Aktuální zprávy
07.12.2020 - Redakce

Dvojzápas s Vítkovicemi mi ukázal, jak důležitá je sebedůvěra, říká Vojtěch Janeček

Dravost, bojovnost a odvaha. To jsou hlavní vlastnosti jednoho z nejmladších členů sestavy mužského A týmu, Vojtěcha Janečka. Jeho hra a kreativní přístup ke hře těší fanoušky i hlavního trenéra. O jeho pocitech ze získané pozice v týmu, snovém víkendu ve Slezsku a nadcházejících zápasech se dočtete v rozhovoru.

Vojto, pojďme projít postupně pro tebe velmi turbulentní týdny, co říkáš na to, že nastupuješ v základní sestavě FBC Liberec?
Když jsem si před sezonou představoval, jak by to letos mohlo vypadat, ani jsem nepomyslel na to, že bych dostával tolik prostoru a nastupoval stabilně v základní sestavě, je to pro mě tedy příjemné překvapení a velmi si vážím toho, že jsem takovou příležitost vůbec dostal.

Čekal jsi takhle raketový vzestup? Když vezmu, jak mladý hráčem jsi. Loni jsi hrál i dorosteneckou soutěž a letos proti reprezentantům ČR.
Jak už jsem říkal, moje očekávaná role pro tuto sezónu byla hlavně v juniorském týmu a u A-týmu jsem se viděl spíše jako pomocníka, který naskočí v případě zranění, nebo do téměř rozhodnutých zápasů. Z dorostu je to obrovský skok ale naštěstí jsem měl šanci hrát už 2 roky v juniorce a minulou sezonu jsem chodil i na tréninky Áčka, takže jsem se na to mohl dobře připravit. Přesto je to proti elitním hráčům Superligy velmi těžké a ještě chvíli mi potrvá, než se s nimi budu vůbec moct srovnávat.

Překvapila tě úroveň Livesport Superligy. Zápas s Ostravou a dva duely s Vítkovicemi mohly poodhalit mnoho věcí...
Na fyzické úrovni je to něco úplně jiného, hraje se tady velmi tvrdě a záleží na každém osobním souboji. Dvojzápas s Vítkovicemi mi ukázal, jak důležitá je sebedůvěra v týmu a předzápasová příprava, kdy je důležité vědět, proti čemu bude člověk hrát.

Z víkendového dvojzápasu jsme přivezli pod Ještěd 6 bodů. Co byly tvoje první dojmy?
Už po zápase s Ostravou jsem měl velkou radost ze skvělého týmového zápasu a začal jsem ještě víc věřit, že Vítkovicím oplatíme vysokou nadílku, kterou jsme nafasovali před týdnem. To se nám nakonec podařilo a měl jsem z toho obrovskou radost, kterou jsem dával po zápase spoluhráčům velmi najevo. (smích)

Můžeš nám říct, jaký hlavní důvod byl, že jste dokázali porazit Vítkovice? Výhru z Dubiny jste dovezli poprvé v historii FBC Liberec.
Byl to hlavně skvělý týmový výkon, při kterém každý na 100% plnil svůj úkol. Poté je tu taky již zmiňovaný domácí zápas, kdy nám Vítkovice moc hezky ukázali, na čem je potřeba zapracovat. Do zápasu jsme skvěle naskočili a dva rychlé góly nás ještě víc motivovaly a ukázaly, že by se nám mohlo povést favorita překvapit.

Připouštěli jste vysokou prohru z nedávného utkání?
Samozřejmě, i díky ní jsme přesně věděli, na co si dávat pozor.

"Už po zápase s Ostravou jsem měl velkou radost ze skvělého týmového zápasu."

Jak se ti hraje v lajně? Nastupuješ s vrstevníky Wienerem a Čermákem, které doplňuje ofenzivní duo Ferdan-Valeš.
Hraje se mi skvěle, mám přesně daný úkol a vím, co se po mně v různých situacích bude chtít. S Wínym a Čermim se znám téměř od přípravky a moc dobře znám jejich herní styly, což mi ještě více pomáhá. To samé platí pro naše křídla, se kterými se stejně jako mi dobře známe a na hřišti je to potom znát. Celou lajnu nám potom spojují trenérsko-hráčské vztahy, které jsme ještě před pár lety budovali v mladších a starších žácích, kde nás oba borci trénovali.

"Celou lajnu nám potom spojují trenérsko-hráčské vztahy, které jsme ještě před pár lety budovali v mladších a starších žácích, kde nás oba borci trénovali."

Jak se ti komunikuje se starší dvojicí? (pozn. redakce Ferdan - Valeš) Oba tě před nedlouhou dobou ještě trénovali.
Už se s nimi chvíli znám a oba jsem si už v době, kdy mě trénovali, velmi oblíbil. Nedělá mi tak problém se s nimi o čemkoli pobavit nebo poslechnout občasný rozkaz z útočných řad.

Tobě nahuštěný program v Livesport Superlize moc nevadí, že? Doposavad si hrál vždy dvě a více utkání za víkend.
Vůbec, školu teď dělám z domova a proto mám v týdnu vždy dostatek energie na trénink, která se následně přenáší i do víkendových zápasu. To je pravda, v juniorce je to běžné a jsem tak na takový program zvyklý.

Pojďme k nadcházejícímu víkendu. Co bude platit na Bohemians? Zastavit Filipa Formana?
Asi každý sledoval jeho formu v Kalmarsundu a dochází nám, že si jí přivezl i zpátky do Česka a že jeho vynulování by byla velmi obtížná záležitost (ne nemožná). To ale neznamená, že se na něj musíme nějak extra soustředit a spíše bychom měli řešit celkovou týmovou hru Bohemky, ne výkony jednotlivců.

V neděli potkáte FBC Českou Lípu? Jaké to bude derby?
Pokud do něj zasáhnu, tak se nejvíce těším na souboj se svými vrstevníky ročníku 2003, kteří jsou v Lípě velmi talentovaní. Jinak se dá očekávat velmi fyzický a emočně těžký zápas, na který se ale moc těším.

"To ale neznamená, že se na něj musíme nějak extra soustředit a spíše bychom měli řešit celkovou týmovou hru Bohemky, ne výkony jednotlivců."