Aktuální zprávy
03.02.2021 - Redakce

“Pouze naše výkony nám ukáží, jestli si vyřazovací boje opravdu zasloužíme,” říká Radek Valeš

Jak prožíval útočník s číslem 9 poslední zápas s Black Angels před reprezentační pauzou? Kdo zavelel k důležitému obratu a jaké hráčské výkony z týmu Liberce vyzdvihuje? To vše se dozvíte v našem pozápasovém rozhovoru.

Radku, jak se jako tým cítíte po vyhraném utkání s Black Angels?
Musím říct, že nálada je poněkud uvolněnější než kdyby se body nezískaly. Výhra na závěr náročného ledna přišla vhod. Bereme to i jako velkou vzpruhu do závěrečné části sezony, která přijde po reprezentační přestávce.

Byl to zápas o play-off?
Zatím stoprocentně nebyl. Oba týmy mají před sebou ještě 5 utkání a je tedy možné získat dostatek bodů. Z pohledu matematiky naše výhra přinesla to, že v závěru musíme posbírat stejně výher jako Black Angels. Nicméně nerad bych zapomínal na další týmy. Uvidíme, jestli se tam nepřimotají například Pardubice. Mají před sebou téměř polovinu neodehraných utkání a hrají velmi efektivní florbal. 

Cítil jsi z týmu, že by byl před zápasem tým nervózní?
Nemyslím si, že by tým byl nervózní. Na druhou stranu jsme byli asi moc v klidu, což se mohlo projevit na výsledku první třetiny.

Co se stalo? Prohrávat v první třetině 3:0 nebyl dobrý vstup.
I když si úplně nemyslím, že bychom hráli nějak špatně, tak prohrávat o tři branky je prostě velká týmová chyba. Mohli jsme vstřelit branky nebo udělat víc, abychom je nedostali. Otočit výsledek ve florbale není zas tak nereálné, ale nepodaří se to vždycky.

Jak probíhal zápas v dalším průběhu, co se ve hře změnilo?
Určitě pomohl trenérský impuls v kabině a změny v sestavě. Ale nejdůležitější moment najdu v první brance Kuby Kopeckého, která nám na začátku druhé dvacetiminutovky dodala hodně sebevědomí. Poté jsme Black Angels dokázali zatlačit a výsledek ještě ve druhé třetině otočit na svou stranu.

Pojďme se ještě vrátit do koncovky. Jaké myšlenky se objeví v hlavě po vedoucí brance z času 56:51?
Nejprve přijde velká euforie a myšlenka, že by právě toto mohl být ten finální úder. Ale všichni víme, že to tak není. Ihned po brance se musíme začít naplno soustředit na hru a hrát tak, jak se v koncovkách má. Sebevědomě, obětavě a chytře. 

Nemůže se nezeptat. Co říkáš na výkony navrátilce Petra Saláta?
V prvních duelech bylo podle mě vidět, že potřebuje trochu času, aby si zvykl. (smích) V posledním utkání dal do hry velké srdce a odhodlaní. I díky jeho skvělému výkonu a dvěma asistencím jsme utkání dokázali otočit.

Už jsi to nakousl, jak daleko je tedy pomyslné play-off?
Zatím velmi daleko. Jsem rád, že máme stále šanci o něj v posledních zápasech hrát. Vše máme ve svých rukou a pouze naše výkony nám ukáží, jestli si vyřazovací boje opravdu zasloužíme.

Proč právě Liberec by měl být mezi nejlepší osmičkou?
Řeknu to velmi sebevědomě. Hrajeme kvalitní florbal a i proto máme dobré výsledky proti silným týmům. Věřím, že právě tyto získané body budou rozhodující. Oproti loňským ročníkům máme právě letos nejsilnější tým.

Naopak, kde musíte ještě přidat? Co vás může dostat ze hry?
Mnoho zápasů jsme prohráli kvůli koncovce. Pravdou je, že letos nám trochu zvlhnul střelecký prach a chuť zakončovat. Mnoho jednoduchých vstřelených gólů nám v minulosti chybělo. Trenéři nám to vytýkají už několik zápasů a je na čase, abychom tomu šli jako tým víc naproti.

Často nastupuješ s mladíky Čermákem, Wienerem, Stránským nebo Janečkem. Jaké to je?
V některých částech zápasů je naše hra více bláznivá než bych si sám představoval. Ale jo. Je to super. (smích). Kluci jsou velmi sebevědomí, techničtí hráči, což dokazují na hřišti. Tři z nich dostali zaslouženou pozvánku na reprezentační sraz juniorů, ale rád bych vyzdvihl ještě jednoho hráče z našeho týmu.

Povídej…
Musím ještě zmínit našeho kapitána Matěje Klucha. V letošních zápasech hraje podle mě nejlepší sezonu. Dobře hraje s míčkem a vyhrává opravdu dost soubojů o míček. Na něm bychom si všichni měli vzít příklad, jak se hraje o play-off.

Po náročném lednu vás čeká o první únorovém víkendu klid. Jak moc taková pauza přijde vhod?
Všichni už z té řady utkání byli unavení a vyčerpaní. Takže odpočinek, respektivě týdenní klid od zápasů vezmou všichni s vděkem. Ale jak už bylo zmíněno v minulých rozhovorech. Jsme moc rádi, že se můžeme bavit výhrami a hrát florbal, který nám přináší radost.