Klub
27.07.2023 - Redakce

Respektuj rozhodčí: Jakub Procházka

Respekt je jednou z hodnot klubu FBC Liberec. Protože chceme vést naše členy správnou cestou, přiblížíme Vám pohled na rozhodčího jako nedílnou součást hry. I proto vydáváme v letních měsících miniseriál Respektuj rozhodčí. V závěrečném třetím díle se podíváme na pohled od koordinátora rozhodčích v ÚSaLB regionu Jakuba Procházky.

Kubo, ty jsi v minulosti v našem klubu hrál i trénoval. Jak se s trochu větším odstupem díváš na náš klub?

Po konci aktivní kariéry jsem se stal samozřejmě fanouškem Liberce a snažím se sledovat co největší množství zápasů. Jsem rád, když vidím, jak se klub posouvá ve všech směrech, jaké má vnitřní nastavení, kdo se o klub stará, a že hráči jako Radek Valeš nebo Prokop Ferdan vrací do klubu své letité zkušenosti z palubovek. Líbí se mi i jak se změnilo nastavení A týmu, kdy klub zapojuje velké množství odchovanců a nutno říct, že se to vyplácí, protože A tým má odkud brát i díky skvělé práci mládežnických trenérů.

U florbalu jsi ale zůstal, co je tvoji náplní?
Již 8 rokem dělám pro Český Florbal a jsem sekretářem regionu Ústecka a Liberecka. Na starosti mám především sekce rozhodčích a disciplinární komisi.

Jaká je aktuálně situace s rozhodčími v celém Českém florbale, případně v našem regionu ÚSaLB?
Velmi těžká otázka, v každém regionu je situace poměrně rozdílná, v některých rozhodčí chybí, jinde je zase přetlak na určitý typ soutěží, i tak si ale troufám říct, že všichni bojujeme s kvalitou, kdy někdy kvalita rozhodčích nedosahuje potřebné úrovně zápasu. S tím, jak se za posledních pár let florbal herně posunul a zrychlil, tak je zapotřebí podchytit i zlepšování fyzické kondice rozhodčích, z čehož následně pramení správné postavení na hřišti a tím i dobrý výhled na herní situace. Samozřejmě se nejedná pouze o kondici, ale i správné posouzení, práci s píšťalkou, komunikaci, ale to se vylepšuje tím, že rozhodčí píská a píská a nebo dostává zpětnou vazbu od delegátů a neustálé se sebevzdělává v pravidlech.

Budu-li mluvit za náš region, překlenuli jsme období, kdy nám chybělo velké množství lidí a kdy nám skončilo spousta zkušených rozhodčích. Mým cílem bylo a je dosáhnout konkurenčního prostředí. Abychom toho dosáhli je třeba zajistit si co nejvyšší počet rozhodčích pro náš region ÚsaLb, což si myslím, že se postupně daří i díky skvělé spolupráci s jednotlivými kluby, kteří chtějí pro své hráče co nejvíce kvalifikované rozhodčí. Díky vytvoření konkurence můžeme následně rozhodovat dle výkonu rozhodčích, na které soutěže a zápasy výkonnostně mají nebo nemají.

Jsi spokojený s úrovní rozhodčích?
Upřímně zatím ne ale, budu-li se opět držet našeho regionu, je to člověk od člověka dvojice od dvojice. V našem regionu máme velké množství mladých rozhodčích, které kvůli nárůstu soutěží které nominujeme a již zmíněnému odlivu nejzkušenějších rozhodčích musím posouvat rychleji na soutěže, na které ještě nejsou bohužel dostatečně připraveni a takzvaně je hodit do vody. Ale abych se vrátil na otázku, vidím hromadu talentu a entuziasmu a to mne upřímně těší. Vše je to ovšem běh na dlouhou trať a rozhodčím trvá pár let než jsou schopni se dostat na určitou úroveň. Věřím v lepší zítřky i díky práci kterou do nich vkládáme.

"Mým cílem bylo a je dosáhnout konkurenčního prostředí. Abychom toho dosáhli je třeba zajistit si co nejvyšší počet rozhodčích pro náš region ÚsaLb, což si myslím, že se postupně daří i díky skvělé spolupráci s jednotlivými kluby, kteří chtějí pro své hráče co nejvíce kvalifikované rozhodčí."

