Klub
25.04.2022 - Redakce

Veteráni berou bronzovou medaili z MČR

O víkendu 23.4. - 24.4.2022 se v Lipníku nad Bečvou odehrálo finále MČR veteránů. Tento víkend zhmotnil sny veteránů FBC Crazy Boys Liberec o medailovém zakončení povedené sezóny. Cílem před sezonou rozhodně nebylo umístění takto vysoko. S postupem času ale rostla chuť se zúčastnit finálového turnaje 8 nejlepších veteránských celků v republice. A když jedete na takový turnaj rozhodně nechcete odjet bez medaile.

Na cestu jsme se vydali již o den dříve, abychom v olomouckých restauračních podnicích připravili taktiku na čtvrtfinálový souboj s Torpedem Havířov. Po cestě na hotel jsme se v jednom parčíku v centru Olomouce potkali se skupinou zajíců, což v nás vyvolalo otázku, zda toho alkoholu nebylo mnoho. Nejvíce se však radovala liberecká ikona Lukáš Nesměrák, který si se svými příbuznými udělal pár selfíček. Nutno říci, že tým pojal kulturu zodpovědně a na první zápas byl připraven v plné síle.

FBC Crazy Boys Liberec vs. Torpédo Havířov 6:4

První utkání čtvrtfinále bylo zpočátku opatrné. Oba týmy čekaly, co předvede soupeř. Vyčkávanou ukončil svou klasickou kličkou Sypták a liberečtí šli do vedení. Před koncem první třetiny však prostřelil vše, co stálo v cestě, havířovský Plášek a bylo srovnáno. Podobné to bylo i ve třetině druhé, kdy na gól Nesměráka soupeř po chvilce odpověděl srovnáním. V 18. minutě přidali liberečtí hráči 2 branky a šli do trháku. Na začátku třetí třetiny přidal ještě jeden gól Štěpánek a skóre bylo velmi nadějné. Soupeř se však nevzdal a 19 sekund před koncem snižoval na rozdíl pouze jednoho gólu. Snažil se ještě vyrovnat, ale riskantní rozehrávku z obranného pásma Havířova 3 sekundy před koncem vystihl Nesměrák a vrátil našemu týmu výhodu 2 branek do odvety.

FBC Crazy Boys Liberec vs. Torpédo Havířov 9:3

Zápas nezačal úplně ideálně, když první gól vsítil havířovský útočník Schulhauser a snížil tím skóre dvojzápasu na rozdíl jedné branky. Tím však jen "rozdráždil liberecké střelce, kteří skóre první třetiny otočili na 4:1 a získali klid na své hole. V dalším průběhu zápasu byla pak chvílemi k vidění hra nahoru dolů, ale na rozdíl od Havířova Liberec své šance proměnil a v klidu tak dokráčel k jasnému vítězství. Mohli jsme se tak radovat z postupu do bojů o medaile. Podle skóre se zápas zdá určitě jednodušší než doopravdy byl. Proto bylo nutné nabrat do druhého finálového dne přes noc hodně sil a pořádně zregenerovat.

FBC Crazy Boys Liberec vs. Forza Tatran 1:6

Do druhého dne jsme bohužel vstoupili bez několika opor, což v nás vyvolalo určité pochyby. Na první basketbalový zápas dcerky musel odcestovat kapitán Jánský, zdravotní indispozice vyřadila Dana Merze a zablokovaná záda nás také připravila o Marka Štěpánka. Hlavní otázkou tak bylo, jak poskládat jednotlivé lajny. Přetlak obránců v týmu po celou sezónu trošku komplikoval složení útočných lajn. Tatran proti nám navíc nastoupil v našlapané sestavě plné exreprezentantů, mistrů ČR a na neděli dorazil i jeden z historicky nejlepších brankářů planety Kafka. Zkušenosti a strojová hra Tatranu nám nesedly a nevyrovnanost týmů, hlavně z pohledu zkušeností, se projevila kontrolovaným vítězstvím favorita celé soutěže. Nejlepší zápas jsme si však schovali na boj o bronzovou medaili.

FBC Crazy Boys Liberec vs. FBŠ Hattrick Brno 4:1
Před posledním zápasem opět proběhla porada na téma, jak složit lajny. Variant bylo několik, ale velký cit projevil otec libereckého florbalu Tomáš Erben a jeho návrh můžeme zpětně hodnotit jako geniální. Přesun Nesměráka do obrany k Bitterlichovi znamenal zvýšení organizovanosti hry celé obrany. Druhá obrana pak přinesla obnovení historické spolupráce Erben-Fiala s výraznou pomocí Brabce. Spojení dvojic Sypták-Krupička a Král-Havrda pak vytvořilo dvě do útoku vyrovnané pětky. U nich se na místě třetího útočníka střídalo několik borců, kteří byli vděčni, že nemusí hrát pouze na 2 pětky a mohou si občas "odfrknout". Přeci jen nejsme už zvyklí hrát 4 zápasy ve 2 dnech a měli jsme i několik polozraněných hráčů hrajících se sebezapřením i přes bolest. Paradoxem je, že jsme ideální pětky našli až v posledním zápase sezony a bylo to znát. Soupeř sice vstřelil za přispění štěstěny první gól. Pak už ale, celý turnaj skvěle chytajícího, Víťu "Rádsipostojím" Vaníčka nedokázal překonat. Brno hrálo velmi dobrý florbal, ale zápas kontroloval Liberec a pokud by využil více svých šancí, mohl vyhrát výrazněji. Zvláště poslední 3 minuty, kdy hrál soupeř powerplay znamenal několik pokusů o zásah do prázdné svatyně. Zvláště Hypš dokázal pobavit tribuny trestuhodným minutím odkryté klece z několika metrů asi půl minuty před koncem. Sám ještě nyní kroutí hlavou, jak mohl minout a dlouho o této situaci v budoucnu uslyší. Údajně chtěl šetřit čas a proto míček vystřelil schválně vedle, čímž ušetřil několik dalších sekund. Jak chytré (smích).

Ihned po skončení zápasu vypukla obrovská radost Crazy naplno a k ní se nedokázali nepřipojit i diváci v hale Zvláště legendární liberecký bob viděli naživo poprvé a budou na něj jistě dlouho vzpomínat.

Děkujeme všem borcům, kteří se podíleli na obrovském úspěchu prvního čistě libereckého veteránského týmu. Sezona byla dlouhá a každý přidal svůj dílek do úspěšné skládanky (vč. Zdendy Mitrovského, Lukáše Veselého, Milana Marinče a dalších). Také děkuji za tým Honzovi Jánskému, který se o tým celý rok organizačně staral. Nominoval se tím automaticky i na další sezonu.