Rozhovory
10.03.2023 - Redakce

Trenéři hodnotí sezonu: Díky prohře očekáváme, že za rok budeme hladovější

Matěj Klucho a Petr Kološ převzali liberecký A-tým o vánoční přestávce. Nevstoupili do neznámého prostředí, protože oba v minulosti hráli za elitní tým. Na trenérské lavičce si rozdělili role téměř rovnoměrně, a proto jsme se zeptali obou lodivodů. Jak probíhal závěr sezony, co stálo za vypadnutím v osmifinále a jak moc už hledí do nového ročníku? Více v našem obsáhlém dvojrozhovoru.

Mužský tým jste převzali v krátké vánoční pauze. Co byl váš trenérský první úkol?
Petr Kološ: První úkol s Matesem bylo rychle vyhodnotit stav hry, útoku, obrany, herních činností hráčů a speciálních formací. Podle toho jsme naordinovali novou taktiku, která měla do jisté míry u hodně hráčů změnit stereotypy a herní myšlení. Byl to velmi rizikový krok, protože tohle se vždy dělá na začátku sezóny a nebo když chcete překvapit soupeře v play-off. To také ukázala první část našeho působení, která se výsledkově nepovedla. Výsledky jdou určitě za mnou a Matesem, právě kvůli této změně, která se v dlouhodobém horizontu začne projevovat v další sezóně. Doufáme, že bude mít pozitivní vliv na výkony a výsledky našeho týmu.

O předkolo play-off jste kvůli nevydařenému lednu museli bojovat do posledního kola. Měly prohry společného jmenovatele?
Matěj Klucho: Měly a byly celkem tři. Tím prvním byla změna v systému a celkově uvažování ve hře. O tom již mluvil Petr v první odpovědi. Tím druhým byly individuální výkony hráčů a určitě i trenérů v jednotlivých utkáních. Sami jsme na sobě s Petrem cítili, že se společně některé situace učíme a až po zpětných analýzách jsme byli schopni říct, jak by bylo vhodné reagovat v budoucnu. Tím třetím byla šňůra nemocí a zranění. Ty nás bohužel pronásledovaly celý ročník včetně klíčového osmifinále, kde se v sobotu ráno před sérií zdálo, že budeme kompletní, a už v neděli večer nám chybělo pět hráčů, kteří neabsolvovali úterní rozhodující utkání.

Kdy Vám bylo na trenérské lavičce nejhůř?
Petr Kološ: Mě tam je špatně většinou pořád. (smích) Moc se neraduji z gólů a pořád se snažím analyzovat naši a soupeřovou hru. Ale nejhůř mi je, když vidím zraněné hráče.

Oddechli jste si postupem do play-off? Když vidím sestupové bitvy v play-down nebylo by to nic jednoduchého.

Petr Kološ: Všechno má něco. Máme velmi mladý tým a každý tým potřebuje dozrát k výsledkům. Samozřejmě jsme nechtěli hrát play-down, ale i to byla jedna z variant, se kterou jsme do toho šli. Věděli jsme, že se výsledky nemusí podařit a pokud nezvládneme leden, tak to bude nahraně. Nakonec to odnesla Česká Lípa.

Do předkola na tým vyšel pražský celek Black Angels. Přáli jste si tohoto soupeře?
Petr Kološ: Já osobně jsem chtěl hrát s tímto týmem. Pořád je vnímám jako slabšího soupeře než Ostravu. Bohužel jak psal Mates výše sešlo se zde hodně faktorů, které rozhodly o vývoji série.

Osmifinále jste prohráli 2:1 na zápasy. Je tedy hodnocení sezony negativní?
Matěj Klucho: Výsledkově ano. Prací a cestou, kterou jsme za dva měsíce ušli, určitě ne. Nastavili jsme dobrou laťku. Díky prohře v osmifinále očekáváme, že budeme za rok ještě hladovější, v novém ročníku dosáhneme na vyšší příčky a nebudeme chybět v plnohodnotném play-off.

"Nemoci a zranění nás bohužel pronásledovaly celý ročník včetně klíčového osmifinále, kde se v sobotu ráno před sérií zdálo, že budeme kompletní, a už v neděli večer nám chybělo pět hráčů, kteří neabsolvovali úterní rozhodující utkání."

