Klub
02.05.2023 - Redakce

Spolupráce s Turnovem v dívčí složce bude pokračovat

V sezoně 2022-2023 jsme poprvé začali spolupracovat s florbalovým oddílem z Turnova, kdy jsme propojili dívčí kategorie. Tato spolupráce probíhala především v kategoriích starší žákyně, dorostenky a juniorky. K rozhovoru o tomto propojení jsme vyzvali hlavního trenéra starších žákyň Lukáše Nesměráka.

Lukáši řekni mi začátek. Jak bude vypadat spolupráce mezi FBC Liberec a Florbal Turnov v sezoně 2023-2024?
Na společné schůzce s ostatními trenéry jsme se jednoznačně shodli, že spolupráce obou kubů je oboustranně prospěšná a bude tedy pokračovat v kategoriích starších žákyň, dorostenek a juniorek. U starších žákyň dokonce řešíme přihlášení 2 týmů do soutěže 5+1. V obsazení realizačních týmů jednotlivých družstev máme také jasno.

Co si od této spolupráci oba kluby slibují?
Jde nám hlavně o to, abychom byli schopni hrát důstonou roli v soutěžích, které holky hrají a také o jejich osobní rozvoj. Tréninky a zápasy ve kterých se mohou poměřit s holkami druhého klubu a přitom zároveň spolupracovat je určitě posouvají kupředu. Dalším cílem je jednoznačně to, aby se holky seznámily, staly se nejen spoluhráčkami, ale i kamarádkami. Výsledkem pak bude to, že budou zůstávat v regionu a nebudou nám odcházet do Prahy. Ta totiž poslední roky v severních Čechách sbírá “koláče bez práce”.

Dokážeš říct, jak v letošní sezoně vypadala spolupráce mezi oběma kluby?
Propojili jsme některé tréninky a spojily na většinu zápasů i týmy holek. Propojeni nejsme jen hráčsky ale i trenérsky. Spolupracující trenéři si na nic nehrají, nepotřebují se s nikým poměřovat a ukazovat, že jsou lepší. Považuji nás všechny za plnohodnotné trenéry na podobné úrovni. A to je na spolupráci velmi cenné. Pak nám dělá radost. Moci diskutovat s ostatními, poslouchat jejich názory a nebýt na vše sami nás baví.

Ty sám si v průběhu sezony aktivně založil tým “TULIP”. Tedy tým z holek z Turnova, Liberec a České Lípy. Jaké máš z toho pocity?
Nejdříve jsem si nadával, co jsem to na seba zase ušil. Je s tím spousta starostí a organizace hlavně pro mne. Bál jsem se, jestli bude holek dost pro 5+1 florbal. S odstupem času jsem ale strašně moc rád, že jsem to udělal a našel podporu kolegů. Hlavně Miloše Pekárka z České Lípy, kterého si velice vážím a který je velkým tahounem myšlenky. Ale rozhodně za ním nezaostává ani Jarda Pajkrt s Milošem Cidlinským z Turnova. V průběhu sezony se k nám připojila i Martina Gembecová z Lípy a také přispěla svou troškou do mlýna.TULIP je jakýmsi ideálem spolupráce v regionu z mého pohledu. Více klubů zabývajících se na takové úrovni dívčím florbalem totiž není. A pokud chceme mít v republice konkurenční prostředí, aby se vše nepřesouvalo do Prahy a ta si pak nestěžovala, že nemá soupeře, je to jediná cesta. Potřebuje ale od každého klubu a hlavně jeho představitelů, aby upozadili svou ješitnost. Je totiž jedno, za koho holky v regionu hrají. Pokud bude dostatečně známo, že např. FBC TULIP Liberec je v dívčí složce prostě výsledkem regionu, není potřeba se bát, že jeden z klubů o něco přijde. Rád upozorňuji právě na to, že holky jsou také z Lípy a Turnova. Nechci se chlubit cizím peřím jako pražské týmy, které říkají, kolik vychovaly hráček, ale přitom se jedná o hráčky vychované malými kluby.

Jak obecně vypadá dívčí florbal v Liberci, potažmo v Libereckém kraji?
Myslím, že jsme na dobré cestě. Ta bude sice ještě dlouhá, ale směr máme správný. Když jsme byli na schůzce v Turnově a u jednoho stolu nás sedělo snad 10 a řešili jsme, jak budeme spolupracovat, bylo to super. Ve chvíli, kdy řešíme, že přihlásíme 2 týmy další sezonu, dělá mi to radost. Samozřejmě nejsme kvalitou ještě tak daleko. Ale kvalita je často výsledkem kvantity a ta se nám aktuálně daří. Byl bych ale ještě rád, kdyby byly menší kluby motivovány posílat holky k nám z týmů, kde jsou samy třeba jen s kluky. Je škoda, že často skončí raději než aby odešly do sousedského klubu.

Jak moc vnímáš odlišnosti mezi dívčím a chlapeckým florbalem?
Odlišnosti jsou určitě mezi florbalem, ale hlavně mezi jednotlivými pohlavími. Holky prostě vše vnímají jinak. Některé věci jsou u nich složitější a některé jednodušší. Např. to aby makaly samy je u nich složitější docílit než u kluků. Potřebují být více ve skupině. Kluk si vezme klidně sám florbalku a zkouší si kličky. Pokud tohle dělá holka, velmi rychle se zlepšuje. Naopak pokud to vezmu z pohledu trenéra, tak holky trenéra více poslouchají než kluci. Na tohle téma bychom mohli mluvit hodiny:-)

Vidíš tedy, že v Liberci mají dívky “opětovnou” chuť k florbalu?
Věřím tomu, že to tak je a hlavně bude. Počty holek rostou a tréninky menších kategorií jsou dobře obsazené. V podstatě se ale začínám bát toho, abychom měli kde trénovat. Situace s halami je v Liberci z mého pohledu opravdu tragická a pokud se to nezmění, brzy narazíme na limit. Už nyní spojujeme a zkracujeme tréninky. Potřebovali bychom více času v hale.

I přes fungující spolupráci neustále probíhá nábor do všech dívčích i chlapeckých družstev FBC Liberec. Více na našem náborovém webu.

audi-mediaservices.com