Rozhovory
10.04.2018 - Redakce

Zdeněk Skružný hodnotí uplynulou sezónu!

Liberecký mužský celek si po úspěšné záchraně v Tipsport Superlize zajistil své místo i pro příští rok. K hodnocení sezóny jsme vyzvali muže nejpovolanějšího, hlavního trenéra Zdeňka Skružného.

Výsledky v uplynulé sezóně byly jako jedna velká houpačka, jak jsi to viděl ty?

"Bohužel se opakovaly výkyvy v našich výkonech z minulé sezony. Nebyli jsme schopni opakovaně podávat kvalitní výkony nejen v zápasech po sobě, ale i v jednom utkání. Výhry nebo prohry jednotlivých třetin o tři a více branek nebyly výjimkou."


Základní cíl nehrát play-off splněn nebyl. Jaké bylo play – down proti Florbal Ústí?

"Cíl daný vedením a také ten, který jsme si stanovili jako tým, jsme nesplnili. A play-down bych rozdělil na dvě části. Úvod, kdy jsme celkem v klidu doma vyhráli oba zápasy a ve třetím utkání vedli o 3 branky. Ústí během krátké chvíle tohle utkání otočilo a získalo obrovskou sebedůvěru, že nás může porazit. A od této chvíle to byl boj především s vlastním výkonem, sebevědomím a neproměňováním šancí. Naštěstí máme pár borců, kteří byli v těch nejdůležitějších chvílích vidět."


Byla to velká úleva, když Víťa Vaníček vychytal poslední nájezd?

"Byl to můj největší florbalový zážitek od zápasu o 3.místo na MS 2008 v Praze (zážitek nemusí být pozitivní, ale silný…). Vždyť na konci 3. třetiny už jsme skoro byli v Brně na dalším kole play-down. Na nájezdy jsem Víťovi věřil ale zároveň jsem čekal, že budeme schopni dát více branek. Úleva to byla obrovská, především pro nás znamená zasloužený odpočinek a volnější režim před další přípravou. Vždyť hráči od postupu do Superligy v roce 2016 v podstatě měli rok a tři čtvrtě dlouhý nepřetržitý tréninkový proces… A také čas na pohovory s hráči, přípravu nové sezony a možnost jednat i s hráči, kteří by chtěli za Liberec hrát v příští sezoně."

Je něco pozitivního, co bys u celku FBC Liberec našel?

"Parta, píle, bojovnost, tréninkové nasazení, ochota učit se nové věci. Také velmi oceňuji, že velká část hráčů se věnuje trénování a výchově mladých libereckých florbalových nadějí."

Naopak největším problémem byl velký počet inkasovaných branek, kde hledat tuto příčinu?

"Největší chyba je samozřejmě na mé straně. Měl jsem být důraznější a přesvědčit hráče o nutnosti změny herního stylu a rozestavení v obraně. To bude velký úkol do nové sezony. Musíme se v přípravě více věnovat defenzivním činnostem, jak obraně hráče, tak i prostoru. A spoustu branek jsme dostali po obrovských individuálních chybách hráčů, ať už při bránění nebo při zakládání útoku nebo postavení v útočném pásmu. Chtěl bych tyto věci více rozebírat na videu a více pracovat s jednotlivými pětkami i jednotlivci než tomu bylo v minulosti."

Jaké jsou plány na sezonu nadcházející?

„Teď rozhodně delší odpočinek a důkladná příprava od nás, trenérů. Na konci května bychom pomalu začali s přípravou na další sezonu. Chtěl bych mnohem více přátelských zápasů před samotnou ligou a plánujeme nějaké úpravy rozestavení a obrany na hřišti. Můj velký úkol bude domluvit s Petrem Salátem, aby svoji kariéru prodloužil ještě o rok, Víťa Vaníček svoji výstroj na další sezonu už má připravenou. Součástí přípravy bude samozřejmě tradiční Czech Open, soustředění a snad připravíme i nějaké překvapení. Také bychom chtěli opět drobně posílit nějakými hráčskými příchody."