Rozhovory
12.11.2020 - Redakce

Florbal nebo e-sport? “Vždycky vedl florbal,” říká Daniel Sedláček

Ve třetím díle rozhovorů z Corona pauzy jsme vyzpovídali mladou naději podještědského sportu, Daniela Sedláčka. Ptáte se, proč říkáme sportu a ne jen florbalu? Odpověď, která Vás zajisté překvapí, se nachází v řádcích našeho rozhovoru.

Ahoj, Dáňo, opět, jako v předchozím díle, začneme zlehka, jak dlouho hraješ florbal? Kdy a proč jsi začal s hrou s děrovaným míčkem?
Zdravím, florbal hraji přibližně 10 let. Začal jsem v první třídě, kdy se mi začal hodně líbit hokej a týmové sporty obecně. Tohle mi přišlo podobné, tak jsem poprosil rodiče a ty mě následně přihlásili na kroužek florbalu do školy a do DDM.

V mladších žácích jsi přestoupil do FBC Liberec z libereckých Panterů, vzpomeneš si vůbec, proč jsi to udělal?
Ano, pamatuji si to přesně... Tenhle “přestup” vznikl v době, kdy jsem přecházel z kategorie elévů do mladších žáku. V Panterech mě to jednoduše nebavilo, protože kluci to tam hráli spíše pro zábavu (možná kolikrát z donucení rodičů), zatímco já jsem chtěl vyhrávat a zlepšovat se. Do FBC Liberec jsem chtěl už delší dobu, ale šíleně jsem se tehdy bál, že se nechytnu herně a nebo mě kluci vůbec nepřijmou do party. Nakonec jsem do toho šel a vše dopadlo dobře.

V průběhu let jsi vyhrál se svým týmem mnoho turnajů. Skvostný výčet načneme Švédskou Gothií, brněnským Open game, na Prague games a MČR starších žáků jste skončili na druhém místě, který turnaj si vybavíš jako první?
Mám spousta hezkých vzpomínek, je těžký vybrat jednu, ale jako první se mi vybaví stříbro ze Švédské Gothie 2017. Neskutečným týmovým výkonem jsme se dostali až do samotného finále, kde to sice nevyšlo, ale bylo to poprvé, co jsme měli možnost vyzkoušet zápas s takovou atmosférou, nástupem a hymnou. Proto volím právě Gothii 2017.

Máš nějaké další florbalové cíle?
Když jsem byl menší, měl jsem cíl zahrát si Českou Superligu a nemohu říct, že by ze mě tenhle cíl úplně vymizel, ale konkurence je prostě obrovská, obzvlášť v našem ročníku. Cíl je pro mě tedy hrát každý trénink a zápas co nejlépe, zlepšovat se a být spokojený se svou hrou.

Koho ve florbale sleduješ? Máš v týmu někoho inspirativního, koho rád sleduješ?
V mužském Áčku sleduji nejvíce Petra Kološe a Vojtu Wienera. Mimo Česko hodně sleduji i highlights ze Švédské SSL, ale nemám zde nějaké oblíbené týmy ani hráče. V mém týmu je pro mě inspirativní již zmiňovaný Wíny, který se neskutečně za poslední dvě sezóny zlepšil, každý den trénuje, aby byl ještě lepší a to na něm cením. Nastupuje hned první rok juniorky za mužské Áčko a bojuje zde o stálé místo. Doufám a myslím si, že jeho kariéra bude hodně bohatá

Pojďme zlehka nakousnout tvůj druhý velký koníček. I v druhé sezóně budeš hrát NHL 21 za e-sportový tým Bílí tygři Liberec. Co na to říkáš?
Je to prostě bomba. Jsem vděčný za důvěru, kterou jsem od nich dostal i do druhé sezóny.

Před prvním ročníkem jsi musel projít kvalifikací, jak tě napadlo se přihlásit. Čekal jsi, že na pozdějším draftu by tě nějaký tým mohl vybrat?
Tak e-ligy jsem chtěl být součástí hned, co jsem zjistil na facebooku TELH, že něco takového bude. Hrálo se 5 kvalifikací hraných stylem play-off náhodně rozlosovaného pavouku (výhra = další kolo, prohra = konec v kvalifikaci). Já jsem se nemohl zúčastnit první, druhé a ani třetí kvalifikace z důvodu florbalových akcí. Nebyly už téměř žádné šance na to, abych se do "draftu" dostal. Nicméně zbylé dvě kvalifikace se mi povedly natolik, že jsem nakonec své místo v draftu a lize získal.

To, že hraješ za Tygry a bydlíš v Liberci je příjemný bonus, že? Jaké by to bylo hrát třeba za Karlovy Vary? (smích)
Přesně tak, jsem velice rád za možnost reprezentovat právě Tygry, ale jak jsem říkal, chtěl jsem hrát hlavně tu ligu, takže pokud by to nebyla Sparta, Kometa nebo Bolka, přežil bych asi všechno. (smích)

Jak často trénuješ, případně popiš, jak vypadá tvůj život e-sportového hráče? 
Těžká otázka, tohle se hodně mění podle nálady. Jsou dny, kdy u toho strávím několik hodin, ale také jsou dny, kdy dám dva zápasy, jestli vůbec.

Přiznej se, co vítězí v této době? Florbalové individuální tréninky, nebo tréninky NHL na playstationu?
Upřímně NHLko nikdy nebylo pro mě koníček č. 1, tuhle pozici měl vždy florbal. V této těžké době se snažím “udržovat” aspoň fyzicky. Na hokejce trávím taky spoustu času, ale abych odpověděl na otázku, tak v téhle koronavirové době dostává mého času bohužel více NHLko. (smích)

Když zůstaneme u současného přerušení sportu, jak moc se těšíš zpátky do haly?
Do haly se těším šíleně. Ať už na naše tréninky a zápasy, nebo jako divák na mužské zápasy Livesport Superligy.

Představme si situaci, že se sezona rozeběhla, jaké budou tvoje a týmové cíle v nejvyšší juniorské soutěži?
My jsme velmi ambiciózní tým. Myslím si, že mohu mluvit za všechny hráče juniorky. Ambice jsou jen ty nejvyšší, chceme vyhrávat každý zápas, ať je proti nám kdokoli.