Dokážeš mi popsat, jak probíhají školení a začátku nových rozhodčích?
Rozhodčí, který se přihlásí přes oddíl nebo sám na školení, dostane ode mne cca měsíc před konáním akce e mailem informace o školení a zásobník otázek z pravidel ze kterého se učit. Školení probíhá stylem praxe a učebna, kdy si nejdříve rozhodčí zkusí pískat na simulovaném zápase a následně se přesuneme do učebny kde jsou do detailu rozebírána pravidla, práce s FISem a celkové nastavení komunikace mezi námi. Následuje test z pravidel florbalu o 20 otázkách, kdy musí mít min. 17 otázek správně, aby mu byl udělen statut rozhodčího. Po úspěšně absolvovaném školení nabídne své dostupné termíny, kdy může pískat a následně je vybrán a odeslán na turnaje v jeho nabídnutých termínech

Kdo se může stát rozhodčím? Koho vlastně hledáte?
Rozhodčím se může stát člověk starší 15 let registrovaný pod hlavičkou Českého florbalu, který úspěšně absolvuje základní školení zakončené testem ze znalosti pravidel. Hledáme hráče, trenéry, rodiče, kohokoli kdo by měl chuť pomoc nám ať už kvůli slušné finanční odměně nebo ještě lépe proto, že chce zlepšit kvalitu rozhodčích v našem region.

Dle mého názoru je být rozhodčím velmi těžká práce. Jak to vidíš ty?
Souhlasím, ohromně těžká práce. Jak se říká, kdo nezkusí - neví. Dle mého by si to každý měl minimálně vyzkoušet aspoň v rámci dětského turnaje nebo tréninku, ať už se jedná o trenéra, hráče nebo i diváka. Ze své dlouholeté zkušenosti hráče nebo trenéra jsem si vždy myslel, že všechny pravidla znám, ale rozhodčí to berou mnohem více do hloubky. Tlak na osobu je to enormní, například když na tebe někdo pořvává. V nikom z nás není to, že by chtěl něco pokazit nebo někomu křivdit na hřišti ba naopak, každému normálnímu rozhodčímu jde o to, aby vše proběhlo hladce a hlavně bez zranění. Od toho tam také rozhodčí jsou.

Vedení zápasu může být i velmi zajímavá brigáda. Jaké jsou odměny pro rozhodčí?
Přesně jak říkáš, odměny jsou to velmi zajímavé např. pokud pískáte soutěž elévů která trvá cca 4 hodiny a odpískáte 6 zápasů na daném turnaji máte finanční odměnu 660,- Kč. Na starších žácích za 1 zápas máte 180,- Kč a na turnaji většinou odpískáte 3-4 zápasy. Časově to vychází cca na 3-4 hodiny Vašeho času. Čím jdeme výše spektrem soutěží, tím vyšší jsou samozřejmě i odměny za odpískaný zápas.

Na závěr mi řekni, jak se kluby v regionu chovají k rozhodčí? Je zde cítit nějaký posun k lepšímu?
Z většiny si troufám říct, že dobře, ale vždy je prostor na zlepšení. Po vynucené covidové pauze se nám trošku frustrace diváků zvrtla, kdy jsem musel na disciplinární komisi řešit nepříjemné situace, kdy rodiče urážejí rozhodčí na dětských turnajích. Bohužel nám po jednom zápase došlo i k napadení, což bylo dosti přes čáru a tohle do florbalu jednoznačně nepatří. Na závěr bych chtěl poprosit všechny rodiče aby především na dětských turnajích nepořvávali na rozhodčí a nechali je dělat práci dle jejich nejlepšího svědomí. Když už se jim výkon nelíbí a chtěli by výkon rozhodčího probrat nebo si na něj stěžovat, ať to spíše řeší formou komunikace po turnaji, ať už se mnou a nebo naší regionální komisí rozhodčích a delegátů, nikdo není neomylný každý dělá chyby, ale není třeba kvůli tomu na sebe pořvávat.

"Na závěr bych chtěl poprosit všechny rodiče aby především na dětských turnajích nepořvávali na rozhodčí a nechali je dělat práci dle jejich nejlepšího svědomí."

--------------------------

Jak se stát rozhodčím?

Ideálním termínem na to, stát se rozhodčím je jednoznačně září, tedy začátek sezony, kdy probíhají jednotlivá školení? Pokud chcete získat další informace, tak nejjednodušším způsobem je kontaktovat sekretáře klubu FBC Liberec Prokopa Ferdana (sekretar@fbcliberec.cz), který poskytne všechny důležité informace.

Příklad rozhodčích v klubu FBC Liberec: Radek Valeš, Prokop Ferdan, Ondřej Bím, Jakub Horák, Ladislav Láska, Marek Pohunek, Michal Bezucha, Jakub Mauer, Jakub Čistý, Blanka Procházková, Valentina Kopecká, Šimon Frontz a další…
Od nové sezony chystáme dílčí akce, které u našich členů a rodičů mají budovat větší respekt k rozhodčím a vést k příjemnému prostředí na florbale.