Rozhovory
15.11.2022 - Redakce

Trenér Skružný: Čekají nás významné zápasy. Potřebujeme postupně sbírat body

FBC Liberec se po třítýdenní pauze vrací do kolotoče Livesport Superligy. Na úvod, při čtvrtečním utkání, přivítá v domácí prostředí tým FBC Ostrava. Jak současný stav týmu vnímá hlavní trenér Zdeněk Skružný? Jaké očekává zápasy a jak viděl národní tým na právě skončeném MS?

Trenére, jak využili liberečtí florbalisté delší reprezentační přestávku?
Snažili jsme se využít reprezentační volno na obnovení kondice, rozboru současného stavu a také jsme udělali nějaké změny ve složení hráčských formací. A samozřejmě jsme pilně trénovali.

Dokážeš popsat příčiny, kvůli čemu má elitní tým Liberce má zatím jen 8 bodů?
Po velmi vydařené přípravě v létě se nám nepovedl první zápas a na náš mladý tým to mělo celkem velký dopad. nejsme schopni opakovat dobré výkony, trápí nás malá střelecká potence a hodně obdržených gólů. Snažíme se na těchto věcech pracovat ve všech trénincích i na videopřípravách a věříme, že jsme se už odrazili k lepším výkonům

Může to být i malý počet střeleckých příležitostí? Při pohledu do statistik má tým jednoznačně nejmenší počet střeleckých pokusů…
Je to jedna z věcí, které hráčům zdůrazňujeme. Ale souvisí to s naším sebevědomím. Místo víry v sebe, že ze zakončení hráč dá gól, hledáme ještě “lépe” postavené spoluhráče, kteří se už většinou k zakončení nedostanou.

Při pohledu na tabulku Livesport Superligy je zřejmé, že nadchází klíčová část sezony? Jste na ni připraveni?
Jsme připraveni. Ale klíčová část sezony je vlastně od září do března... Potřebujeme postupně sbírat body, protože tabulka okolo postupu do play-off nebo předkola je hodně vyrovnaná.

Zápasový rytmus jste zkusili chytnou v přípravném utkání proti Mladé Boleslavi. Jaké to bylo utkání?
Ze začátku jsme se rozkoukávali, ale postupně jsme přešli na takový výkon, který bychom od týmu chtěli v každém utkání. Zaměřili jsme se na obranu na vlastní polovině, protiútoky a dlouhé držení míčku.

Na začátku Vás čeká dvojboj. Domácí zápas s FBC Ostrava a o tři dny později SKV. Co od zápasu očekáváš?
Jsou to týmy s podobnými ambicemi jako my a se stejným počtem bodů. Tomu odpovídá i význam těch zápasů. Myslím, že to nebude úplný festival ofenzivního florbalu, spíš budou týmy čekat na zaváhání svých soupeřů.

Jak by sis přál, aby se tvůj tým prezentoval?
Aby každý člen týmu upozadil osobní ambice a fungoval ve prospěch týmového úspěchu. Aby věci, které si řekneme, všichni dodržovali a hráli soustředěně po celé utkání.

Pojďme se vrátit k Mistrovství světa. Sledoval jsi ho detailně?
Viděl jsem všechny zápasy nebo podstatné části zápasů naší reprezentace a pak samozřejmě důležitá utkání ostatních týmů. Je škoda, že to naši nedotáhli až na vrchol, ale hodně mi jejich výkon ve finále připomněl nás před 18ti lety. Nezkušenost s takovým zápasem, špatný vstup a pak velká snaha vše dohnat, ale to už si zápas sebevědomí Švédové nenechali vzít.

Vidíš zde nějaký nový trendy? Něco nového neokoukaného?
Neobjevil jsem nějakou převratnou novinku. Týmy mají propracovanou defenzivu, která začíná už postavením v útočném pásmu při vedení útoku. Nikdo se nehrne presovat do postaveného soupeře a rozhodují detaily nebo drobné chyby. A samozřejmě vše podpořené bezchybným výkonem brankářů.

"Aby každý člen týmu upozadil osobní ambice a fungoval ve prospěch týmového úspěchu. Aby věci, které si řekneme, všichni dodržovali a hráli soustředěně po celé utkání."