Aktuální zprávy
08.06.2022 - Redakce

Tři zástupci FBC Liberec zažijí americký florbalový sen.

Během letní přípravy si tři zástupci FBC Liberec doslova zažijí svůj americký sen. Petr Chlad, Lukáš Macháč a Jakub Mádlo získali angažmá v nově vzniklé americké florbalové lize (NAFL), které se uskuteční pouze během měsíce července. O tom, co na kluky čeká. Jak se k angažmá dostali se dozvíte v našem článku.

Kdo z vás tří se k angažmá v NAFL (North American Floorbal League dostal? 

Lukáš Macháč: "K angažmá jsem se dostal já. A to náhodou na přelomu loňského a letošního roku. Všiml jsem si formuláře na stránkách amerického florbalu, který jsem následně vyplnil bez větších očekávání. Tým Floridy se mi ozval v březnu. Majitel klubu mě poprosil ještě minimálně o jednoho hráče. A nakonec to dopadlo tak, že jedeme třech.

Jak jste na tom s angličtinou? 

Lukáš Macháč: "Angličtinu se už učím od třetí třídy. Loni jsem rovněž úspěšně složil FCE zkoušky, takže by pro mě angličtina neměla být žádný problém."

Jakub Mádlo: "Já se v poslední době začal hodně věnovat angličtině a zlepšení gramatiky, takže by to neměla být velká překážka, pokud nějaký problém nastane jsem tam s kluky, kteří mi určitě rádi pomůžou."

Petr Chlad: "Myslím si, že z nás tří mám v angličtině největší slabinu já. Na střední škole jsem měl angličtinu pouze v prvním ročníku, jelikož jsem si jako hlavní zvolil němčinu. Jinak si ale myslím, že se dokážu domluvit a dorozumět na takové úrovni, abych tam dokázal fungovat v běžném denním režimu."

Budete hrát za tým Florida Vikings, což je jeden ze 4 týmů, který se ligy účastní? Co o něm víte?

Petr Chlad: "Tým Florida Vikings FC, který sídlí v Orlandu, což je na jihovýchodě USA. Jedná se o jeden vůbec z prvních florbalových klubů v USA. Už po videohovorech a jednání s tamním vedením, na nás tým působí velmi profesionálně, co se týče infrastruktury týmu, komunikace s hráči a organizace."

Co od pobytu v USA očekáváte?

Lukáš Macháč: "Amerika je sen asi každého, takže i mým. Pozitivní je, že to mohu spojit s florbalem a kamarády. Těžké bude překonat změnu časového pásma, ale myslím si, že nám pomohou vlny oceánu." (smích)

Jakub Mádlo: "Do Spojených států jsem se chtěl vždy kouknout a jet tam na dovolenou, teďka to nebude dovolená na 100 %, ale určitě si najdeme čas si zajít na výlety, projít si město a případně nějaké památky."

"Už po videohovorech a jednání s tamním vedením, na nás tým působí velmi profesionálně, co se týče infrastruktury týmu, komunikace s hráči a organizace."

Jak bude vypadat liga NAFL. Už máte tréninkový a zápasový harmonogram?

Petr Chlad: "Nejprve odehrajeme šest zápasů v rozmezí devíti dnů, kdy budeme cestovat po Kalifornii a Utahu. Potom nás čeká přesun na Floridu, kde proběhne pět tréninků v rozmezí deseti dnů, každý bude trvat dvě a půl hodiny. Dále budou následovat tři domácí zápasy, které se konají v Orlandu. Po tomto turnaji nás bude čekat ještě jeden trénink a hned další den odlet do Texasu, kde se odehrají tři poslední zápasy základní části, tak i následné play-off hrané pouze na jeden vítězný zápas. Podtrženo sečteno, čeká nás 14 zápasů a 6 tréninků v rozmezí 36 dnů."

Jaké budete mít spoluhráče?

Lukáš Macháč: "Tým je tvořen hráči z celého světa, ale především z Evropy. Minimálně musí být tým zastoupen z 25% Američany. Dále se v týmu nachází hráči ze Švýcarska, Švédska, Finska, Estonska, Thajska. Jsem tedy zvědav, jaké dovednosti budou mít hráči těchto zemí.

Jaká bude vaše pozice v týmu. Máte nějakou rámcovou představu od vedení týmu?

Petr Chlad: "Má pozice v týmu by měla být výrazná. Při videohovorech, které jsem absolvoval, se řeklo, že čas v brankovišti bych měl mít výrazný a na vytížení v lize bych si, tím pádem, neměl stěžovat. Budu mít samozřejmě i dva brankářské kolegy, kteří jsou oba americké národnosti. Prvních šest zápasů budu tvořit brankářskou dvojici s Trentem Klingem a poté na zbytek ligy a play-off se připojí Jonathan Mooney. Bude zajímavé pozorovat jaká specifika má americká brankářská škola a jakým směrem se zde ubírá."

Jakub Mádlo: "Mně na videohovorech bylo řečeno, že všichni čeští hráči budou mít klíčovou roli v týmu a že bychom měli dát dohromady český útok, lajny a taktiku se nejspíš dozvíme až v Americe, ale věřím že nám to všem bude vyhovovat a Ameriku si užijeme."

Co zatím víte o dosavadním angažmá? Bude to velké dobrodružství?

Petr Chlad: "Jedná se o zajímavou zkušenost, která nám třem určitě předá plno zážitků spojených s cestováním po USA a také možností zkusit si aspoň částečně mezinárodní florbal, jelikož hráčské národnostní složení v lize je velice pestré. Ale určitě víme, že si to užijeme a budeme se snažit reprezentovat nejen klub FBC Liberec, ale i celou Českou republiku, potažmo Český florbal, na té nejvyšší úrovni, jak v oblasti lidské, tak i v té florbalové. Takže se nebojím říct za nás všechny, že to bude velké dobrodružství a zážitek, na který se bude ještě dlouho vzpomínat, né-li celý život."

"Minimálně musí být tým zastoupen z 25% Američany. Dále se v týmu nachází hráči ze Švýcarska, Švédska, Finska, Estonska, Thajska. Jsem tedy zvědav, jaké dovednosti budou mít hráči těchto zemí."