Rozhovory
30.01.2024 - Redakce

Vojtěch Dufek: Následující zápasy budou klíčové pro pozici do play-off.

Vojtěch Dufek se velkou měrou podílel na doslova vydřené výhře se Sokoli Pardubice, čím dostal mužský tým FBC Liberec na zisk 41 bodů. V posledním měsíci základní části, tak stále elitní tým pomýšlí na šestou příčku, která zaručuje přímý postup do čtvrtfinále play-off. Více v našem rozhovoru.

Vojto, jaká je před reprezentační pauzou náladu v týmu FBC Liberec?
Dle mého názoru v týmu panuje dobrá nálada a pozornost se pomalu ubírá k nejdůležitější části sezóny. Už jsme v této sezóně ukázali, že chceme, aby se s námi počítalo a já pevně věřím, že tento tým má velký potenciál do budoucna.

Čím to, že elitní tým prožívá takhle úspěšnou sezonu? V podstatě jste už i vyrovnali klubový rekord v počtu získaných bodů ze sezony 2007-2008.
Je to skvělé, od začátku sezóny se snažíme plnit cíle a věci, které jsme si před ní stanovili. Jmenovat jeden faktor úspěchu bude asi těžké. Ale za zmínku stojí určitě vedení týmu Petrem Kološem a Matějem Kluchem, kteří vnesli do týmu trošku jiný pohled a špetku moderního florbalu, umí skvěle pracovat s talentovanými hráči jako je Vojta Wiener nebo třeba Jakub Kopecký. Jako poslední bych rád zmínil týmový morálku a již diskutovanou náladu v týmu, protože jsem asi nezažil lepší partu, než máme teď v FBC Liberec.

V posledních 4 zápasech svedete přímý souboj s FBŠ Bohemians o důležité šesté místo. Co bude v těchto kolech důležité?
Důležitá bude disciplína a poctivá obrana. V této sezoně jsme mnohokrát předvedli, že proti silným týmům umíme hrát a chceme na 100% předvést naše maximum a poprat se o horní příčky v tabulce. Pokud předvedeme výkony jako proti Spartě, Boleslavi a Tatranu, tak pevně věřím, že úspěch nebude daleko.

Už teď je jisté, že se pod Ještědem opět bude hrát play-off. Vyhlížíte soupeře?
Asi každý se občas podívá do tabulky a tak trošku přemýšlí, ale spíš se soustředíme na nadcházející důležité zápasy, které musíme zvládnout. Budou klíčové pro výchozí pozici do play-off a celý tým to moc dobře ví.

V Pardubicích vám teklo poměrně hodně do bot. Berete to tak, že se pomyslné štěstí ze zápasu s Chodovem opět přiklonilo na vaši stranu?
Těžko říct, zápas s Chodovem byla kombinace smůly i naši špatné hry v časti třetí třetiny. Podle mě jsme jsme měli za předvedený výkon brát tři body. Ale to je sport a přesně to se ukázalo v Pardubicích, kde nás soupeř docela zaskočil a 59 minut zápasu jsme těžko hledali odpověď.

Ta přišla v pravý moment, kdy Prokop Ferdan zachránil zápas. Vzal míček, přeběhl celé hřiště a nahrál do prázdné brány Vojtěchovi Wienerovi, co se ti proběhlo hlavou?
Upřímně, když jsem viděl Prokyho jak rozbíhá útok, tak jsem se podíval na čas a hlavou mi proběhlo, že ztratit body v Pardubicích nebylo úplně v plánu. Ovšem pak Prokop vymyslel něco, co mi hlava nebere a rozhodl do jisté míry zápas. Je vidět, kolik má zkušeností a jak moc platným hráčem pro tým je.

Pojďme k tvé pozici druhého brankáře. Zatím jsi nastoupil do 7 zápasů a své první výhry jsi vychytal až v roce 2024. Jak se cítíš?
Cítím se skvěle. Zápas od zápasu postupem sezóny se posouvám blíž k výkonům, které bych chtěl předvádět a dá se říct, že je to můj splněný sen, který doufám jen tak neskončí.

Jak moc jsou pro brankáře výhry důležité?
Pro mě osobně není výhra důležitá o nic míň, než pro náš tým. Abychom vyhrávali je důležité, aby každý v týmu předvedl maximum co umí. Pokud se tak stane, tak jedině poté si můžeme vychutnávat výhry v důležitých zápasech a přidávat postupně dílky do naší skládačky.

Tušil jsi před sezonou, že se dostaneš na téměř 10 odchytaných zápasů?
Ani v nejmenším. Jakožto normální kluk, který prošel libereckou mládeží jsem si nedělal nějaká velká očekávání. Protože jsem věděl, že se mnou ve dvojici je Petr Chlad, kterému přeji každou minutu na hřišti, zaslouží si je. Ale těch zmíněných 7 zápasů by mě ani ve snu nenapadlo. Obzvlášť proti týmům jako Bohemians, Sparta a například i Boleslav. Takže jak jsem již zmínil, plním si sen a doufám, že moje další výkony budou na takové úrovni, kdy porce zápasů v budoucnu bude třeba i o něco větší. 

Zápasový program FBC Liberec:

  • 11.2.2024 | 15:00 | SH Dukla Liberec | 1. SC Vítkovice
  • 19.2.2024 | 18:00 | ČPP Arena | FBC Ostrava | ČT Sport
  • 26.2.2024 | 17:00 | SH Dukla Liberec | FBŠ Bohemians 
  • 3.3.2024 | 17:00 | TJ Sokol Královské Vinohrady | SKV