Rozhovory
10.02.2021 - Redakce

“U mě je nervozita vždy, ale s první větou všechno spadne,” říká Martin Szentkirályi

Martin Szentkirályi. Jméno, které je návštěvníkům libereckých hal Dukla či ZŠ Dobiášova dobře známé. Oblíbené hlasatel letos “působí” v nové funkci komentátora libereckých duelů na TVCOM.CZ. Jak náročné je odkomentovat florbalový zápas a co říká na komentátorskou spolupráci s Honzou Králem?

Jak ses ke komentování dostal? Přeci jenom tě fanoušci mohli znáš spíše od hlasatelského stolku.
Na střední průmyslové škole textilní paní profesorka hledala konferenciera. Nejprve se jednalo o módní přehlídky, pak plesy a další akce…Zalíbilo se mi to a už v tom lítám déle jak 14 let. Za spojení s florbalem může Matěj Klucho, za což mu děkuju.

Co je hlavní úkol komentára?
Já komentuji vždy jen to, co vidím. Snažím se říkat hlavně ověřené informace.

Vzpomeneš si na momenty před prvním komentovaným zápasem? Byla zde lehká nervozita?
U mě je nervozita vždy, ale s první větou všechno spadne a pak už jsem ve svém světě.

Jak dlouho probíhá příprava na komentování?
Postupně se zlepšuju, už jsem něco kolem hodiny a půl na utkání.

Co tvoje spolupráce s Honzou Králem? Jak probíhaly vaše první přenosy?
S Honzou už jsem se potkávali u pořadatelského stolečku a čas od času jsme si to právě pro sebe jen tak komentovali. Když se řeklo, že do toho klub jde, byl jsem rád. Jen jsme to museli trošku nastavit a teď komentujeme spolu.

Co je pro komentátora noční můrou?
Když řekneš nesmysl, nedávno jsem přejmenoval Pažáka (hráč Sparty pozn. redakce) na Pražáka a celou třetinu jsem ho hlásil takhle. (smích)

Jak náročný je komentovat florbal jako sport? Hra může být velmi rychlá, ale může i přinášet poměrně neatraktivní pasáže.
Náročné to skutečně bývá, je potřeba mít všeobecný přehled, sledovat výsledky každého kola, vždy si připravit nějaké zajímavosti. Tím, že to teď komentujeme ve dvou, tak to máme vždy možnost něčím proložit a sdělit divákům i nějakou zajímavost.

Existují nějaké přešlapy, přeřeky, za které se stydíš?
Ani ne, na tohle se dáváme pozor.

Co tě u spolupráce s FBC Liberec stále drží?
Skvělá parta, skvělý klub, rodinná atmosféra. Jsem tady od roku 2014 s půlroční pauzou. Po ní mi to ale chybělo a i lidi se na mě ptali....Začal jsem do toho dělat i jiné projekty (Duklu Liberec), ale ten Florbal je srdcovka a daleko víc mě to bavilo. Hodně jsem omezil ostatní akce, ale Florbal mě baví a chtěl bych ještě pokračovat.

Probudilo u tebe komentování Superligy například nějaký komentátorský sen?
Určitě ano. Na utkání se dívá stále větší divácká základna, když předvedu dobrý výkon mám radost.

Co říká na tvůj koníček manželka?
No tohle jsem vyzrál (smích). Manželka chodí poslední sezonu taky pravidelně, já komentuju a ona píše on-line.

Komentátorské duo Martin Szentkirályi a Honza Král můžete znovu sledovat a poslouchat už v neděli, kdy domácí elitní tým FBC Liberec vyzve první celek Livesport Superligy Mladou Boleslav. Utkání začíná 14.2.2021 v 16:00 a sledovat ho můžete v odkazu.