Rozhovory
04.11.2020 - Redakce

”Švédi mě berou mezi sebe a nálada v týmu je skvělá,” pochvaluje si Martin Čermák

Martin Čermák, hráč národního týmu České republiky U19 a jeden ze stálých hráčů základní sestavy libereckého A týmu. Jako jeden z prvních se během zastavení soutěži v ČR vydal do kolébky florbalu, do Švédska. Jak jeho talent přijali tam a jak vypadá jeho běžný den v zemi sobů, norků, železné rudy, zimních sportů, ale hlavně florbalu se dozvíte v rozhovoru.

Ahoj, Martine, jak se ti daří na severu Evropy? Mohl bys nám trochu přiblížit místo, kde se právě nacházíš?
Zdravím, nemůžu si stěžovat. Nacházím se v malém florbalovém městečku Lerum nedaleko druhého největší města Švédska, Gothenburgu.

To jak se rodil tvůj odchod do Švédska známe. Řekni nám, jak tě přijmuli do kolektivu spoluhráči?
To byla věc, ze které jsem měl asi největší obavy v mém zahraničním angažmá. Bál jsem se, že mě spoluhráči budou vnímat jako někoho, s kým budou muset bojovat o sestavu. Ale opak byl pravdou, všichni spoluhráči jsou hrozně milí a ochotní. Berou mě mezi sebe a nálada v týmu je opravdu skvělá.

Bydlíš sám, nebo s někým, kdo také hraje? Jak vypadá takové bydlení pro florbalistu? Předpokládám, že ti ho zařídil tvůj hostitelský klub.
Bydlím s Matějem Pěničkou v rodině florbalových fanatiků. Máme pokoje po bratrech Viktorovi a Oscarovi Erikssonovi Elfsbergovi, který nyní působí ve švýcarském NLA v St. Gallen’s. Ubytování je úžasné, bydlíme v třípatrovém domě blízko místní haly. Stravu a bydlení nám hradí klub.

Předpokládám, že dopoledne se věnuješ škole. Kolik času ti zabere příprava a online výuka?
Rozvrh není pevně daný, každý den mám 1-2 online hodiny, jinak pracuji na domácích úkolech. Výuka je hodně flexibilní, takže si ji můžu rozvrhnout podle sebe a naprosto mi to vyhovuje.

Jak tedy vypadá tvůj běžný den na severu?
Jak jsem již zmiňoval, tak se dopoledne věnuji škole a odpoledne trávím většinou trénováním nebo regenerací. Mamé přístup i do zdejší posilovny nebo bazénu se saunou. Párkrát jsem se již zúčastnil i tréninků mladších kategorií, kde pomáhám s některými cvičeními.

Jak zvládáš jazykovou bariéru? Necháváš všechno na angličtině?
Většinu dorozumění ponechávám angličtině, ale snažím se učit i švédská slovíčka a nejpoužívanější fráze.

Co tedy umíš švédsky?
Moji spoluhráči mě už samozřejmě naučili sprosté fráze a ostřejší výrazy. (smích) Mimo to, jsem se, ale naučil to nejdůležitější - pozdravit, představit se, poděkovat. Doufám, že se postupem pobytu ve Švédsku naučím víc.

Jaký máš názor na hromadný odchod Čechů do zahraničí? Přeci jen na seznamu odchodů je již přes 30 jmen...
Myslím, že je to jenom dobře. Je výborná chvíle na to, aby hráči okusili zahraničí, nabrali nové zkušenosti a hlavně hráli. Což si myslím, je ta nejdůležitější věc pro většinu mladých hráčů. Mimo jiné můžou po návratu do Česku předat poznatky ve svém klubu.

Vnímáš nějaké negativní názory na tyto přesuny florbalistů? Například ve Švédsku?
Negativní názory vnímám pouze z Česka… Ve Švédsku to vnímám tak, že pro místní je to zpestření a že si to i oni moc užívají.

Zkus pro nás prosím porovnat 2. švédskou ligu se Livesport Superligou. Jaké zde jsou rozdíly, nebo podobnosti? Hrají tam kvalitnější hráči?
Popravdě mi přijde 2. liga ve Švédsku v celku kvalitnější než Superliga v Česku. Soutěž je velmi vyrovnaná a porazit může každý každého. Takže všechny zápasy mají opravdu "grády" a nasazení je obrovské. Mimo jiné v tabulce působí několik týmů, které už okusili SSL a na kvalitě je to velmi znát. Největší rozdíl vidím v rychlosti, technice a mentálním vnímání všech hráčů. Každý má před očima jen výhru, a to za jakéhokoliv stavu, nikdy si nepřipouští, že by mohli prohrát.

V týmu působí i Matěj Pěnička, je to velká výhoda, že?
Ano, rozhodně. S Pjéňou jsme poslední zápas hráli i ve stejné lajně, takže i v komunikaci na hřišti je to pro nás výhoda.

Je něco, co bys chtěl poradit mladším sportovcům, kteří zůstali v ČR?
Hráčům, kteří zůstali v ČR bych chtěl poradit ať situaci zvládnou co nejlépe to půjde a ať jsou připraveni na jakékoliv možné řešení i když vím, že to je v této nevyzpytatelné situaci opravdu těžké.

Už zítra Martin uspořádá na jeho Instagramovém profilu livestream. Začátek je plánován na 15:00.