”Kluci a holky zažijí spoustu nezapomenutelných zážitků,” říká o švédském turnaji Ondřej Cejnar.
Sám pomáháš s organizováním celého výjezdu FBC Liberec do švédského Göteborgu. Jak takové přípravy vůbec probíhají?
Je to dlouhodobý proces, který začíná již někdy v průběhu září. Na začátku příprav vždy řešíme, jaké věkové kategorie do Švédska vůbec vyrazí. Následně se řeší obsazení jednotlivých týmů hráči, trenéry a také rodiči, kteří jsou nedílnou součástí tohoto ″zájezdu″. Zhruba na začátku prosince, tedy měsíc před odjezdem, naše příprava vrcholí. Je třeba zajistit objednávku triček, elektronický team list, doladit finální počty jednotlivých týmů a řada dalších drobných činností. Těsně před odjezdem je nutné obstarat nezbytné zásoby (jídlo, pití, lékárnička, apod.).
Bylo náročné zvládat oba týmy B11 a B12?
Musím přiznat, že když jsme se společně s Ondrou Navrátilem rozhodli, že postavíme dva týmy, nedokázal jsem si vůbec představit, do čeho se pouštíme. J Během dne jsme se opravdu nenudili. Často se stalo, že jsme společně s jedním týmem vyrazili na zápas, jeden z nás se před koncem zápasu musel rychle přesunout na jinou halu v Göteborgu, kde začínal svůj zápas druhý tým. A tento scénář se během dne i několikrát opakoval. Při této příležitosti bych hrozně rád poděkoval Honzovi Kolaříkovi, Michalovi Smolkovi a Zdeňkovi Šrollovi, obětavým rodičům, bez kterých bychom to takto nedokázali zvládnout. To oni nám pomáhali s veškerou logistikou a my s Ondrou jsme tak mohli odtrénovat více zápasů společně a díky tomu měli holky a kluci bohatší doprovodný program během turnaje.
"Ale to nejdůležitější je podle mě to, že spolu holky a kluci stráví jeden společný týden, který je nabitý od rána až do večera, resp. do noci. Zažijí spoustu nezapomenutelných zážitků, a to nejen při florbalových zápasech."
Co vidíš, jako největší přednost tohoto turnaje?
Hlavní předností je perfektní organizace až do jeho posledního detailu. Mezi některými halami dokonce jezdí speciální shuttle (kyvadlové) autobusy, které zajišťují přepravu účastníků turnaje. Pro české týmy je jistě výzvou i přínosem možnost se utkat se švédskými týmy z předních klubů, jejichž mužské A týmy hrají nejprestižnější florbalovou soutěž na světě, švédskou SSL.
V čem je pro děti turnaj přínosný?
Holky a kluci si během 5 dní zahráli několik opravdu super těžkých zápasů, které je herně posunou o další kus dopředu. Pro některé naše nejmladší hráče z kategorie B11, to dokonce byly vůbec první zápasy na velkém hřišti hrané ve formátu 5+1. Ale to nejdůležitější je podle mě to, že spolu holky a kluci stráví jeden společný týden, který je nabitý od rána až do večera, resp. do noci. Zažijí spoustu nezapomenutelných zážitků, a to nejen při florbalových zápasech. Myslím, že právě tady vznikají a utužují se ty nejlepší kamarádské vztahy.
Jak velký zážitek si kluci odvážejí ze Švédska?
Těch zážitků je určitě spousta. Děti přijely nadšené, což mi potvrdily ony samy a mám i řadu pozitivních reakcí od rodičů. Největším zážitek pro nás všechny byla spanilá jízda turnajem našich B16. Možnost oslavit vítězství v zápasech play-off i celkové prvenství v turnaji přímo na ploše se svými staršími kamarády a florbalovými vzory byl silný emotivní zážitek. Přál bych si, aby je tento prožitek provázel jejich florbalovým životem a motivoval k další práci.
Je vidět nějaká změna na dětech, když hrají zápasy ve Švédsku?
Snad ani ne. Ale je pravda, že to přece jenom je něco jiného oproti běžným ligovým turnajům, když hrajete v aréně pro 4 tis. lidí, proti vám nastupují švédští čahouni, v hledišti vám fantasticky fandí vaši kamarádi a živě, díky online přenosům a live vysílání, vás sleduje celá rodina. Musím ale všechny pochválit, protože se s touto novou zkušeností vypořádali znamenitě. Žádný stres nebo větší odpovědnost si vůbec nepřipouštěli.
Ještě bych chtěl moc poděkovat za obrovskou podporu od rodičů, příbuzných a známých, kteří sledovali naši švédskou misi, drželi nám na dálku palce a svými povzbuzujícími vzkazy nás hnali dopředu.