Mládež
12.05.2021 - Redakce

NA FLORBAL: JAK SI VEDE KATEGORIE MLADŠÍCH ŽÁKŮ

Zdeněk Šroll působí v klubu FBC Liberec jako plnohodnotný člen v realizačním týmu mladších žáků. Z pozice rodiče - fanouška se dostal až k trenérskému řemeslu. Jak z pohledu rodiče vnímal restart tréninků? Co chce klukům v kategorii mladších žáků předat? Více se dozvíte v našem seriálu NA FLORBAL.

Zdendo, před sezonou jsi byl jmenováním jedním z důležitých členů týmu trenérů mladších žáků. Jak se nyní cítíš v týmu? 
Já se v týmu cítím výborně! Je to poprvé, co působím jako trenér a co znám všechny kluky v kategorii. Už minulou sezonu jsem se snažil vypomáhat Lukáši Nesměrákovi se skupinou elévů, poté jsme přešli společně do mladších žáků a doplnili jsme partu, se kterou jsme pracovali společně už celou minulou sezonu. Takže za mě rozhodně super.

Poznal jsi všechny hráče po tak dlouhé pauze? 
Musím říct, že jo. Co mě překvapilo je, že někteří frajeři jsou ještě vtipnější než na podzim. (smích)

Jak jsi vnímal situaci, kdy hráči a hráčky museli být doma a nemohli do haly sportovat. Sám máš doma dva mladé sportovce.
Bylo mi všech dětí strašně líto, protože my dospěláci jsme mohli chodit do práce a nebyli jsme nějak výrazně limitováni situací. Ale děti byly v podstatě v trvalé izolaci a prakticky jen v domácím vězení…

Jak náročné bylo přesvědčování k pohybu/tréninku na prvních trénincích?
To bylo úžasný, jak byli všichni nadšení! Tolik zápalu a radosti jsem už dlouho nikde neviděl. Sám jsem měl celkem obavy, kolik dětí na tréninky dorazí. Zatím je nás vždy přes 20, takže panuje spokojenost.

"Ale musím říct, že všichni výrazně zapracovali na přístupu k tréninku a už je vidět i slušný progres."

Jak konkrétně tedy vypadá situace u mladších žáků?
Začali jsme docela bez respektu, letní příprava, jak má být. Kluci se pořádně zadýchají. No a když svítí sluníčko, tak i pěkně opálí. Ale musím říct, že všichni výrazně zapracovali na přístupu k tréninku a už je vidět i slušný progres. Když jsme na prvních trénincích rozbalili žebřík, tak si kluci málem zlámali nohy. Teď je situace jiná už tančí sambu... (smích)

Jak kluci v mladších žácích snáší, že musí trénovat venku?
Přece jenom se hodně objevují cvičení, kde se musí hodně makat, což nemusí být vždy zrovna zábava. Už se dostalo i na několik cvičení s míčkem, takže je svět v pořádku. Ale i bez florbalky si to hráči užívají. Hrozně je baví, že zase můžou být spolu a mají z toho radost. To je taky nakonec důvod, proč to celé děláme. Sportujeme společně, bavíme se společně!

Co je podle tebe nejdůležitější do dětí v tomto věku "dostat"? Přeci jenom jsi trenér z řad zapálených rodičů.
Pokud chceme hrát pěkný florbal a mít ze hry radost, tak je extrémně důležitý neustálý pohyb. Úspěšné týmy v jakékoliv kategorii přehrávají soupeře pohybem a přímočarostí. Proto při trénování společně s Honzou Kolaříkem vždy klukům říkáme, že při každém střídání mají za úkol vytvořit si takovou herní situaci, aby z ní mohli vystřelit na bránu. Když to na podzimních turnajích dělali, tak z toho všichni hráči měli velkou radost. To nás pak ten florbal všechny baví patřičně více.

NÁBOR: 
Pokud chcete vyzkoušet florbal rozhodně neváhejte. I v tomto období mohou noví zájemci vyzkoušet florbalové venkovní tréninky FBC Liberec. Případné dotazy rád zodpoví šéftrenér FBC Liberec Matěj Klucho, tel. číslo 734 592 400, email: m.klucho@fbcliberec.cz