turnaje Gothia ve Švédsku. Vzhledem k tomu, že ani jeden z klubů by samostatný konkurenceschopný tým v počtu 15 hráčů +2 brankářky nedal dohromady, došlo k nápadu složit tým společně. Turnaj Gothia 2022 byl kvůli Covidu zrušen, ale naše myšlenka zůstala a turnaje se zúčastníme v letošním roce. Tým absolvoval během roku několik společných tréninků a v redukované sestavě jeden turnaj. Tým není nijak uzavřený a dostat se do něj může hráčka, která tvrdě pracuje, má dobrou docházku v mateřském klubu a je již dostatečně pokročilá na florbal na velkém hřišti (5+1).

Co je cílem projektu TULIP?

Cílem projektu je koncentrovat talentované a hráčky z našeho regionu a dát jim možnost se společně seznámit, navzájem motivovat, srovnávat a vzájemně se od sebe učit. Naší myšlenkou není do týmu brát hráčky z dálky, které společně nebudou moci trénovat a v budoucnu hrát. Cílem také není hráčky tahat z mateřských klubů, ale dát jim pouze možnost jednou vytvořit společně tým, který bude konkurovat týmům pražským. Ty se totiž koncentrují na hráčky ze severních Čech a vytrhávají je z fungujících kolektivů manipulací přes sociální sítě. My s tímto postupem velmi výrazně nesouhlasíme a chceme se postavit rázně proti. Dochází totiž k likvidaci fungujících týmů a koncentraci silných hráček do několika klubů, které si pak stěžují, že nemají vyrovnané zápasy.

I proto chceme dát holkám možnost, aby vytvořily společně konkurenceschopný tým. Je nám totiž jasné, že jednotlivé kluby by nebyly schopné Praze konkurovat. Vše se odehrává na dobrovolné bázi a já jsem moc rád, že se do projektu zapojili Martina Gembecová(LIP), Miloš Pekárek(LIP), Jaroslav Pajkrt(TUR), Miloš Cidlinský(TUR) a moje maličkost. Zatím jsme projektem nadšeni a těšíme se na další práci.

FBC TULIP Liberec - FBC Vipers Most 10:4

Již na prvním turnaji naše holky ukázaly, že s nimi silné týmy budou muset počítat. Vybrali jsme si ale nováčkovskou daň a nervozitu a tolik se nám nedařilo. Tentokrát byla ale situace trošku jiná. Most byl vždy v 3+1 turnajích silný i kvůli tomu, že řada holek z Mostu je zvyklá na klučičí florbal. Na velkém hřišti je ale již potřeba do spolupráce zapojit více hráčů a obehrát jednoho nestačí. Zpočátku jsme měli potíže při bránění a mostecké hráčky ukázaly svou kvalitu. Postupně jsme ale získávali jistotu na hokejky a začínali si více a více věřit v našem postavení na hřišti. Holky se nenechaly rozhodit prvním gólem Mostu a vnutily soupeři svou hru založenou na napadání. Ta rezultovala v mnoha zadarmo získaných míčích a postupném převzetí zápasu pod kontrolu. Brankářka soupeře předváděla perfektní výkon a chvílemi naše hráčky trápila. Ale ani naše gólmanky se nenechaly zahanbit a v důležitých momentech nás podržely. Pravidelně se totiž střídaly každou třetinu.

Branky a asistence: Pajkrtová 4+0, Hartlová 2+1, Gembecová 2+0, Cidlinská 1+1, Nesměráková 0+2, Šindelářová 1+0, Svobodová A. 0+1, Suleková(B) 0+1

FBC TULIP Liberec - FD Teplice 11:0

Ve druhém zápase narazily Tulipky na Teplice, které přijely v necelých 2 pětkách a bez gólmanek, které na poslední chvíli onemocněly. V předchozím zápase jim vypomohly naše holky, ale v tomto nechtěly chytat proti sobě a tak byly zastoupeny brankářkou z Kadaně (původem z Podbořan - domněnka autora). Ta předváděla chvílemi úžasné zákroky, ale také měla chvílemi smůlu v podobě 2 vlastních gólů od spoluhráček. Ty ale vzešly z kvalitní práce našich hrotových útočníků. V zápase bylo už od počátku jasné, kdo bude více na míčku. "Rovnání mušek" netrvalo tak dlouho jako v prvním zápase, naše holky rozstřílely dříve a předvedly některé opravdu podařené akce. Teplice makaly a snažily se vstřelit alespoň čestný úspěch. Ale ve druhém zápase už bylo vidět, že naše holky věděly, co mají na hřišti v obraně dělat a rychlými návraty útočníků odebíraly soupeřkám mnoho balonů ještě před pokusem o zakončení. Naše gólmanky si tak připsaly první "shoot-outy".

Branky a asistence: Cidlinská 2+3, Nesměráková 2+0, Pajkrtová 1+1, Svobodová E.1+1, Svobodová A. 1+0, Štočková 1+0, Labajová 1+0, Šindelářová 1+0, Pokorná 0+1, Fuchmanová 0+1, Ulrychová 0+1

Sestava FBC TULIP Liberec:

Nellča Futschiková(B), Elda Suleková(B), Terka Labajová, Anit Svobodová, Eliška Svobodová, Barča Pajkrtová, Kája Štočková, Míša Cidlinská, Silva Hartlová, Janička Pokorná, Monča Fuchmanová, Darča Gembecová, Verča Ulrychová, Juli Nesměráková, Verča Šindelářová

Hodnocení trenéra Lukáše Nesměráka:

I přes absenci několika opor jsme byli schopni předvádět kvalitní hru dopředu a zlepšit se v plnění úkolů při bránění. Holky jsme po zápasech zaslouženě pochválili. Předvedly opět velké zlepšení během zápasů a jako tým se posunuly dopředu. Dělá nám radost i to, že v týmu se začíná tvořit konkurence na jednotlivých postech a holky začínají na hřišti automaticky reagovat na vzniklé situace. Nepřestáváme makat. Jsme na dobré cestě. Atmosféra si sedá i mezi našimi fanoušky. Už se těším, jaké choreo si připraví na příště.