Rozhovory
03.06.2019 - Redakce

Zdeněk Skružný o zlatém MS a přípravě mužů FBC Liberec

Dlouhé roky pracoval především pro Český Florbal. Od sezóny 2017 působí Zdeněk Skružný na plný úvazek jako generální manažer FBC Liberec. I přes to mohl během května oslavit jako člen realizačního týmu zlaté medaile z MS juniorů.

Pracovně jsi v Českém Florbale skončil skoro před rokem a půl, pověz nám, jak jsi se dostal na MS v Kanadě?

Oslovil mne Jirka Jakoubek, jestli bych jim nechtěl pomoci ve stejné roli, jakou jsem měl na MS před dvěma lety, kdy nám spolupráce fungovala a kdy jsme přivezli bronzové medaile. Vím, že Jirka za mě u vedení ČF hodně bojoval.

Český juniorský tým měl poměrně rozsáhlý realizační tým. Jaké byly tvoje úkoly?

Každý ze členů měl své vlastní úkoly, ze kterých jsme potom na společných poradách dávali dohromady finální informace pro hráče. Já jsem ještě před MS dostal záznamy všech zápasů TOP 4 za poslední sezonu a měl jsem najít nějaké specifické prvky ve hře ostatních týmů, které trenéři neměli ve svých sestřizích a poznámkách o soupeřích. V průběhu mistrovství jsem potom sledoval soupeře přímo na jejich utkáních a připravoval aktuální informace o jejich hře.

Při utkáních našeho týmu jsem seděl na tribuně, byl ve spojení vysílačkou s Jirkou Jakoubkem na naší lavičce a sledoval hru naší i soupeře. Měli jsme předem domluveno, na co se chceme v zápasech soustředit a já z nadhledu pozoroval, jestli herní plán funguje nebo ne. Zároveň se mnou Jirka konzultoval některé změny ve hře. To samé pak probíhalo na začátku každé třetiny. Společně jsme pak hodnotili jednotlivé zápasy a připravovali plány na další utkání.

Kdy a jak se zrodil zlatý úspěch?

Podle mě to byla skutečně práce po dobu celého dvouletého cyklu. Hlavní myšlenka byla připravit hráče takovým způsobem, aby se v utkáních uměli rozhodovat sami a byli připraveni na různé herní i neherní situace.

"Hlavní myšlenka byla připravit hráče takovým způsobem, aby se v utkáních uměli rozhodovat sami a byli připraveni na různé herní i neherní situace."

Co se dělo v týmu jinak, na prolomení semifinále čekal Český florbal od roku 2009?

Myslím, že všechno byl jinak, než je obvyklé v Česku v týmových sportech. Široký realizační tým, skvělá práce fyzioterapeutů a kondičního trenéra při regeneraci, využívání moderních diagnostických metod pro správné fungování týmu, stanovování cílů jak v průběhu přípravy, tak i na MS (cíle na zápasy, celkový cíl, cíle jednotlivých pětek…), stanovení herních i neherních rolí, a především vlastní odpovědnost hráčů za jejich výkon i výkon týmu.

Obrovský kus práce odvedl Martin Daněk z pozice mentálního kouče. I před samotným finále, jsme příliš neřešili taktiku, ale připravovali jsme hráče na „mistrovský“ výkon, který by jim mohl zaručit případné vítězství.

Když jsi viděl složení týmu z pozadí, čekal jsi, že to může skončit zlatou medailí?

Já jsem ještě jako zaměstnanec Českého Florbalu pracoval společně s trenéry a s hráči na Kempu talentované mládeže v Jičíně v roce 2016 a 2017, kdy byli ještě opravdu mladí, takže jsem je dostatečně znal. Ale teprve po úvodním zápase ve skupině, kdy jsme zcela zaslouženě porazili Švédsko 5:1, jsem si říkal, že to ten tým může někam dotáhnout. Ale před finále jsme si pochybovali, jestli můžeme s týmem Švédska vyhrát dvakrát během pěti dní? Hráči tomu věřili, věřili plánu od trenérů, přidali k tomu své vlastní nápady a strašně moc drželi při sobě.

Pojďme se vrátit k FBC Liberec. Letní příprava začala 22.5., co liberecký tým mužů čeká?

Ted nás čeká klasická letní příprava s posilováním, běháním, ale i tréninkem florbalu a několika přípravnými zápasy. Na začátku července si dáme krátkou pauzu a potom už budeme trénovat až do začátku soutěže. Čeká nás samozřejmě tradiční soustředění v Tanvaldu a letní část Českého poháru.

Dokonce letos máme připravenu lahůdku v podobě čtyřdenního pobytu na jihu Švédska, kde sehrajeme minimálně 3 zápasy s týmy SSL a druhé nejvyšší soutěže.

Už se ví, jak bude kádr pro novou sezónu Tipsport Superligy vypadat?

Po odchodech Petra Saláta a Lukáše Veselého si bohužel ještě chce dát nějakou dobu pauzu Tomáš Marek. Podařilo se nám přivést tři mladé, pracovité a šikovné hráče a nadále pracujeme s vlastními juniory. Uvidíme, co se ještě v průběhu léta stane, ale předpokládáme, že takhle by měl kádr vypadat v příští sezóně.

Je něco, co půjde aplikovat do prostředí v FBC Liberec?

Všechno, co se dělo v juniorské reprezentaci jde samozřejmě využít i v klubovém florbalu. Už teď pracujeme na tom, abychom co nejvíce prvků zakomponovali nejen do přípravy A-týmu, ale do práce a chodu celého klubu.

"Už teď pracujeme na tom, abychom co nejvíce prvků zakomponovali nejen do přípravy A-týmu, ale do práce a chodu celého klubu. "