Určitě se najdou i pozitiva. Kolik jich bylo a jaké to jsou?
Matěj Klucho: Tím hlavním pozitivem je naslouchání hráčů a poctivá práce. V závěru naší krátké sezony jsme již řešili detaily na místo celku, v čemž je vidět zřejmý posun. Určitě jsme rádi, že se hráči profilovali do rolí, ve kterých je budeme chtít vidět v následujících letech. Jasným pozitivem bylo naskočení Petra Chlada v závěru sezony, který zvýšil konkurenci na brankářském postu a v dobrém tlačil na Dana, který musel o svůj post jedničky sportovně bojovat. Dalším plusem bylo odhodlání týmu nasbírat body v závěrečných čtyřech utkáních s papírově těžšími soupeři, což byla situace, do které jsme se sami dostali. Využili jsme toto období jako malé čtyřzápasové play-off, ve kterém jsme si vybojovali osmifinále.

Řekni, jak moc koukáte již do nové sezony?
Matěj Klucho: Hráče chceme nechat odpočinout, ale jak znám sebe i Petra, my se do ní koukneme již po víkendu. V době, kdy tento rozhovor bude venku, ji už bezpečně budeme řešit (smích). Koneckonců některé myšlenky do nové sezony jsme si zaznamenávali již v průběhu tohoto ročníku, abychom je přes léto mohli dotáhnout a nezůstalo jen u myšlenek.

Petr Kološ: S Matesem teď budeme dělat novou strategii a cíle na další roky. Důležité je bude v průběhu vyhodnocovat. To nám řekne, jak si jako tým stojíme. Musíme být připraveni i na rychlou reakci v případě potřeby. 

Jako první bude potřeba vyřešit složení kádru na příští sezonu, že?
Matěj Klucho: Jistě, hlavní bude nyní zjistit, jaké čeká léto FBC Liberec z pohledu našich hráčů. Okruh posil na nový ročník máme a nyní budeme očekávat, jak jednotlivá jednání s managementem týmu dopadnou. Tým je mladý, v juniorském věku dorůstají zajímaví hráči, takže nechceme jít cestou “nakoupit” vše, co bude k mání. Přestupy musí dávat smysl oběma stranám, musí mít dlouhodobý charakter a musí se jednat o hráče, kterého zde nemám k dispozici z vlastních zdrojů.

Dá se říct, na čem budete chtít pracovat? V současnosti vás čeká půlroční ligová pauza.
Petr Kološ: Pro mě vlastně tato sezóna nekončí, vím že to zní divně, ale pro nás ta sezóna vrcholí příští rok. Momentálně připravujeme plán, taktiku a strategii s jakou do nového ročníku půjdeme. K tomu budeme potřebovat zdraví a odhodlání, které v tomto týmu cítím. Čeká nás spoustu změn a já se na to těším. 
Určitě budeme potřebovat pracovat na herním myšlení a reakcích na různé situace. To jsou dva aspekty, které jsou pro mě velmi důležité a které se bohužel velmi těžko trénují. Dále je pro mě důležitá kondice, kterou jsme letos měli velmi slušnou a rád bych ji ještě posunul výše.

Máte v sobě ještě myšlenku, která by měla být na závěr řečena?
Petr Kološ: Chtěl bych poděkovat organizaci FBC Liberec a hráčům, že mě přijali zpět. Vím, že to pro některé bylo dost těžké. Rád bych poděkoval všem lidem za podporu v zápasech, velmi si toho ceníme a slibujeme, že herně a výsledkově půjdeme nahoru. V poslední řadě bych rád podpořil všechny mladé hráče FBC Liberec, kteří mají ambice hrát za mužský tým, aby na sobě pracovali nejen na trénincích, ale i mimo ně. Tento tým je otevřený pro naše hráče, kterým budeme chtít dávat šance a nyní budeme vypracovávat plán pro juniorské hráče, co musí splňovat, aby se do A-týmu probojovali. Přeji Všem pevné zdraví a děkujeme!

Matěj Klucho: Chci moc poděkovat fanouškům, kteří nám v závěru základní části udělali tu nejlepší možnou podporu na tribunách. Děkujeme dětem i jejich rodičům za skandování a transparenty. Vnímáme to a moc si této podpory vážíme.

"Rád bych poděkoval všem lidem za podporu v zápasech, velmi si toho ceníme a slibujeme, že herně a výsledkově půjdeme nahoru."